Bolest na přední straně ramene – příčiny
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Hlavní lokací spoušťového bodu je přední strana ramene, kde je bolest pociťována v hloubce. Může pokračovat po předo-zevní straně paže a předloktí a výjimečně až do palcového valu ruky. Bolestivé se stávají aktivity jako, sahání do zadní kapsy, zapínání podprsenky, česání a čištění zubů. Postižený dále pociťuje bolest ramene při spánku na postiženém boku.
Deltoideus – příznaky spoušťového bodu
Bolest při zvedání paže na přední straně ramene je známkou trigger pointu v přední části deltového svalu.
Scaleni – příznaky spoušťového bodu
Referenční zóna se táhne podél a nad lopatkou, na zevní straně celé horní končetiny, kde zasahuje do prvních 3 prstů. Částečně zasahuje také do oblasti prsních svalů na hrudníku. Současně se může objevit otok ruky, nebo brnění prstů.
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Projevuje se zejména hlubokou bolestí ramene. Pokračuje po zevní straně paže a předloktí. Bolest je přítomna také v nadlopatkové oblasti, kde se sval nachází.
Pectoralis major – příznaky spoušťového bodu
Bolestí ramene se projevuje spoušťový bod v klavikulární části velkého prsního svalu. Dalším symptomem je omezení rozsahu pohybu do abdukce a horizontální abdukce ramenního kloubu.
Pectoralis minor – příznaky spoušťového bodu
I zde je hlavní referenční zónou rameno. Dále může pokračovat na hrudník a na druhou stran po malíkové straně horní končetiny až do prstů. Postižený pociťuje problémy při práci s rukama v horizontále nebo nad hlavou.
Biceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Pocit bolesti se projevuje na přední straně ramene, paže a v loketní jamce. Menší mírou se podílí i na bolesti nad lopatkou. Projevuje se zejména při pokrčené lokti. Omezuje aktivity jako hra na housle, použití šroubováku, nebo zvedání těžších předmětů dlaněmi vzhůru.
Coracobrachialis – příznaky spoušťového bodu
Neobjevuje se samostatně, ale přidruženě k ostatním spoušťovým bodům v oblasti lopatky, ramene a paže. Bolest nacházíme zejména zepředu ramene a na zadní straně paže, předloktí a ruky.
Sternalis – příznaky spoušťového bodu
Variabilní sval objevující se u cca 5% populace. V případě trigger pointu se projevuje bolestí hrudní kosti a zepředu ramene a paže.
Subclavius – příznaky spoušťového bodu
Tento malý sval uložený pod klíční kostí může v případě dysfunkce způsobovat bolest v podklíčkové oblasti a na přední straně ramene a paže. Na předloktí bolí na palcové straně a dále do palce a ukazováku.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Mimo typickou bolest v okolí dolního úhlu lopatky se trigger point projevuje zepředu i zezadu ramene, paže až do 4.-5. prstu. Projevovat se může při provádění shybům, práci s rýčem nebo bassebalovém nadhozu.
Další příčiny bolesti přední části ramene
Zmrzlé rameno
Jedná se o onemocnění kloubního pouzdra, které se postupně zvrásní a projevuje se bolestí a omezením pohybu. Obvykle problémy nastupují ve dvou fázích. V první fázi dochází k nástupu intenzivní bolesti v klidu i pohybu. Druhou fázi doprovází znatelné omezení rozsahu pohybu. Příčina onemocnění není příliš jasná, pravděpodobně bude mít metabolický podklad, jelikož častěji na zmrzlé rameno trpí lidé s diabetem, revmatoidní artritidou, nebo lupusem.
Ruptura rotátorové manžety
Rotátorová manžeta je skupina svalů a šlach, které mohou být poškozeny jak dlouhodobým přetěžováním, tak úrazovým mechanismem. Závažnost tohoto poškození se projevuje různými intenzitami bolesti a omezením pohybu. Pocit bolesti se zesiluje při zvednutí paže nad horizontální úroveň a může se také objevit pocit slabosti v paži.
Artróza ramenního kloubu
Omartóza je degenerativní onemocnění kloubní chrupavky v ramenním kloubu. V počátcích onemocnění je bolest vázaná na pohyb a v pozdějších fázích je přítomna i bolest klidová. Objevuje se i omezení rozsahu pohybu, které postupuje v následujícím pořadí zevní rotace, abdukce a vnitřní rotace.
Fraktura v oblasti ramene
Bolest na přední straně ramene způsobují hlavně fraktury claviculy a humeru. Následky závisí na typu a závažnosti zlomeniny. Obvykle se postupuje znehybněním segmentu a následné rehabilitaci s důrazem na postupně zvyšování zátěže. Zlomeniny s velkým vychýlením jsou indikovány k operačnímu zákroku.
Tendinopatie bicepsu
Při nadměrné zátěži dochází k mikrotraumatizaci zejména šlachy dlouhé hlavy bicepsu. Při nedostatečné léčbě a přetrvání zátěže dochází k zánětu šlachy, tedy tendinitidě. Často bývá sdružená s rupturou rotátorové manžety.
Impingment syndrom
Jedná se o poruchu funkce v oblasti ramenního kloubu, která se projevuje bolestí v hloubi ramene s tendencí šířit se po straně paže. Vzniká zejména na základě nerovnováha svalů rotátorové manžety, mezilopatkových svalů a dolních fixátorů lopatek, nebo funkční poruchy krční a hrudní páteře. Toto onemocnění může také vzniknout v důsledku úrazu.
Luxace ramenního kloubu
Je stav, ke kterému nejčastěji dochází úrazovým mechanismem. Nejčastěji dochází k luxaci přední. Zobrazovací metody jsou nutné pro vyloučení zlomeniny. K návratu ramene do původního postavení se používájí repoziční manévry.