Bakerova cysta: příčiny, příznaky a léčba
Co to je Bakerova cysta (pseudocysta) a jak se léčí
Bakerova cysta je měkká bulka v podkolenní jamce. Tento útvar je naplněn synoviální tekutinou, která se obvykle nachází uvnitř kloubu. Pojmenována je po anglické chirurgovi Williamu Bakerovi, který cystu popsal.
Jaké jsou příčiny Bakerovy pseudocysty
Bakerova cysta může vzniknout idiopaticky, nebo na podkladě jiného onemocnění kolene. Při idiopatické formě není přesná příčina známá. Naopak víme že vzniká sekundárně k onemocněním a zraněním, kdy dochází ke zvýšené tvorbě synoviální tekutiny.
Jde zejména o následující diagnózy:
- Artróza kolene
- Artritida
- Dna
- Poranění kolenních menisků
- Poranění kolenních vazů
Mimo to se cysta objevuje častěji u lidí nad 35 let, sportovců a u jedinců často klečících při výkonu svého povolání.
Jaké jsou příznaky Bakerovy pseudocysty
Bakerovu cystu poznáme podle typické bulky vzadu pod kolenem. Velikosti cysty jsou různé od nepatrných až po zřetelné velké cysty.
V závislosti na poloze, velikosti cysty se liší i příznaky. Nejčastější příznaky jsou omezení do ohybu kolene a pocit tlaku v koleni při stání. Menší cysty se kromě bulky pod kolenem se nemusí projevovat nijak, nemálo lidí se o Bakerově cystě dozví náhodně při vyšetření kolene z jiného důvodu.
Nejčastěji se setkáváme s následujícími příznaky:
- Bulka v podkolenní
- Bolest kolene obvykle na zadní straně
- Omezení hybnosti kolene
- Tlak a ztuhlost kolene
- Otok kolene, případně lýtka
Jak se Bakerova cysta diagnostikuje
Obvykle je Bakerova cysta patrná na pohled, ovšem ne všechny bulky pod kolenem znamenají tuto diagnózu. K potvrzení Bakerovy cysty lékař využívá vyšetření ultrazvukem, které zároveň slouží k vyloučení hluboké žilní trombózy.
Další využívanou metodou je magnetická rezonance, kterou lékař zhodnotí i stav vazů a menisků. Nevýhodou je poměrně vysoká cena a dlouhé čekací doby. V případě nutnosti je možnost využít soukromé magnetické rezonance, které tedy není hrazeno pojišťovnou.
Jak se Bakerova pseudocysta léčí
Při léčbě cysty se nezaměřujeme jenom na její odstranění, ale hlavně na odstranění příčiny vzniku. Tím minimalizujeme riziko recidivy. Bezpříznakové cysty se obvykle neléčí.
Okamžitou úlevu od bolesti kolene přináší punkce cysty, kdy pomocí jehly odsajeme tekutinu z cysty.
V případě nedostatečnosti léčby, častým recidivám se může přistoupit k chirurgickému řešení, které probíhá obvykle artroskopicky.
Lékař může využít i nesteroidních protizánětlivých léků a v závažnějších případech kortikosteroidů. Cílem nasazení této medikace je snížit zánět a bolest.
Neméně důležitou roli má při léčbě fyzioterapie, která řeší funkční problémy kolenního kloubu. Kvalitní fyzioterapií snižujeme důsledky onemocnění a snižuje pravděpodobnost pro vznik nové cysty.
Jaké jsou komplikace Bakerovy cysty
Hlavní komplikací je prasknutí cysty. Pokud Bakerova cysta praskne, tak se ve velké většině případů nijak neprojevuje. V menším procentu případů se objeví ostrá bolest v podkolenní a lýtku, otok, hematom a pocit stékající vody po lýtku. Prasklá Bakerova cysta může imitovat tromboflembitidu (zánět povrchových žil), nebo hlubokou žilní trombózu.
Prasknutí může vést k útlaku tibiálního nervu, popliteální tepny a v krajních případech i kompartment syndrom.