Bolest předloktí na palcové straně – příčiny
Bolest palcové hrany ze spoušťových bodů
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Nejvýraznějším symptomem je zde bolest na přední straně ramene, pokračuje na paži, loketní jamku, palcovou stranu předloktí, dlaně a palcového valu. Pacient může pociťovat oslabení celého ramenního pletence, případně nemůže sáhnout do zadní kasy u kalhot. Obzvláště nepříjemné je nemožnost lehu na boku pro bolest.
Skalenové svaly – příznaky spoušťového bodu
Bolest se rozlévá na přední straně hrudníku a v mezilopatkové oblasti. Dálé pokračuje do zadní strany paže odkud pokračuje po palcové straně až do prvních 2-3 prstů. Může se objevit pocit brnění, nebo ztuhlosti prstů.
Brachioradialis – příznaky spoušťového bodu
Bolest na palcové straně předloktí se spojuje s bolestí na laterálním epikondylu, loketní jamce a palcového valu.
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Projevuje se bolestí v rozsáhlé krajině lopatky, ramene a paže. Poté pokračuje na laterální epikondyl a radiální stranu předloktí. Problémy se projevují zejména při abdukci v ramenním kloubu nebo při práci s rukama nad hlavou. Často je aktivní u overhead sportovců.
Subclavius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod zde způsobuje bolest na přední straně paže, palcové straně předloktí a končí v prvních dvou prstech. Podílí se na vzniku thoracic outlet syndromu.
Další možné příčiny bolesti palcové hrany předloktí
Zlomeniny radia
Bolest v této oblasti předloktí se objevuje u zlomenin vřetenní kosti. Nejčastěji vzniká přímým působením na danou oblast. Galeazziho zlomenina je zlomenina distálního radia spojena s luxací hlavičky ulny. Využívá se jak konzervativní, tak operační léčba.
Můžou se projevovat bolestí v různých částech předloktí. V závislosti na míře dislokace a typu zlomeniny se volí mezi konzervativní a operační léčbou. Nejznámější zlomeniny v předloktí jsou Collesova a Smithova, které vznikají při pádu na dlaň, respektive na hřbet ruky.
Morbus de Quervain
Je zánětlivé onemocnění šlach palce. Nejčastěji k němu dochází při přetížení těchto svalů. Dříve se jednalo o střihače látek, u kterých byla nemoc popsána a nyní jsou často postiženi uživatelé mobilů, nebo matky dětí.
Kořenový syndrom C6
Projevy nalezneme zejména na zevní straně celé horní končetiny. Dochází k oslabení flexorů lokte a extenzorů zápěstí. Přítomna je také snížená výbavnost brachioradiálního reflexu.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.