Musculus tibialis anterior
Referenční zóna:
Oblast kde se projevuje spoušťový bod musculus tibialis anterior se nachází v oblasti holeně. Přes přední stranu kotníku se dostává do své nejvýraznější referenční zóny na hřbetu palce. Trigger point se obvykle nachází v horní třetině svalu.
Anatomie:
Sval má začátek na zevní straně holenní kosti a na membrána inteossea cruris (vazivové propojeni holenní kosti s lýtkovou). Pokračuje před vnitřním kotníkem na vnitřní stranu přednoží. Zde se upíná na os cuneiforme (kost klínovitá) a na bazi palcového metatarzu.
Inervace je zajištěna nervus peroneus profundus.
Funkce:
V otevřeném řetězci je hlavní funkcí dorzální flexe a supinace nohy.
Při chůzi sval kontroluje došlap a zabraňuje „plácnutí“ chodidlem o zem. Největší aktivita svalu je tedy těsně před došlapem.
Pomáhá udržet stabilitu během stoje. V případě že je tělo nakloněné dozadu, tak tibialis anterior zabraňuje přepadnutí.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavním problémem postiženého je bolest v okolí holeně a na hřbetu palce u nohy. Někdy je patrná nedostatečná dorzální flexe při chůzi, která má za následek časté zakopávání. Evidentní se to stává v kombinaci s trigger pointem v dlouhých extenzorech prstů na noze. V tomto případě se může objevit i „plácání“ nohou o zem při chůzi, kdy dotyčný není schopen kontrolovat došlap.
Rizikové faktory:
- Zlomeniny bére
- Výron kotníku
- Zakopnutí
Přidružené spoušťové body:
Peroneus longus, extensor hallucis longus a extensor digitorum longus.
Terapie:
Režimová opatření
Zkontrolovat si postavení kotníku u pedálů v autě. Pokud je úhel příliš ostrý, tak se snadno tibialis anterior přetíží a může vzniknout trigger point. Děje se zejména pokud máme sedačku příliš blízko.
Vhodné je zkontrolovat a vyšetřit gastrocnemius a soleus kvůli přítomnosti spoušťových bodů. V takovém případě lýtkové svaly kladou odpor při aktivitě tibialis anterior a spoušťový bod má tendenci se stále vracet.
Uvolňovací cvičení
Uvolňovací cvičení se provádí míčkem, ježkem nebo tenisákem. Klekneme si na míček, který tlačí na místo zevně od holení kosti. Tlačíme proti zemi a hledáme citlivé místo. Jakmile ho najdeme setrváme zde a čekáme na relaese effect.
Izometrická kontrakce
Cvik se provádí v sedě, odporová guma je zavázaná za nárt. Noha je propnutá (noha do špičky) a vytváří odpor gumě. Provedení by nemělo být bolestivé. Vydržíme v odporu 10 vteřin a opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Opřeme se zády o zeď a zapřeme se o nohy v malé vzdálenosti od zdi (čím blíže, tím bude cvik těžší a čím dále, tím bude lehčí). Kolena zůstávají propnutá a zvedáme špičky nahoru. Provedení by nemělo být bolestivé. Počet opakování je 8-20 ve 2-3 sériích.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.