Mortonova neuralgie – příčiny, příznaky a léčba
Co to je Mortonova neuralgie a jak vzniká
Mortonova neuralgie je úžinový syndrom v oblasti přednoží. Typicky se objevuje mezi 3. a 4. prstem. Jedná se o útlak plantárního nervu (konkrétně nervus digitalis plantaris communis) mezi nártové kosti. Dotyčnému může způsobovat bolesti, brnění, případně pocit oblázku v botě.
Vznikat může v důsledku funkčních poruch, deformací v oblasti nohy a hlezna anebo při nošení těsné obuvi.
Občas se setkáme s názvem Mortonova noha, což je však nepřesné. Mortonova noha je stav popisující anatomickou variaci v oblasti prstů. Mezi další názvy ale patří:
- Mortonova metatarzalgie
- Mortonův neurom (v případě, že dojde k rozšíření poškozeného nervu)
Jaké má Mortonova neuralgie příčiny
Mezi časté příčiny Mortonovy neuralgie patří deformity nohou. Deformity mají za následek změnu nastavení kloubů a tím se může i zúžit prostor mezi prst, kudy prochází nerv. Často se objevuje doprovodně k poruchám klenby jako je plochá, nebo vysoká noha. A doprovází i deformity prstů jako je hallux valgus a kladívkové prsty.
Z funkčního hlediska nás může zajímat nastavení nohy. V případě, že noha má více pronační nastavení (jako kdyby se vnitřní část nohy natáčela k zemi), tak je větší pravděpodobnost skřípnutí nervu v noze. Často se jedná o nerovnováhu mezi tibialis anterior, který bývá oslabený a mm. peronei, které jsou ve zvýšeném napětí. Samozřejmě nás zajímají i ostatní svaly v rámci svalového řetězce. Dále se objevuje ztuhlost a slabost lýtek (zejména gastrocnemius a soleus).
Výrazný vliv má také nošení každodenní obuvi. Pokud je bota příliš úzká, tak jsou prsty dlouhodobě tlačeny k sobě a dochází k podráždění nervu. Nevhodné jsou zejména boty s úzkou špičkou nebo na vysokém podpatku. Není tedy překvapením, že častěji jsou postiženy ženy, a to ze dvou důvodů. Obecně nemají tak pevný vazivový aparát a zároveň kvůli sociokulturním vlivům vyměnit funkčnost za estetiku v tomto případě při výběru obuvi. Neznamená to ovšem, že pokud si žena vezme jednou za čas boty na podpatku na ples, hned vznikne zdravotní problém.
Jaké má Mortonova neuralgie příznaky
Důvod proč se onemocnění říká Mortonova metatarzalgie, je kvůli tomu, že hlavním příznakem je takzvaná metatarzalgie, tedy bolest metatarzů (nártních kostí) a zároveň nese jméno po lékaři, který nemoc pospal – Thomas George Morton. V tomto případě se jedná o bolest hlaviček metatarzů, tedy místo nejblíže s kloubem prstů. V této oblasti se můžeme také setkat s určitými řezavými pocity, nebo naopak pocitem otupení. Bolest může pokračovat do přední části chodidla, prstů anebo nártu. Postižený má často pocit jako kdyby stál na oblázku, nebo měl něčím podloženou nohu.
Bolest se objevuje zejména při zátěži, po relativně krátké době a v průběhu se symptomy stupňují. Pod zátěží s v tomto případě můžeme představit delší chůzi, stání na jednom místě. Doprovodně se může objevit vystřelující bolest do prstů, případně jejich mravenčení. Prsty v tomto případě bolí jen směrem do postiženého meziprstí, obvykle tedy bolí dva prsty.
Výjimečně může být přítomný otok nohy a přednoží, avšak není pro tuto diagnózu typický.
Jak se Mortonova neuralgie diagnostikuje
Obvykle je diagnóza jasná na základě odebrané anamnézy s typickou zátěžovou bolestí v oblasti hlaviček metatarzů a okolí doplněna o brnění, nebo necitlivost. V průběhu zátěže se symptomy zhoršují a úleva přichází v klidu a při masáží chodidel.
Při vyšetření nenalézáme žádné známky omezení rozsahu pohybu, nebo slabosti. Pokud dvěma prsty zmáčkneme prostor mezi nártovými kostmi, tak tímto tlakem vyvoláme symptomy jako při zátěží.
Squeeze test (Mulderův test – Mulder’s test)
Jak již název napovídá, tak bude docházet ke zmáčknutí (anglicky squeeze) nohy. Uchopíme nohu oběma rukama, tak že jednu máme na malíkové hraně a druhou na palcové. Následně vytvoříme tlak směrem k sobě. Test je pozitivní při vyvolání bolesti. Při tomto testu se může objevit zvuk cvaknutí. Děje se tak v případě, kdy do sebe nártové kosti narazí. Tento zvukový fenomén nese v anglické literatuře označení Mulder’s sign (Mulderův příznak).
Zobrazovací metody
Pokud není klinický obraz jasný může se využít rentgenu pro vyloučení únavové zlomeniny nártu nebo artrózy.
Strukturální změna se dá objevit ultrazvukem, nebo magnetickou rezonancí. Magnetická rezonance je průkaznější, avšak kvůli vysoké nákladnosti vyšetření se nepoužívá. Výhoda ultrazvuku skýtá nejev v ceně, ale také faktem, že je možno vyvinout sondou tlak na konkrétní místo a ověřit si, zda konkrétní struktura způsobuje bolest.
Jak se Mortonova neuralgie léčí
Vhodná obuv
Obuv by v tomto případě měla zabránit dalšímu útlaku nervu. Měla by mít tedy dostatečně širokou špičku a obecně by neměla být příliš těsná. Dále se nedoporučuje nošení vysokých podpatků.
V případě nemožnosti došlápnout se využívá „srdíčko“. Umístí se v oblasti hlaviček metatarzů a úkolem je distribuovat váhu tak, aby se zmírnila bolest.
Fyzioterapie
Pro rychlé odeznění bolesti jsou efektivní manuální techniky jako mobilizace nohy a přednoží, případně techniky měkkých tkání v oblasti nártu a chodidla. Avšak pro dlouhodobý efekt je nutné nohu aktivně cvičit.
V aktivním cvičení se zaměříme na posílení svalů chodidla a prstů. Svalová síla je důležitá pro udržení klenby nožní. Zaměřit bychom se měli zejména na hluboké a povrchové svaly nohy, dlouhé flexory a extenzory prstů na nohou.