Bolest mezilopatkové oblasti – příčiny
Bolest mezilopatkové oblasti ze spoušťových bodů
Scaleni – příznaky spoušťového bodu
Scaleni
Bolestí podél hrany lopatky se projevuje spoušťový bod ve skalenových svalech. Objevit se může také bolest vnější a zadní strany ramene či předloktí. V závažnějších případech se přidává také bolest v prvních třech prstech ruky, dotyčnému vypadávají předměty z ruky, může mít potíže se psaním a obecně manipulací rukou. V případě, že vyšší napětí skalenových svalů způsobí útlak cév nebo nervových struktur v oblasti krku, dochází ke vzniku tzv. thoracic outlet syndromu.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu se obvykle projevuje bolestí v oblasti dolního úhlu lopatky. Dále se může šířit přes lopatku po zadní straně ramene, paže až do 4. a 5. prstu. Bolest dolního úhlu lopatky se může časem stát velice omezující, neboť nemusí ustupovat ani po změně pozice či protažení. Naopak, zhoršuje se při natažení paží pro něco nebo silovém stažení lopatek dolů.
Illiocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v musculus iliocostalis thoracis způsobuje především bolest podél bederní páteře a v oblasti dolních žeber. Ta se však může šířit přes lopatku až k rameni.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
V případě přítomnosti spoušťového bodu v hrudní části (okolo 4.,5. hrudního obratle), se objevuje bolest mezi páteří a lopatkou.
Rhomboidei – příznaky spoušťového bodu
Typickým příznakem spoušťového bodu v musculus rhomboideus major/minor je povrchová bolest v mezilopatkové oblasti. Bolest se objevuje převážně v klidu a zhoršovat se může např. při leže na postižené straně.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus serratus posterior superior se projevuje bolestí lopatky a u její vnitřní hrany. Bolest se pak dále může šířit přes zadní stranu ramene a paže (oblast tricepsu), lokte až k prsteníčku a malíčku. I zde je typickým příznakem klidová bolest v okolí lopatky, která se zhoršuje při zvedání těžkého břemene s nataženými pažemi. Nepříjemný bývá i leh na postiženém boku.
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
V případě, že se nachází spoušťový bod v musculus infraspinatus u vnitřní hrany lopatky, projevuje se bolestí v mezilopatkové oblasti. Pokud je trigger point více ve středu lopatky, způsobuje bolest ramene a přední strany paže. Ta se může šířit přes předloktí až k palci. Potíže mohou lidé se spoušťovým bodem v musculus infraspinatus pociťovat hlavně při činnostech paží při současné vnitřní rotaci a připažení- addukci (např. zapínání podprsenky, sahání do zadní kapsy u kalhot). Stěžovat si mohou také na obecnou slabost ramenního pletence.
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Musculus trapezius kvůli své anatomické struktuře má celou řadu spoušťových bodů, např. v oblasti šíje, nad lopatkou, u ramene atd. Pokud se trigger point nachází v horní části lopatky, vyvolává bolest u její vnitřní hrany. Obtíže jsou poté popisovány jako pálivá bolest v mezilopatkové oblasti.
Serratus anterior – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu v musculus serratus anterior se primárně objevuje v oblasti přední a boční strany hrudního koše pod úrovní prsa. V některých případech se objevuje bolest také u dolního úhlu lopatky. Bolest bývá poměrně nepříjemná a intenzivní. Typickou vyvolávací situací je fyzická aktivita, při které jsme nuceni prohloubit dech (běh, cvičení). U běžců se často objevuje píchání v boku, které bývá podobné jako u spoušťového bodu v bránici. U vážnějších stavů se objevuje dušnost, nemožnost dodechnout nebo třeba dokončit větu bez nutnosti se nadechnout. Nepříjemný je také spánek na postiženém boku.
Levator scapulae – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus levator scapulae způsobuje bolest na zadní straně krku, která se dále může šířit po vnitřní straně lopatky nebo na zadní stranu ramene. Současně bývá omezena možnost otáčet hlavu na stranu postiženého svalu.
Další možné příčiny bolesti mezi lopatkami
Blokáda žeber nebo hrudních obratlů
Kloubní blokáda je určitá nerovnováha napětí v kloubu, která může vzniknout dlouhodobým nadměrným zatížením určité části těla nebo setrvání v neměnné pozici (např. sed při kancelářské práci, opakované zvedání těžkého břemene bez dostatečně posíleného těla..). Bolest mezi lopatkami a na hrudi bývá nejčastějším příznakem blokovaných kloubů žeber a hrudní páteře. Bolest bývá ostrá, bodavá a vystřelující napříč hrudníkem a oblastí lopatek. Často jsou tyto bolesti doprovázené také dechovými potížemi, kdy si lidé stěžují zhoršenou možnost nádechu nebo výdechu. Blokády žeber mohou svými příznaky připomínat infarkt myokardu. Proto je vždy dobré vyhledat odbornou pomoc pro vyloučení závažnější příčiny.
Svalové dysbalance
Pod tímto pojmem je možné si představit nepoměr napětí v jednotlivých svalových skupinách. S bolestí mezi lopatkami se totiž velice často setkáváme s lidmi pracujícími v kanceláři, v dlouhodobém předklonu (např. uklízečky) nebo u lidí, kteří vykonávají činnost se zvednutými pažemi (např. kadeřnice, malíři..). U těchto povolání totiž dochází obvykle dlouhodobě nadměrnému zatěžování konkrétních svalových skupin (např. typicky prsní svaly) a naopak některé svaly jsou udržovány v trvalém natažení (např. rhombické svaly). Dlouhodobě neměnnou pozicí těla je nejsou svaly tak kvalitně okysličovány a to přispívá ke vzniku obtíží. Proto je vhodné si práci prokládat občasnými pauzami s jednoduchými cviky na rozpohybování těla.
Skolióza
Jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke změně postavení obratlů. Ty se postupně vychylují v pravo-levém směru a současně dochází k jejich rotaci. Vlivem posunu a rotace je zhoršena statika páteře i její hybnost, postupem času může docházet ke vzniku degenerativních změn na obratlech či meziobratlových plotýnkách páteře. V oblasti hrudní páteře se pak obvykle vytváří tzv. gybus (hrb). Zhoršené mohou být také dýchací pohyby a to vlivem tlaku žeberních oblouků, které jsou tlačeny mimo své standardní postavení. Skolióza může být v některých případech zcela nebolestivá, jindy se mohou objevovat bolesti v různých částech páteře – bedra, hrudní páteř, mezilopatkové oblasti atd.
Fibromyalgie
Jde o syndrom, který se projevuje bolestí a ztuhlostí různých části těla a svalů. Tyto obtíže nejsou způsobeny zánětem v těle, ačkoliv spadá pod revmatickou problematiku. Příčina vzniku nemoci není dodnes známá. Příznaky nemoci mohou být různé, zpozornět bychom měli v momentě, když je popisována bolest celého těla (mě bolí celý člověk). Bolest a ztuhlost mohou obvykle začínat v bederní oblasti, krční páteře nebo oblasti mezi lopatkami. Kromě toho se mohou objevovat potíže se spánkem, slabost, bolesti hlavy nebo břich atd.
Onemocnění plic
Některé nemoci plic se mohou projevovat bolestí mezi lopatkami, např, zápal plic. Tyto nemoci pak bývají často doprovázené kašlem, dechovými obtížemi nebo bolestí na hrudi. Závažný stav je také plicní embolie, při které dochází k ucpání určité části plicního řečiště krevní sraženinou.
Onemocnění srdce
Infarkt myokardu, angina pectoris, perikarditida a další onemocnění srdce se mohou projevovat mimo jiné také bolestí mezi lopatkami. Typickým příznakem obvykle bývá bolest na hrudi, dušnost, u infarktu také vystřelování bolesti do levé paže.
Onemocnění jícnu
Obtíže s jícnem mohou také vyvolat bolest mezi lopatkami. Ať už hovoříme o zánětu jícnu, refluxní chorobě jícnu nebo případně rakovině, obvykle jsou tyto onemocnění vázaná také na potíže s polykáním, možným pocitem bolestí či pálením za hrudní kostí atd.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.