Extenzory prstů na ruce (musculus extensor digitorum, musculus extensor indicis)
Referenční zóna:
Hlavní referenční zónou obou svalů je zadní strana předloktí, zápěstí a ruky. Dále podle zasažení jednotlivých svalových vláken do jednotlivých prstů.
Anatomie:
Extensor digitorum: Začíná na laterálním epikondylu, laterálním intemusculárním septu a na předloketní fascii. Šlachy se upínají do středních a distálních článků II.-V. prstu.
Extensor indicis: Začíná na loketní kosti a membrána interossea antebrachii. Upímná se do aponeurózy ukazováku.
Oba svaly inervuje nervus radialis.
Funkce:
Společnou funkcí je extenze (natahování) prstů (indicis natahuje pouze ukazovák). Svaly dále asistují při extenzi zápěstí.
Symptomy spoušťového bodu:
Bolest se objevuje převážně na zadní straně předloktí, zápěstí a ruky, případně do jednotlivých prstů. Postižený si může stěžovat na tenisový loket. Problematické jsou i jednoduché úchopy, potřesení si rukou, případně věci padají z ruky. Dalším symptomem může být ztuhlost prstů a někdy je problematické ovládat prsty jednotlivě.
Rizikové faktory:
- Hraní na hudební nástroj, zejména na klavír
- práce automechanika
- truhlářství
Přidružené spoušťové body:
Supinator, extenzory zápěstí, brachioradialis, scaleni a serratus posterior superior.
Terapie:
Režimová opatření
Vyhýbáme se aktivitám, které bolest spouštějí. Jedná se zejména o otvírání zavařovacích sklenic, práci s nůžkami, zahrádkaření a hraní tenisu.
Pokud je bolestivé potřesení rukou, nastavujeme ruku více v supinačním postavení, což extenzorům uleví.
Uvolňovací cviky
Protažení provádíme podobně jako u extenzorů ruky. Natáhneme loket a druhou rukou dostáváme zápěstí do flexe a na závěr stiskneme ruku v pěst. Měli bychom cítit tah na hřbetu ruky a předloktí. Tuto pozici držíme 30-40 sekund
Uvolnění s míčkem je identické jako u extenzorů ruky, citlivá budou pouze jiná místa a provádíme navíc pohyb i prsty. S rukou položenou na stole dlaní dolů provádíme uvolnění s míčkem. Do druhé ruky si vezmeme míček a hledáme na předloktí citlivá místa, ve kterých se zastavujeme a čekáme na fenomén tání. Můžeme provádět v různých polohách zápěstí a prstů (zejména flexe a extenze).
Posilovací cvičení
Provádíme z gumičkou nebo s therabandem. Prsty dáme do polohy špetky a proti odporu gumy natahujeme.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.