Bolest na zevní straně kotníku – příčiny
Peronei – příznaky spoušťového bodu

Spoušťové body v musculus peroneus longus a musculus peroneus brevis se projevují bolestí zevního kotníku. Bolest pak dále postupuje po vnější hraně nohy směrem k malíku, končí však zhruba v polovině přednoží. Referenční zóna musculus peroneus tertuius se nachází na vnější straně nártu a přechází přes kotník až na vnější stranu paty. V mnoha případech si lidé se spoušťovým bodem v peroneálních svalech stěžují na slabost a nestabilitu kotníku. S tím jsou spojené časté výrony kotníku nebo jiné zranění hlezna. Zajímavé je, že trigger point v těchto svalech může způsobit dokonce útlak peroneálního nervu, který může v horších případech vyústit až v peroneální parézu.
Další možné příčiny bolesti zevního kotníku
Podvrtnutí (distorze) kotníku
Úraz hlezna, ke kterému dochází nejčastěji při nekorigovaném našlápnutí na vnější hranu chodidla se současným vtočením špičky dovnitř (inverzí). Nejčastěji k tomuto úrazu dochází během sportovní aktivity (např. při běhu nebo doskoku). Krátce po podvrtnutí se obvykle objeví otok okolo vnějšího kotníku, který se může šířit do oblasti celé nohy. Noha bývá zarudlá, citlivá na dotek, se zvýšenou teplotou, později se může objevit modřina. Došlápnutí na poraněnou nohu bývá bolestivé a rozsah v hlezenním kloubu je snížen.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.