Musculus gluteus minimus
Referenční zóna:
Spoušťový bod v přední části svalu se projevuje bolestí s ztuhlostí na zevní straně hýždě. Odtud bolest pokračuje po zevní straně stehna, přes vnější koleno a bérec až na kotník. Vzácně může zasahovat i do nártu.
Zadní část svalu, která je zasažená trigger pointem, má referenční zónu na převážně celé hýždi. Dále pak pokračuje po zadní straně stehna až do lýtka a je často zaměňována za výhřez plotýnky, ischias nebo piriformis syndrom.
Anatomie:
Nejhlouběji položený z gluteálních svalů. Začíná na lopatě kosti kyčelní a upíná se na trochanter major femoris.
Inervace pochází z nervus gluteus superior.
Funkce:
Většina autorů se shoduje s tezí, že funkce je stejná jako u musculus gluteus medius. Jedná se tedy o stabilizaci pánve během chůze. Další funkcí je abdukce kyčelního kloubu. Přední vlákna se podílí na vnitřní rotaci a zadní vlákna na zevní rotaci kyčelního kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Obvyklá je bolest při chůzi s občasným lupnutím. Leh na postižené straně je bolestivý a projevuje se hlavně v noci, kdy ruší spánek.
Spoušťový bod v přední části svalu se může projevit obtížným vstáváním ze židle, po delším sezení. Pacient má často problém najít úlevovou polohu.
Bolest ze zadní části se může táhnout po zadní straně stehna a lýtka, čímž imituje kořenový syndrom (radikulární syndrom) S1. V tomto případě se jedná o pseudoradikulární syndrom.
Rizikové faktory:
- Nepřiměřená zátěž chůzí (velká rychlost a příliš velká vzdálenost)
- Běh se špatnou technikou nebo nadměrnou intenzitou
- Zachycený pád
- Dlouhý stoj
- Dysfunkce SI kloubu
- Nestejná délka dolních končetin
Přidružené spoušťové body:
Piriformis, gluteus medius, vastus lateralis, peroneus longus, quadratus lumborum, gluteus maximus,
Terapie:
Režimová opatření
Při trigger pointu v musculus gluteus minimus se doporučuje nesedět dlouho v jedné pozici, případně používat houpací křeslo. Dále se nedoporučuje mít při sedu peněženku v zadní kapse.
Pro spánek na boku je vhodné dát polštář mezi kolena.
Uvolňovací cvičení
Pro uvolnění se stejně jako u musculus gluteus medius používá cvik s míčkem v poloze na zádech. Nohy jsou pokrčeny a míček vložíme do horní části hýžďové oblasti, těsně pod okraj pánve. Hledáme a následně setrváváme v citlivém místě do relaese effectu.
Izometrická kontrakce
Vzhledem ke stejné funkci se používá stejný cvik jako u gluteus medius. Ležíme na neprocvičovaném boku s pokrčenými koleny a izometrii provedeme naznačením unožení nohy do vzduchu. Takto se sval aktivuje a vydržíme ve svalové kontrakci cca 10 sekund. Opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Posilování provádíme stejným způsobem jako předchozí cvik. Jediným rozdílem je, že pohyb provádíme v plném rozsahu pohybu. Pro větší obtížnost můžeme použít loop band. Provedení by mělo být bezbolestné, v případě nutnosti snížit obtížnost, případně provádět pouze izometrie. Cvik opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích. Opět se jedná o stejné provedení jako u gluteus medius.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.