Bolest hrudní páteře – příčiny
Hrudní páteř začíná pod 7. krčním obratlem, zhruba ve výšce ramen, a pokračuje 12 obratli až k bederní části. Na hrudní obratle je napojeno 12 párů žeber, na kterých jsou v horní části hrudní páteře umístěny lopatky. Všechny tyto struktury a samozřejmě i další segmenty jsou na sebe funkčně navázané a vzájemně se ovlivňují. Snížení mobility hrudní páteře pak může mít vliv na pohyb lopatky a ramenního kloubu a naopak. Proto může být bolest hrudní páteře způsobena různými příčinami, např. blokádou hrudních obratlů nebo žeber, nevhodným dechovým stereotypem, spoušťovými body ve vybraných svalech atd.
Bolest hrudní páteře ze spoušťových bodů
Iliocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Tento sval má obvykle spoušťový bod ve středu hrudní páteře, odkud bolest směřuje přes lopatku k rameni.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod působí lokálně vždy v blízkosti hrudního obratle.
Serratus posterior inferior – příznaky spoušťového bodu
Bolest v dolní hrudní části zad je hlavním příznakem spoušťového bodu v musculus serratus posterior inferior. Tato bolest může ojediněle přecházet i na přední stranu hrudníku. Obtíže však nebývají příliš omezující, nejsou popisovány ani žádné dechové potíže.
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Pokud se nachází spoušťový bod v horní části svalu (pod hrudní kostí), může se objevovat bolest napříč zády v oblasti přechodu mezi hrudní a bederní páteří.
Intercostales – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v mezižeberních svalech se projevuje bolestí v místě, kde se nachází, s tendencí postupovat dále v mezižebří směrem k hrudní kosti. Ke zhoršení bolesti může docházet při hlubokém dýchání (např. při sportu), kašli nebo kýchání.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v musculus latissimus dorsi se obvykle projevuje bolestí v oblasti dolního úhlu lopatky, odkud může směřovat přes lopatku na zadní stranu ramene, přes paži až k 4. a 5. prstu. Bolest nereaguje na protažení ani změnu polohy a naopak se zhoršuje při silové depresi lopatky (posunu lopaty směrem dolů).
Rhomboidei – příznaky spoušťového bodu
Rhomboidei
Podél vnitřní hrany lopatky se projevuje bolest ze spoušťového bodu v musculi rhomboidei. Bolest se objevuje převážně v klidu, zhoršovat se může při lehu na postižené straně.
Skalenové svaly – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod ve skalenových svalech vyvolává celou řadu příznaku. Jedním z nich je bolest podél vnitřní strany lopatky, která směřuje k šíji. Dále se může projevuje bolestí na přední straně hrudníku, zadní a zevní straně paže, předloktí a hřbetu ruky. Obtíže se objevují často při spánku na postiženém boku.
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
V případě, že se spoušťový bod musculus infraspinatus nachází blízko vnitřní hrany lopatky, objevuje se bolest v mezilopatkové oblasti. V jiném případě se bolest objevuje v hloubce deltového svalu, pokračuje přes přední a zevní stranu paže, předloktí až do palcové hrany ruky. Potíže se objevují při pohybu paže do současného připažení a vnitřní rotace, např. při sahání do zadní kapsy u kalhot, zapínání podprsenky, česání nebo čištění zubů.
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Musculus trapezius může mít celé spektrum různých příznaků ze svých spoušťových bodů. Trigger pointy v blízkosti horní hrany lopatky mohou způsobovat pocit pálení mezi lopatkami. Spoušťový bod blízko ramene pak způsobuje bolest v nadlopatkové oblasti a citlivost na tlak (např. oblečení, tašky přes rameno).
Další možné příčiny bolesti hrudní páteře
Blokáda hrudních obratlů nebo žeber
“Blokáda” nebo také omezení kloubní vůle žeber nebo hrudních obratlů je velice častou příčinou vzniku bolesti hrudní páteře. Můžeme se to představit jako zhoršení pohyblivosti v kloubním spojení, ať už mezi žebrem a hrudní kostí nebo žebrem a jednotlivými obratli hrudní páteře. Blokáda se může projevovat různými způsoby, typická je ostrá bolest, která se objevuje zepředu i zezadu hrudníku. V některých případech bolest prochází skrz hrudníkem (fenomén průstřelu), jindy se lze setkat s pocitem sevřeného hrudníku. Obvykle jsou na blokádu žeber navázané dýchací obtíže, člověk může mít pocit, že se nemůže donadechnout neo dovydechnout.
Refluxní choroba jícnu
Ačkoliv se jedná o onemocnění trávicího traktu, obtíže se projevují i v hrudní oblasti. U této nemoci dochází vlivem ochablého dolního svěrače jícnu ke vtékání žaludečních šťáv do jícnu. V případě, že dochází ke vnikání šťáv dlouhodoběji, sliznice jícnu se poškodí a rozvine se zánět jícnu. Typickým příznakem refluxní choroby jícnu jen pálení žáhy, nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí, vtékání žaludečního obsahu do krku a úst nebo nekontrolované říhání. Lidé s těmito obtížemi si pak mohou stěžovat na pocit ztuhlé hrudní páteře, sevření hrudníku, omezení hybnosti páteře atd.
Přenesená bolest z orgánů
Potíže z vnitřních orgánů se mohou projevovat v oblasti hrudní páteře. Tzv. viscerální bolest vzniká drážděním receptorů vnitřních orgánů, např. při nádorovém bujení, zánětu atd. Bolest bývá obvykle špatně lokalizovatelná, hluboká a špatně popsatelná. Do oblasti hrudní páteře se může projektovat nemoc srdce, plic, žaludku, jater, slinivky břišní…
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.