Hamstringy (biceps femoris, semitendinosus, semimembranosus)
Referenční zóna:
Semisvaly (semitendinosus, semimembranosus) se spoušťovým bodem se projevují v oblasti přechodu hýždě–stehno. Bolest pokračuje po zadní straně stehna a kolene, někdy až s přesahem na vnitřní stranu lýtka. Bolest se oproti biceps femoris drží blíže vnitřní straně stehna.
Bolestivý vzorec pro biceps femoris je zejména na zadní straně kolene. Může zasahovat do zadní strany stehna a částečně i do lýtka. Zde se naopak bolest drží blíže zevní straně stehna.
Anatomie:
Všechny tři svaly začínají na sedacím hrbolu pánevní kosti (U biceps femoris zde začíná pouze caput longum – dlouhá hlava). Druhá hlava (caput breve – krátká hlava) biceps femoris začíná labium laterale lineae asperae na stehenní kosti. Úpon se nachází na hlavičce lýtkové kosti.
Musculus semitendinosus se společně s musculus gracilis a sartorius upíná do pes anserinus na holenní kosti.
Nejvnitřněji položený z ischiokrurálních svalů je semimembranosus, který se upíná na mediálním kondylu holenní kosti.
Inervaci zajišťuje nervus ischiadicus. Biceps femoris je variabilně zásoben nervus tibialis (caput longum a nervus peroneus communis (caput breve), to se stává v případě, kdy se nervus ischiadicus rozdělí ve vyšší poloze.
Funkce:
Za hlavní funkci se považuje extenze v kyčelním kloubu a flexe v kolenním kloubu. Semisvaly dále asistují při vnitřní rotaci kyčle a dlouhá hlava bicepsu rotaci zevní. Při pokrčeném koleni způsobují semisvaly vnitřní rotaci kolene a biceps zevní rotaci.
Pomáhají deakceleraci dolní končetiny při došlapu, největší aktivita je těsně před došlapem. Při uvolněném stoji není zaznamenána zvýšená aktivita svalů
Symptomy spoušťového bodu:
Příznaky se typicky projevují při chůzi. Nejčastěji se jedná o bolest na zadní straně stehna, kolene nebo hýždě. V závažnějších případech dochází až ke kulhání postiženého.
Další každodenní bolestivou aktivitou je sed. V této poloze je bolest nejčastěji udávána v oblasti hýždě a zadní strany stehna. Akcentuje se při zvedání ze sedu.
Trigger point v biceps femoris může ovlivňovat kvalitu spánku. Projevuje se zejména častým probouzením v průběhu noci.
Rizikové faktory:
- Sed v příliš vysoké židli
- Předsunuté těžiště těla
- Klidový režim v posteli (např v nemocnici a při nemoci)
- Úder, nakopnutí do stehna (koňar)
- Autonehoda
Přidružené spoušťové body:
Adductor magnus, quadriceps femoris, iliopsoas, gastrocnemius, quadratus lumborum, hluboké zádové svaly a rectus abdominis.
Terapie:
Režimová opatření
Regulace aktivit jako jsou běh, plavání kraulu a provádění mrtvých tahů. Může se objevit i při cyklistice, pokud máme sedadlo příliš nízko. To samé platí i pro židli, křeslo doma nebo v práci.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění foam rollerem je jedním z nejjednodušších způsobů uvolnění hamstringů. Jsme v poloze v sedě, vzepřeme se o horní končetiny a druhou nohu a tím se zvedneme. Pod postižené stehno dáme roller. Vyvíjíme do rolleru lehký tlak a přejíždíme po stehni (dopředu a dozadu. Ale hledáme i místa víc vpravo a vlevo) a hledáme citlivá místa. Jakmile citlivé místo najdeme chvilku setrváme a čekáme na relaese effect.
Izometrická kontrakce
Cvik provádíme v leže na zádech s pokrčeným kolenem zhruba v 120°. Patou vytváříme tlak do podložky jako bychom koleno chtěli ještě více pokrčit, ale budeme provádět pouze tlak do země. Provedení by nemělo být bolestivé. Vydržíme v odporu 10 vteřin a opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Provádění mostu je vhodným způsobem, jak zatížit hamstringy, nebo hýžďové svaly. Provádíme vleže na zádech pokrčené dolní končetiny a skrze tlak do chodidel (s lehkých důrazem do pat) zvedáme pánev nahoru. Provedení by nemělo být bolestivé. Pokud se objeví bolest, cvik nemusíme provádět v plném rozsahu případně ho provádíme pouze izometricky (to znamená provedeme pouze tlak do chodidel jako bychom se chtěli zvednout a vydržíme 10 sekund). Počet opakování je 8-20 ve 2-3 sériích.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.