Bolest na zadní straně stehna – příčiny
Gluteus minimus – příznaky spoušťového bodu
Zadní část svalu postižená spoušťovým bodem se projevuje bolestí celé hýždě, Následuje zadní strana stehna a končí v lýtku. Bolest je přítomna při chůzi za občasného lupnutí v kyčli a při lehu na boku ruší spánek.
Hamstringy- příznaky spoušťového bodu
Bolest na zadní straně stehna hlavně při chůzi a sedu je typická pro hamstringy. Semisvaly zasahují více do vnitřní části a biceps femoris do části zevní. Další postižené oblasti jsou hýždě, lýtka a zadní strana kolene.
Piriformis- příznaky spoušťového bodu
Musculus piriformis se spoušťovým bodem často projevuje bolestí na zadní straně stehna spojené s bolestí hýždí a SI kloubu. Zvýšeným napětím svalu může vzniknout také útlak sedacího nervu a tento stav poté nazýváme piriformis syndrom.
Obturatorius internus- příznaky spoušťového bodu
Zadní strana stehna je zde postižena pouze občasně. Největší problémy má postižený v oblasti konečníku a stálý pocit nutnosti stolice. Při obou symptomech je tedy vhodné vyšetřit tento sval.
Gluteus maximus- příznaky spoušťového bodu
Do stehna zasahuje pouze spoušťový bod v blízkosti křížové kosti. Bolestivé je zde i SI skloubení a hýždě. Omezení pociťujeme při chůzi do schodů, běhu a skákání. Pro přítomnost křečí při zvýšené aktivitě je nebezpečnou aktivitou plavání kraulu, pro následné riziko utonutí.
Další příčiny bolesti zezadu stehna
Kontuze
Jinak také pohmoždění, nebo lidově koňar (častěji bývá koňař do stehna na přední straně). Vzniká následkem tupého úderu do stehna. Bolest obvykle vymizí během několika dnů až týdnů. Často souvisí s hematomem, neboli modřinou.
Natažení a natržení
S natažením hamstringů se často setkáváme při běhu (zejména sprintů), nebo častých změnách směru v rámci sportovního výkonu. Projevuje se bolestí svalu při běhu, chůzi ale i na dotyk. Natržení je závažnější stav a obvykle se projevuje pálivou bolestí stehna a bolestivou aktivací svalu.
Tendinopatie hamstringů
Jedná se o přetížení úponů hamstringů, kde dochází k mikrotraumatizaci šlachy, následkem čehož se rozvíjí zánět a vzniká tendinitida. Bolest obvykle pociťujeme více na hýždích, ale zasahuje i na zadní stranu stehna.
Výhřez plotýnky S1
Dochází zde k typické bolesti v dermatomu S1 Přes zadní stranu dolní končetiny až na malíkovou hranu nohy. Negativně ovlivňuje chůzi a schopnost postavit se na špičky.
Piriformis syndrom
Také se projevuje v dermatomu S1, problém však nastává útlakem sedacího nervu. Často vzniká po větší zátěži (běh, dlouhý výlet), nebo dlouhém sedu. Mimo bolest nebo mravenčení po zadní straně dolní končetiny se projevuje bolestivou abdukcí a zevní rotací v kyčli.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.