Bolest nártu – příčiny
S bolestí nártu se setkáváme velice často při nošení těsné obuvi (lyžáky, taneční boty, brusle ..), kdy je noha nadměrně stlačena. Kromě bolesti způsobené spoušťovými body se setkáváme často s tzv. vysokým nártem, který může být také zdrojem bolesti.
Krátké extenzory prstů – příznaky spoušťového bodu

Bolest ze spoušťového bodu těchto svalů je lokalizována přímo na nártu. Může se zhoršovat při nošení těsné obuvi a omezovat chůzi.
Dlouhé extenzory prstů – příznaky spoušťového bodu

Spoušťový bod v musculus extensor hallucis longus se projevuje bolestí nártu u palce, v musculus extensor digitorum longus zase spíš v oblasti 2. – 4. prstu. Trigger point způsobuje i zhoršení funkce svalu, kdy při chůzi může docházet k “plácnutí” špičky o zem.
Flexor hallucis brevis – příznaky spoušťového bodu

S bolestí způsobené trigger pointem v tomto svalu se setkáváme spíše v chodidlové a boční strany kloubu palce, objevuje se však i z nártové strany kolem kloubu palce.
Interossei pedis – příznaky spoušťového bodu

Bolest se objevuje z nártové strany v průběhu jednotlivých metatarzů. Spoušťový bod v těch svalech je spojován se vznikem kladívkových prstů.
Tibialis anterior – příznaky spoušťového bodu

Spoušťový bod v musculus tibialis anterior vyvolává bolest nad vnitřním kotníkem, přechází přes nárt až k palci, kde je hlavní referenční zóna bolesti. V některých případech je patrná i nedostatečná dorzální flexe (přitažení špičky) při chůzi, což má za následek časté zakopávání o špičku.
Další příčiny bolesti nártu
Únavová zlomenina nártních kostí
Drobné poranění nártních kostí, které vznikají obvykle u sportovců (vytrvalostní běžci, basketbalisté, volejbalisté) kvůli opakovanému nadměrnému zatížení kostí při dopadu/doskoku. Bolest nártu se objevuje při pohybové aktivitě a po skončení vymizí. Dále může dojít k rozvoji otoku a zvýšení citlivosti nártu při dotyku.
Tendinitida extenzorů
Zánět šlach extenzorů, který vzniká obvykle nadměrným zatížením šlach, které nejsou na zátěž dostatečně připravené (silné). Bolest v oblasti nártu se zintenzivňuje při chůzi nebo běhu. Často se zánět objevuje u sportovců (tanečníci, krasobruslaři, lyžaři), kteří tráví delší dobu v úzké, těsné obuvi.
Syndrom sinus tarsi
Jedná se o bolestivý syndrom v oblasti nártu, který vzniká natržením vazů vytvářející tunel mezi kosti patní a hlezenní, tzv. sinus tarsi. K tomu může dojít následkem úrazu (např. distorzi hlezna), po nadměrném zatížení nebo u lidí s plochonožím. Později dochází v oblasti tunelu k rozvoji zánětu a bolesti. Bolest se objevuje nad vnějším kotníkem zepředu, hlavně při delší chůzi, stání nebo vtočení nohy na vnitřní stranu (pronace). Může být zhoršena stabilita hlezna, především na nerovném povrchu.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.