Extenzory zápěstí (Extensor carpi radialis longus, extensor carpi radialis brevis, extenzor carpi ulnaris) a musculus brachioradialis
Referenční zóna:
Extensor carpi radialis longus
Spoušťový bod se projevuje bolestí na laterálním epikondylu a na hřbetu ruky blíže k palci.
Extensor carpi radialis brevis
Bolest se projektuje na hřbet ruky a zápěstí. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin bolestí hřbetu ruky a zápěstí myofasciálního původu.
Extenzor carpi ulnaris
Méně častý než radiální extenzory. Bolest je hlavně na malíkové hraně ruky a zápěstí.
Brachioradialis
Projektce bolesti je v oblasti loketní jamky, spíš blíže k laterálnímu epikondylu. Pokračuje do baze palce a prostorem mezi palcem a ukazovákem.
Anatomie:
Extensor carpi radialis longus: Sval začíná v dolní třetině pažní kosti na crista supracondylaris lateralis a upíná se na bazi 2. metakarpální kůstky.
Extensor carpi radialis brevis: Začátek je na laterálním epikondylu a upíná se na bazi 3. metakarpální kůstky.
Extenzor carpi ulnaris: Také začíná na laterálním epikondylu a pokračuje na bazi 5. metakarpální kůstky, kde se upíná.
Brachioradialis: Začíná na crista supracondylaris lateralis a septum intermusculare mediale. Pokračuje přes předloktí na processus styloideus radii.
Všechny tyto svaly inervuje nervus radialis.
Funkce:
Extensor carpi radialis longus et brevis: Společnou funkcí je extenze a radiální dukce zápěstí. Longus dále asistuje flexi v loketním kloubu.
Extenzor carpi ulnaris: Extenze a ulnární dukce.
Brachioradialis: Hlavní funkcí je flexe v loketním kloubu. Dále narovnává předloktí do neutrálního postavení ze supinace i pronace.
Brachioradialis je aktivní hlavně při rychlých a silových pohybech. Při rychlých pohybech vyvažuje odstředivou sílu vzniklou na loket a drží kloub „pohromadě“.
Symptomy spoušťového bodu:
Je těžké rozlišit příznaky jednotlivých svalů. Z tohoto důvodu budou symptomy popsány společně.
Hlavním symptomem je bolest laterálního epikondylu, která pokračuje na zadní stranu předloktí, zápěstí a ruky. Je spojováno s tenisovým loktem.
Omezení při spoušťovém bodu pociťujeme hlavně při úchopech. Projeví se padáním věcí z rukou, primárně při ulnární dukci (hrnek v ruce, tenis, nalévání vody z lahve).
Rizikové faktory:
- Silové úchopy
- jednoruční backhand při raketových sportech
- práce s lopatou
- žehlení
- škrábání ledu z auta
- frisbee
- pádlování
- psaní (písařská křeč)
- zlomeniny předloktí
Přidružené spoušťové body:
Extenzory prstů na ruce, supinator, triceps brachii, anconeus, biceps brachii, brachialis, scaleni, supraspinatus a serratus posterior superior.
Terapie:
Režimová opatření
Extenzory
Postižený by se měl vyhýbat rychlých pohybů do flexe a ulnární dukce. Aktivity jako nalévání si sklenice vody modifikujeme tak, že se snažíme pohyb provést spíše z ramene, než rukou a zápěstím. Při podání rukou můžeme extenzorům ulevit supinační polohou předloktí.
Pokud jsou pro naší práci charakteristické kroutivé pohyby zápěstím, je vhodné pořídit si ortézu, která zamezuje flexi zápěstí.
Snižujeme intenzitu, případně po nezbytně dlouhou dobu vyřadíme raketové sporty (tenis, squash, badminton atd.), což je zároveň i prevencí vzniku tenisového lokte.
Brachioradialis
Korigujeme zejména u raketových sportů a práci s lopatou.
Uvolňovací cviky
Extenzory
Uvolňujeme protažení nebo uvolnění s míčkem.
Protažení provádíme s nataženým loktem a paží před sebou. Druhou rukou dostáváme zápěstí do flexe. Měli bychom cítit tah na hřbetu ruky a předloktí. Tuto pozici držíme 30-40 sekund
S rukou položenou na stole dlaní dolů provádíme uvolnění s míčkem. Do druhé ruky si vezmeme míček a hledáme na předloktí citlivá místa, ve kterých se zastavujeme a čekáme na fenomén tání. Můžeme provádět v různých polohách zápěstí (zejména flexe a extenze).
Brachioradialis
Zde volíme cvik vestoje bokem postižené strany ke zdi. Dlaň vytočíme směrem před sebe a míček přiložíme do horní třetiny předloktí a zapřeme o zeď. V této oblasti hledáme bolestivé místo a čekáme na uvolnění. Provádíme opět v různých polohách zápěstí (zejména ulnární a radiální dukce).
Posilovací cvičení
Extenzory
Cvik na posílení extenzorů ruky je v poloze na čtyřech. Posilovanou ruku (případně obě) položíme hřbetem na zem, kdy prsty směřují směrem k ruce druhé. Loket udržujeme propnutý a zápěstím se odtlačíme od země, aby ruka skončila v pěsti. Těžiště posouváme směrem k nohám, když chceme cvik lehčí. Naopak k rukám, případně do vzporu, když chceme cvik těžší.
brachioradialis
Zacílení na musculus brachioradialis můžeme za pomoci cviku hammer curl (někdy překládáno jako kladivový zdvih). Oproti bicepsovému zdvihu změníme pouze úchop a to tak, že dlaně směřují k tělu.