Bolest na zadní straně paže – příčiny
Scaleni – příznaky spoušťového bodu
Nejčastější bolest ze skalenových svalů se zde táhne po zadní straně paže až do prvních 3 prstů, současně se objevuje bolest podél lopatky a na přední straně hrudníku. Dotyčný se potýká s problémy při spaní, psaní, případně s udržením přemětů v rukou. Dominantní je bolest na vnitřní hraně lopatky.
Teres major – příznaky spoušťového bodu
Projevuje se hlubokou bolestí v oblasti zadní strany ramene a paže. V menším procentu případů zasahuje i do lokte a předloktí. Bolest se objevuje v malé míře v klidu a typické je zhoršení při řízení bez posilovače.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Zadní strana celé horní končetiny může být bolestivá při postižení trigger pointem. Bolest může zasahovat až do nadlopatkové oblasti a na druhé straně do prstů. Pro neschopnost plného natažení v lokti je problematické opření o nataženou paži, jako se děje například při vzporu.
Deltoideus – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v zadní části deltového svalu se primárně projevuje bolestí v zadní části ramene s přesahem do paže. Nemožnost zapažení a bolestivé sahání na druhé rameno je příznakem spoušťového bodu v zadním deltu.
Subscapularis – příznaky spoušťového bodu
Musculus subscapularis a jeho spoušťový bod je svými příznaky poměrně snadno odhalitelný. Hlavním poznávacím znamením je příznak hodinek. Dále se projevuje bolestí na lopatce, zadní straně ramene a paže.
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Pro spoušťový bod v supraspinatu je typická bolest ve střední části deltového svalu a nadlopatkové oblasti. Má tendenci pokračovat po zevní straně paže s přesahem na přední i zadní stranu paže. Vzácnější je bolest na laterálním epikondylu a zadní straně předloktí. Postižený má problém zejména s abdukcí ramenního kloubu a při práci s rukama nad hlavou.
Teres minor – příznaky spoušťového bodu
Téměř vždy doprovází trigger point v musculus infraspinatus a je překryt jeho příznaky. Sám o sobě se projevuje bolestí v zadní části ramene a paže.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Nejvýraznějším příznakem je bolest pod lopatkou, kterou může doprovázet bolest po zadní straně celé horní končetiny. Pacient má problém najít úlevovou polohu, nebo činnosti které problém akcentují.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Dominantní je hluboká bolest lopatky, která pokračuje po zadní straně celé horní končetiny. Zvedání těžších břemen s nataženýma rukama zhoršuje problémy. Dále může být nepříjemné ležet na postiženém boku pro bolest.
Coracobrachialis – příznaky spoušťového bodu
Téměř nikdy se neobjevuje samostatně, většinou v doprovodu trigger pointů v oblasti ramenních svalů. Sám o sobe způsobuje bolest na přední straně ramene a zadní straně celé horní končetiny s vynecháním lokte. Pro postiženého je bolestivé nebo nemožné dát si ruku za záda a sáhnout přes hlavu na druhé ucho.
Další možné příčiny bolesti paže zezadu
Kontuze
Vzniká úderem do paže, obvykle doprovázena modřinou. Bolest trvá vv řádu dnů až týdnů.
Impingement syndrom
Nejčastěji vzniká na funkčním podkladě, tedy na dysbalanci svalů, může ale také vzniknout jako následek úrazu. Bolest se projevuje nejčastěji uvnitř ramene a má tendenci pokračovat na zevní straně paže.
Ruptura rotátorové manžety
Poškození rotátorové manžety se intenzitou bolesti a stupněm omezení rozsahu projevuje na základě závažnosti úrazu. Méně závažně případy doprovází určité pohyby ramene bolestí a pří závažnějších případech se můžeme setkat s absencí pohybu do daného směru (dle poškození konkrétního svalu).
Syndrom zmrzlého ramene
Projevuje se znatelným omezením rozsahu pohybu a bolestí ramene a paže v klidu i v pohybu. Etiologie je nejasná, ale častěji touto diagnózou trpí jedinci s diabetem, revmatoidní artritidou, nebo lupusem.
Fraktura humeru
Zlomeniny pažní kosti jsou doprovázené bolestí v dané oblasti, která se může šířit i do okolí. Na základě míry dislokace se volí mezi konzervativní a operační léčbou.
Výhřez krční ploténky C7 a C8
Více ulnárně se na paži projevuje výhřez C8 a radiálně C7. Radikulární syndrom C7 se projevuje motorickým oslabením triceps brachii a zároveň sníženou výbavností tricipitálního reflexu. Postižení v úrovni C8 oslabuje flexory prstů.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.