Tenzní bolest hlavy – příčiny, příznaky a léčba (2024)
Co to je tenzní bolest hlavy
Tenzní bolest hlavy je nejčastějším typem bolesti hlavy. Vyznačuje se tupým až svíravým pocitem v oblasti hlavy. Bolest hlavy je takzvaně bilaterální, což znamená že se objevuje na obou stranách hlavy zároveň. Podle četnosti výskytu dělíme tenzní bolesti hlavy na epizodické (méně než 15 dní v měsíci) a chronické (více než 15 dní v měsíci). Můžeme se setkat také s názvem tenzní cefalea a v anglické literatuře s tension type headache.
Jaké jsou příčiny tenzní bolesti hlavy
Ačkoliv je přesný vznik tenzní bolesti hlavy stále předmětem diskuze, tak jsou faktory, které mohou hrát roli při vzniku onemocnění.
Ztuhlé krční svaly
Pravděpodobně největší podíl na vzniku tenzní bolesti hlavy má zvýšené napětí krčních svalů. Hypertonus se může objevit v následujících svalech:
- hlubokých extenzorech šíje
- zadních svalech krku
- trapezius
- levator scapulae
- skalenové svaly
- splenii
- sternocleidomastoideus
- mimické svaly
- žvýkací svaly (masseter, temporalis, pterygoideus medialis a pterygoideus lateralis)
Zejména v hlubokých extenzorech šíje a zadních svalech krku nacházíme spoušťové body hojně.
Psychický stres u bolesti hlavy
Dalším faktorem mohou být různé emoční vlivy, deprese a anxieta. V takovém případě je vhodný emoční trénink a trénink relaxace. Dotyčný se naučí snížit míru vnímaného psychického stresu a techniky k jeho rychlého snížení v případě potřeby.
Jaké jsou rizikové faktory pro tenzní bolest hlavy
- Ztuhlá krční páteř
- vysoká míra vnímaného psychického stresu
- dlouhodobá a nekompenzovaná stejná pracovní pozice
- deprese
- úzkost
- předchozí poranění krku a hlavy
- bruxismus
- nadměrný příjem alkoholu
- některé léky a kombinace léků
- hormonální změny
Jaké jsou příznaky tenzní bolesti hlavy
Hlavním příznakem tenzní bolesti hlavy, je neurčitá, tupá bolest prostupující hlavou. Vzácněji je lokalizovaná, a to v oblasti čela, nebo týla. Bolest nastupuje obvykle pomalu a nedosahuje příliš velké intenzity, což je opačný mechanismus, než nalezneme u migrény.
V doprovodu bývají různé fenomény v oblasti hlavy jako jsou pocit otoku hlavy, někdy až jako by měla hlava explodovat, pocit pásku okolo hlavy, případně hyperstezie temene – což se projeví například nepříjemným až bolestivým česáním v této oblasti hlavy.
Jenom vzácně dochází k nausee a zvracení. Častejší je fonofobie a foofobie, avšak jedná se také o vzácný příznak. Poruchy spánku jsou častým doprovodným problémem hlavně u chronické tenzní bolesti hlavy, což často vede ke zhoršení psychického stavu (deprese, úzkosti). Symptomy se nezhoršují s fyzickou aktivitou ani po požití alkoholu.
Jak se tenzní bolest hlavy diagnostikuje
Diagnóza by měla být patrná po odebrání anamnézy na základě průběhu, intenzity a spouštěče bolesti hlavy. V případě nejasností se využívá CT, magnetická rezonance nebo EEG k vyloučení ostatních možných příčin bolesti hlavy.
Jak se tenzní bolest hlavy léčí
Základním pilířem pro pomoc při tenzní bolesti hlavy je fyzioterapie a psychoedukace. Bez těchto komponent léčby (například při léčbě pouze léky) se problém bude mít tendenci stále opakovat a pacient se tak dostane do začarovaného kruhu, a naopak se mohou objevit vedlejší účinky dlouhodobého užívání léků.
Psychoedukace
Psychoedukace při tenzní bolesti hlavy hraje důležitou roli. Jedná se o případ psychosomatiky, kdy psychický stav ovlivňuje tělo, v tomto případě působí bolest hlavy. Pomáháme dotyčnému identifikovat spouštěcí faktory, naučí nás pracovat se subjektivní mírou stresu a pomůže nám stanovit životní priority.
Fyzioterapie
Práce fyzioterapeuta by v tomto případě měla zahrnovat ošetření trigger pointů, odstranění blokád v oblasti krční, hrudní páteře, čelistního kloubu a ramenního pletence (blokády se samozřejmě mohou objevit i dále).
Neméně důležitou součástí léčebného procesu je nastavení pohybové aktivity a specifická cvičení pro udržení stavu po zásahu fyzioterapeuta. Bude se jednat zejména o posílení krčních svalů a jejich spolupráci se zbytkem pohybového aparátu a mobilizační cvičení krční, hrudní páteře a ramenních pletenců. V určitém procentu případů bude nutné zařadit i relaxační a posilovací cviky žvýkacích svalů.
Medikace
V těžších případech je nutné sáhnout po medikaci jako doprovodné léčbě. Pro epizodickou tenzní bolest hlavy se používají léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, paracetamolu. Dále se používají nesteroidní antiflogistika. Konkrétní léky a dávku je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Při chronické tenzní bolesti hlavy se využívá zejména lék amitriptylin. Dále jsou předepisovány léky ze skupiny SSRI (Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), která ovšem vykazují menší účinnost.