Musculus popliteus
Referenční zóna:
Zadní strana kolene je hlavní oblastí bolesti při spoušťovém bodu v musculus popliteus. Málokdy se objevuje samostatně, většinou je překryt bolestí z musculus gastrocnemius nebo biceps femoris.
Anatomie:
Sval začíná na laterálním epikondylu stehenní kosti. Téměř v horizontální poloze směřuje na zadní plochu proximální části lýtkové kosti.
Inervaci zajišťuje nervus tibialis.
Funkce:
Při fixované poloze femuru vnitřně rotuje tibii, jako se tomu děje například při sedu. Naopak při fixované tibii dochází k zevní rotaci femuru, například když je noha v opoře o zem.
Aktivní je hlavně při velké zátěži, působící jako brzda femuru při pohybu vpřed.
Někdy bývá považován jako analogie musculus pronator teres na předloktí.
Symptomy spoušťového bodu:
Největším problémem je bolest na zadní straně kolene. Obtíže se objevují při chůzi a běhu, zejména ze schodů nebo z kopce. Postižený se také steží dostává do podřepu.
Dolní končetina má typicky sníženou sílu do vnitřní rotace v koleni, avšak tohoto si málokdo z pacientů všimne.
Rizikové faktory:
- Fotbal
- Lyžování
- Vysokohorská turistika (především sestup)
- Poranění zadního zkříženého vazu
- Nadměrná pronace přednoží.
Přidružené spoušťové body:
Terapie:
Režimová opatření
Ohroženy jsou aktivity jako lyžování a chůze a běh z kopce, nebo po nakloněném povrchu. Pro tyto aktivity je vhodné mít sval v dostatečné kondici. V případě spoušťového bodu může ulevit elastická bandáž.
Po dobu léčení je vhodné vyhýbat so botám na podpatku.
Uvolňovací cvičení
Pro uvolnění svalu můžeme využít míček (zde je vhodnější využít větší velikost než tenisák). V sedě na zemi, nohy jsou natažené. Do podkolenní vložíme míček a hledáme citlivé místo a poté čekáme na „fenomén tání“.
Posilovací cvičení
Posílení svalu můžeme docílit cvikem s odporovou gumou. Cvičení je ve stoje, kdo potřebuje větší stabilitu, opře se rukama o zeď, nebo zábradlí. Odporovou gumu odvážeme za achillovu šlachu nestojné nohy a pokrčujeme koleno, tak abychom končili patou u kyčle stojné nohy. Do výchozí pozice pohyb brzdíme a provádíme excentrickou kontrakci. Cvik provádíme 6-10x ve 2-3sériích.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.