Bolest zadní strany zápěstí a ruky – příčiny
Bolest hřbetu zápěstí a ruky ze spoušťových bodů
Extenzory zápěstí – příznaky spoušťového bodu
Hlavní lokací problémů je hřbet ruky a zadní strana zápěstí. Bolest se také přelévá do zadní strany předloktí a na laterální epikondyl. Objevuje se jako následek přetížení po práci s lopatou, žehlení nebo v rámci raketových sportů a pádlování.
Extenzory prstů ruky – příznaky spoušťového bodu
Oba svaly zasahují bolestí na hřbet ruky a zadní stranu zápěstí. Extenzor digitorum dále zasahuje na zadní stranu předloktí a do konkrétního prstu dle postižených svalových vláken. Postižený pociťuje problémy s jemnou motorikou. Mezi často postiženými jsou klavíristé, truhláři nebo automechanici.
Subscapularis – příznaky spoušťového bodu
Centrem bolesti je zde zadní strana ramene. Nicméně hlavním poznávacím znamením je příznak hodinek, kdy je bolest, případně diskomfort, vedena okolo zápěstí. Nemocný má problém dát si ruku za hlavu, do opačného podpaží a je mu znemožněno bezbolestně házet. Trigger point se často objevuje v souvislosti se syndromem zmrzlého ramene.
Skalenové svaly – příznaky spoušťového bodu
Skalenové svaly se do hřbetu ruky a zápěstí mohou projevovat dvěma způsoby. Častěji se projevý pouze na palcové straně a pokračuje po zevní straně horní končetiny až do nadlopatkové, mezilopatkové oblasti a na přední stranu hrudníku.
Méně častým vzorcem je bolest na zevní straně paže, zadní straně předloktí, zápěstí, ruky a prstů.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod se zde projevuje zejména bolestí u dolního úhlu lopatky, pokračuje přes lopatku a zadní stranu celé horní končetiny. Projevuje se zprvu bolestí při aktivitě svalu a ve vážnějších případech i klidovou bolestí.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Referenční zóna začíná v oblasti lopatky a pokračuje po zadní straně celé horní končetiny. Výrazněji se může projevovat hlavně na lopatce a dále v oblasti lokte, zápěstí a ruky.
Interossei – příznaky spoušťového bodu
Bolest se objevuje na dorsu ruky a pokračuje do konkrétního prstu, dle lokace postižení. Dotyčný má poté problémy s jemnou motorikou a ztuhlostí prstů.
Coracobrachialis – příznaky spoušťového bodu
Tento malý sval se projevuje samostatně spoušťovým bodem pouze vzácně. Pokud taková situace nastane, postižený může cítit bolest na přední straně ramene, odkud bolest začne směřovat na zadní stranu celé horní končetiny.
Další možné příčiny bolesti hřbetu zápěstí a ruky
Ganglion na ruce
Jedná se bulku na dorzu zápěstí, vyplněnou rosolovitou tekutinou. Hlavním problémem bývá omezení rozsahu pohybu a bolest. V mnoha případech se může jednat pouze o estetický problém.
Revmatoidní artritida
Častou lokací projevu revmatoidní artritidy je zápěstí. Projevuje se zejména ztuhlostí kloubů a bolestí. Typické je také střídání období zhoršení a období zlepšení.
Artróza zápěstí
V oblasti zápěstí vzniká artróza obvykle na základě předchozího úrazu, to znamená že pouze minimum pacientů má tzv. primární artrózu. Vzácně se řeší náhradou kloubu. Léčba je tedy vázána spíše na aktivní cvičení a rehabilitaci, bandáže, obstřiky a medikamentózní léčbu.
Luxace zápěstí
Menším stupeň se nazývá distorze. Rozlišujeme lunátní luxaci a perilunátní luxace. Mohou být spojeny s frakturou zápěstních kůstek. Do klinického obrazu patří bolest, omezení rozsahu a otok. Léčba spočívá v repozici kloubu a ve vážnějších případech je nutná operace.
Zlomeniny karpálních kůstek
Nejčastěji se jedná o zlomeninu člunkové kosti. Mechanismem je pád na nataženou paži se současnou ulnární dukcí ruky. V 70% případů je zlomena v oblasti krčku. Objevuje se otok na radiální straně zápěstí a bolest při tlaku do fossa tabatieur. Obvykle řešeno sádrovou fixací na 6-8 týdnů a u nestabilních zlomenin se provádí osteosyntéza Herbertovým šroubem.
Syndrom radiálního tunelu
Útlakový syndrom vznikající na předloktí v blízkosti lokte. Bolest směřuje od laterálního epikondylu, přes dorzum předloktí, zápěstí až do prstů.
Poškození TFCC
Projevuje se bolestí na ulnární straně zápěstí. Obvykle se objevuje po menším zranění. Diagnostikuje se testem kladiva, kdy úchop předmětu vyvolá bolest na malíkové straně zápěstí.
Kienboeckova nemoc
Neboli avaskulární nekróza os lunatum. Nejčastěji se vyskytuje u můžu ve věku 20-40 let. Mezi příčiny může patřit variabilní krevní zásobení oblasti. Hlavni projevy jsou bolest, otok a omezení hybnosti. Bolest je přítomna zejména při tlaku na os lunatum a v blízkém okolí.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.