Musculus quadratus lumborum
Referenční zóna:
Spoušťový bod v quadratus lumborum má 4 typické lokality. Dva jsou povrchové a dva jsou hluboké.
Povrchové trigger pointy mají tendenci kopírovat okraj pánve, a to až do přední části v oblasti podbřišku. Méně často bolest zasahuje do třísla. Typická je také bolest kyčle, která znemožňuje leh na boku.
Trigger point v hluboké části svalu se projevuje bolestí beder, v oblasti Si kloubu a může směřovat až do hýždí.
Anatomie:
Svalová vlákna jsou orientována do tří směrů. Při protahování, nebo izolované aktivaci svalu je někdy vhodné o svalu uvažovat jako o třech různých svalech. Rozlišujeme vertikální a dva druhy diagonálních vláken.
Sval směřuje od pánve k 12. žebru a bederním obratlům.
Inervaci zajišťují větve z plexus lumbalis mezi L1-L4.
Funkce:
Quadratus lumborum plní funkci stabilizace bederní páteře ve vzpřímené poloze. Při oboustranné paralýze se stává nemožnou chůze, právě kvůli nemožnosti stabilizace.
Při jednostranné aktivace ve stoji sval uklání páteř, nebo zvedá kyčel směrem nahoru. Dále se účastní rotace páteře na stejnou stranu, při fixované pánvi.
Při oboustranné aktivaci se účastní zejména záklonů, nebo-li extenze. Svým úponem na 12. žebro se účastní také respirace. Není ovšem aktivní během normální zátěže, ale jen při silovém výdechu při větší fyzické aktivitě nebo když je prováděn Valsavův manévr.
Symptomy spoušťového bodu:
Bolest beder je hlavním symptomem spoušťového bodu v quadratus lumborum. Pacient má obtíže konstantně a k provokaci dochází při zvedání těžkého břemene, předklonu nebo úklonu. Při této provokaci postižený pociťuje píchnutí či ostrou bolest. Bolest může být přenesena do oblasti třísel, Si kloubu, kyčle nebo podbřišku. K úlevě dochází při poloze na zádech nebo na boku.
Spoušťový bod omezuje každodenní činnosti jako je přetáčení v posteli, chůze do schodů, naklánění se pro něco na opačnou stranu. Velká bolest nutí pacienta pohybovat se po čtyřech. Tato poloha zmírňuje bolest, protože na sval nejsou kladeny tak vysoké nároky na aktivaci. Utrpení může být i běžné kýchnutí nebo kašel.
Při chronickém trigger pointu člověk ztrácí vytrvalost, protože provádí jen nezbytné úkony, aby se vyhnul bolesti.
Rizikové faktory:
- Zvedání nepřiměřeně těžkého břemene
- Venčení velkého psa na vodítku – problém nastává, když pes trhne s vodítkem
- Rychlý pohyb trupu, kdy se člověk nezpevní
- Práce v předklonu – zahrádkaření, vytírání podlahy, mytí nádobí
- Chůze a běh na nakloněném povrchu
- Nestejná délka dolních končetin
- Úraz nohy s následným odlehčením dané končetiny
- Autonehody
- Skolióza
Přidružené spoušťové body:
Quadratus lumborum na druhé straně, iliopsoas, obliqui abdominis, gluteus medius, gluteus minimus a hluboké zádové svaly.
Terapie:
Režimová opatření
Z dysbalancí se zaměřujeme zejména na asymetrii pánve, zvýšenou pronaci přednoží a dysbalance bederní páteře.
Korekce nestejné délky dolních končetin je ke zvážení. Zhruba 90% populace má jednu nohu kratší do 1 cm a zhruba do 2 cm je její funkční význam zanedbatelný. Kratší nohu poznáme nejpřesněji dle rentgenu. V případě nutnosti se vyrovnává podpatěnkou.
Při spaní na opačném boku na měkké matraci, vodní posteli, nebo v hamace se pro zkrácenou pozici svalu může dotyčnému přitížit. Ke zkrácení dochází také při spaní na zádech s nataženými koleny. Zde jednoduše kolena podložíme polštářem nebo dekou.
Zvedání těžších předmětů bychom měli dávat pozor na předklon spojený s rotací. Pokud je to možné zvedáme tyto věci mrtvým tahem. Kyčelním ohybem, který je základem pro mrtvý tah, řešíme i každodenní situace, kde dochází k bolesti zad. Mezi tyto situace patří mytí nádobí, sklánění se k umyvadlu, práce na zahradě a jakákoliv další činnost v předklonu.
V případě, že má postižený problém zvednout se ze židle, tak si dopomáhá zapřením rukou o stehna a částečně tak zádovým svalům ulevuje.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění můžeme provádět vleže na zádech do oblasti beder vložíme míček, kterým hledáme citlivé místo. Intenzitu korigujeme překlápěním pánve, případně navalením se na bok. Při nalezení citlivého místa následuje čekání na relaese effect.
Posilovací cvičení
Na posílení využíváme boční planky, zadní planky případně farmers walk.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.