Musculus pterygoideus lateralis
Referenční zóna:
Projekce ze spoušťového bodu musculus pterygoideus lateralis směřuje hluboko do čelistního kloubu. Má velkou spojitost s poruchou temporomandibulárního kloubu.
Další postiženou oblastí je vedlejší dutina nosní sinus maxilaris.
Anatomie:
Sval začíná na crista infratemporalis alae majoris a lamina lateralis processus pterygoidei ossis sphenoidalis. Úpon nalezáme na fovea pterygoidea mandibulae.
Inervaci zajišťuje nervus pterygoideus lateralis.
Funkce:
Oboustranná aktivace svalů způsobuje otvírání úst a protrakci mandibuly (předsun čelisti).
Při jednostranné aktivitě způsobuje tah mandibuly na stranu od svalu. Tento pohyb je důležitý při mělnění potravy.
Symptomy spoušťového bodu:
Bolest temporomandibulárního kloubu je hlavní obtíží postiženého, často v doprovodu trigger pointu pterygoideus medialis a masseter. S postižením tohoto svalu je spojováno i „lupání“ čelistního kloubu.
Symptom ve vedlejší dutině nosní je často špatně diagnostikován jako sinusitida. Obzvláště zhoršení při žvýkání svědčí pro spoušťový bod pterygoideus lateralis.
V některých případech je zodpovědný také za tinnitus.
Rizikové faktory:
- Předsun hlavy
- Bruxismus
- U dětí cucání palce
- Časté žvýkání žvýkaček
- Hraní na dechové hudební nástroje
Přidružené spoušťové body:
Druhostranný pterygoideus lateralis, druhostranný pterygoideus medialis, masseter, temporalis a sternocleidomastoideus.
Terapie:
Režimová opatření
Pro zvýšení efektu terapie je vhodné vyhnout se rizikovým faktorům. Jedná se zejména o kousání tvrdé stravy, žvýkání žvýkaček a u dětí cucání palce.
Ovlivnění přidružených spoušťových bodů a předsunu hlavy jsou další oblasti, kterýma je vhodné se zabývat.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění musculus pterygoideus lateralis můžeme provést pressurou nebo pomocí PIR.
Jelikož je sval přístupný skrz ústa, tak se i pressura provádí skrz ústa. Čekáme na tzv release effect. To je moment, kdy pod prstem cítíme snižující se svalové napětí (tání), obvykle se objeví do 60 sekund.
Postizometrickou relaxaci můžeme provádět jednostranně, nebo oboustranně.
Při oboustranné variantě bradou vytvoříme tlak směrem do předsunu po dobu 10-30 sekund a při relaxační fázi jemně zatlačíme bradu rukou do protisměru. Stejné provedení jako u musculus masseter.
Při jednostranné PIR posuneme čelist na opačnou stranu, než je léčený sval. Kořenem dlaně vytvoříme tlak směrem do neutrální polohy po dobu 10-30 sekund a při relaxační fází zatlačíme čelist opět od svalu. Stejné provedení jako u musculus pterygoideus medialis.
Izometrická kontrakce
Zvýšení kondice svalu v brzké fázi rehabilitace provádíme tzv. izometrickým cvičením. V tomto případě se bude jednat o pohyb čelisti do strany a předsun čelisti, kdy si protitlak vytváříme rukou. Provedení by nemělo být bolestivé, tedy tomu přizpůsobíme intenzitu cviku. Doba trvání cviku je 10 sekund, počet opakování 6-10, ve 2-3 sériích.
Excentrická kontrakce
Další fáze získávání kondice svalu je excentrickými cviky.
Začínáme se zavřenými ústy, vytvoříme tlak rukou ze strany čelisti (na straně svalu). Čelistí pohyb brzdíme, ale necháme ji vychýlit do strany (směrem od svalu). Následně ústa zavřeme a cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích.
Čelist začíná v předsunu, tlakem ruky dostáváme čelist do neutrálního postavení a brada pohyb brzdí. Jakmile se čelist dostane do neutrálního postavení, tak cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích.