Bolest na zevní straně bérce – příčiny
Gluteus minimus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod se zde projevuje primárně bolestí a ztuhlostí hýždě. Nezřídka se však stává že bolest pokračuje po zevní straně stehna, bérce až na kotník. Ke zhoršení problémů dochází zejména při chůzi a lehu na boku. Postižený také těžko hledá úlevovou polohu a po delším sezení se obtížně zvedá.
Peronei – příznaky spoušťového bodu
Hlavní bolestivou zónou je zevní kotník a nárt. Částečně zasahuje i do paty a zevní strany bérce. Trigger point zde může vznikat na základě předchozího výronu kotníku a projevovat se nestabilitou kotníků.
Vastus lateralis – příznaky spoušťového bodu
Hlavními projevy jsou bolest zevní strany stehna a kolene. Při spoušťovém bodu v distální části svalu se bolest objevuje i na zevní straně bérce. Problematické se stává chodit v podřepu nebo sedět s pokrčenýma nohama. Další možné příčiny bolesti zevní strany bérce
Diabetická neuropatie
Následek diabetes mellitus, kdy dochází k poškození periferních nervů na noze. Noha je oteklá, růžová (později gangrenózně tmavá) a necitlivá. Při poškození motorických vláken nervu nemocný přestává ovládat konkrétní svaly. Typicky začíná na prstech a pokračuje nahoru do nohy. Určité procento pacientů poté podstupuje amputaci končetiny.
Hluboká žilní trombóza (flebotrombóza)
Stav, při kterém se hluboký žilní systém ucpe krevní sraženinou nazýváme flebotrombóza. Hlavními priojevy jsou bolest lýtka, otok, zarudnutí a pocit pnutí. Při zanedbání léčby může dojít k plicní embolii.
Křečové žíly
Typicky se zde objevuje krev hromadící se v povrchových vystouplých žílách. Dotyčný trpí na bolest, pálení, křeče, otoky a pocit těžkých nohou.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.