Bolest na přední straně předloktí – příčiny
Bolest přední strany předloktí ze spoušťových bodů
Palmaris longus – příznaky spoušťového bodu
Hlavní referenční zónou je oblast dlaně a částečně zasahuje také do předloktí. Pocit připomíná píchání jehliček a zároveň má postižený problémy s manipulací předmětů v ruce.
Pronator teres – příznaky spoušťového bodu
Problémovou oblastí je zejména přední strana předloktí, zápěstí a palcový val. Bolestivým se stává obracení dlaní vzhůru.
Serratus anterior – příznaky spoušťového bodu
Typická je bolest na boku hrudníku a u dolního úhlu lopatky, která je velmi intenzivní. Dále se dotyčný může setkat s bolestí na vnitřní straně celé horní končetiny, dýchavičností a stavem imitující onemocnění srdce.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Pouze mediální hlava tricepsu zasahuje do horní končetiny zepředu, a to do mediálního epikondylu, předloktí a 4. a 5. prstu. Bolestivé je silové nebo rychle provedení extenze v loketním kloubu.
Flexory zápěstí – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod ve flexorech zápěstí se projevuje bolestí zepředu zápěstí, s přesahem do předloktí a ruky. Může se objevit problematická manipulace s předměty, zejména v rámci povolání jako je kadeřník apod..
Pectoralis major – příznaky spoušťového bodu
Ze sternální části prsního svalu vyzařuje spoušťový bod bolest do hrudníku a na vnitřní stranu celé horní končetiny až do prsteníčku a malíčku. V případě levostranného postižení může připodobňovat srdeční obtíže.
Další možné příčiny bolesti přední strany předloktí
Golfový loket
Dlouhodobým, nebo jednorázovým přetížením flexorů ruky vzniká golfový loket neboli mediální epikondilitida. Bolest se vede od mediálního epikondylu před přední stranu předloktí, kudy prochází právě flexorová skupina.
Zlomeniny předloktí
Obvykle vzniká pádovým mechanismem (Collesova a Smithova zlomenina), nebo silným úderem do předloktí. Při léčbě se přistupuje dle závažnosti k léčbě sádrovou fixací, nebo operací.
Radikulární syndrom C5 a TH1
Oba tyto kořenové syndromy se projevují bolestí na hrudníku a přední straně horní končetiny, přičemž C5 se projevuje více zevně a TH1 na vnitřní straně.
Syndrom horní hrudní apertury
Při útlaku nervově-cévního svazku v oblasti vstupu do hrudníku hovoříme o syndromu horní hrudní apertury. Nejčastěji se projevuje pocitem chladu, brnění prstů, bolestí celé horní končetiny případně zhoršenou jemnou motorikou.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.