Bolest podbřišku – příčiny
Jako podbřišek obvykle označujeme dolní část břicha od pupku níž. Zatímco horní a střední části břicha mají vztah spíše k problémům trávicího traktu, do oblasti podbřišku se často projektují obtíže z vylučovacího ústrojí a pohlavní soustavy. Mnohdy způsobují bolesti v podbřišku také vybrané spoušťové body.
Bolest podbřišku ze spoušťových bodů
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Obtíže ze spoušťové body v přímém břišním svalu jsou velice variabilní. Bolest se objevuje v oblasti břicha, napříč dolní hrudní oblasti nebo napříč křížové oblasti a pánve. Zepředu způsobuje bolesti třísel, genitálií, může napodobovat gynekologické, urologické nebo žaludeční obtíže. Bolest v podbřišku způsobuje především níže uložený spoušťový bod, který současně může způsobovat bolest SI kloubů nebo různé gynekologické problémy, např. bolestivou menstruaci. Pokud se trigger point objevuje v horní části přímého břišního svalu, způsobuje bolest ve svém kvadrantu nebo přechází zezadu do oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Trigger point nacházející se ve střední části svalu pak vyvolává rozptýlenou bolest v oblasti břicha s tendencí přecházet do křečí (někdy může připomínat koliku).
Obliqui externi – příznaky spoušťového bodu
Trigger pointy v šikmých břišních svalech způsobují bolest napříč oblasti břicha, projevit se může ale také v oblasti hrudníku, třísel nebo varlat. Do oblasti podbřišku vyřazuje bolest ze spoušťového bodu uloženého lehce nad úrovní pánevní kosti.
Iliocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu způsobuje primárně bolest v dolní hrudní části, která se však může šířit podél bederní páteře a objevit se může i zepředu v oblasti břicha na úrovni pupíku.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťových bodů v hlubokých zádových svalech se projevuje především lokálně, u páteře, v místě uložení spoušťového bodu. Někdy se bolest projevuje i zepředu těla v oblasti břicha a podbřišku.
Quadratus lumborum – příznaky spoušťového bodu
Do oblasti podbřišku vyzařuje bolest také z povrchově uloženého spoušťového bodu v musculus quadratus lumborum. Kromě této oblasti je bolest soustředěna po okraji pánevní kosti nebo přechází z podbřišku do třísel. Častěji však vznikají bolesti z trigger pointu v tomto svalu v bedrech, odkud se mohou šířit do oblasti SI kloubů, kyčlí až do břišní oblasti. Ostrá, bodavá bolest beder se objevuje při zvedání břemene, pohybu páteře do předklonu nebo úklonu.
Pyramidalis – příznaky spoušťového bodu
Tento drobný břišní sval způsobuje bolest především v podbřišku.
Další možné příčiny bolesti podbřišku
Trávicí obtíže
Akutní zánět slepého střeva (apendicitida)
Jde o velice nebezpečný, život ohrožující stav, který se projevuje bolestí především v pravém podbřišku. Toto onemocnění spadá mezi náhlé příhody břišní a je nutné jej řešit okamžitým operačním zákrokem. Zprvu se objevuje pouze mírná bolest okolo pupku, která se však později začíná být velice prudká a přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Břicho bývá na pohmat tuhé, může se objevit zvýšená teplota nebo zácpa (někdy naopak průjem).
Crohnova nemoc
Nemoc, která způsobuje chronický zánět, jenž se může objevit v kterékoliv částí trávicího ústroji, nejčastěji však v oblasti přechodu tenkého a tlustého střeva. Crohnova nemoc se projevuje bolestí křečovitými bolestmi břicha, především v pravém podbřišku, dlouhotrvajícími průjmy a někdy také krví ve stolici. Nemocný může začít hubnout, být unavený a celkově podvyživený.
Divertikulitida
Naopak, v levém podbřišku se projevuje divertikulitida. Jedná se o zánět tlustého střeva, konkrétně jeho vytvořených výchlipků stěny (divertiklů). Obvykle vzniká kvůli hromadění stolice v těchto “kapsách” a následného napadení stěny tlustého střeva bakteriemi, kdy se rozvine akutní zánět. Kromě bolesti v levém podbřišku se projevuje zvýšenou teplotou, nechutenstvím nebo zvracením.
Ulcerózní kolitida
Stejně jako Crohnova nemoc, i ulcerózní kolitida patří mezi autoimunitní zánětlivé onemocnění neznámé příčiny. V tomto případě však zánět postihuje pouze tlusté střevo, kdy začíná v oblasti konečníku a postupuje vzhůru. Obvykle se projevuje nutkavými průjmy, mnohdy spojené s křečemi a bolestmi břicha a podbřišku, bolestmi konečníku a bolestivým vyprazdňováním. Neobvyklá není ani zvýšená teplota, únava či hubnutí.
Zácpa
Jako zácpu označujeme stav, kdy dochází k poruše střevní motility (pohybu střev) a možnosti jejich vyprázdnění. Zácpa může mít celou řadu příčin a jednotlivých přidružených obtíží. S obtížným, nepříjemným vyprazdňováním jde ruku v ruce také možná bolest břicha a podbřišku.
Kýla
Kýla je jakési vakovité vychlípení, kam se přesouvá část břišních orgánů. Obvykle se setkáváme s pupeční, břišní nebo tříselnou kýlou. Ke vzniku dochází obvykle v místě, kde je oslabené břišní svalstvo (oblast pupku) nebo kde byla narušena celistvost břišní stěny (např. v místě operační jizvy). Často se objevuje u lidí, kteří náhle změní svou tělesnou váhu, u obézních lidí, po břišních operacích operacích, v těhotenství .. Na těle se kýla objevuje jako “boule” různé velikosti, která se při zatlačení vrátí zpět. Při předklonu, zakašlání, kýchnutí nebo zvedání těžkého břemene se může objevit bolest v podbřišku nebo tříslech. Závažnou komplikací kýly je její uskřinutí, kdy se orgány kýly nemohou vrátit zpět za břišní stěnu. Střeva se můžou stát neprůchodnými, hromadí se v nich obsah, což vede ke vzniku infekce. Tak se pak projevuje bolestí břicha a podbřišku, zácpou nebo zvracením.
Obtíže vylučovací soustavy
Zánět močových cest
Zánět močových cest vzniká na základě vniknutí infekce do močového ústrojí. Obvykle se jedná o bakterie žijící v oblasti konečníku a genitálií, které přechází přes konečník do močové trubice a následně močového měchýře, kde se usadí a množí. K rozvoji zánětu může přispívat nedostatečný pitný režim, nekvalitní hygiena nebo zhoršený odtok moči. K hromadění moči dochází často kvůli močovým kamenům, vrozeným vadám vylučovací soustavy nebo zvětšení prostaty u starších mužů. Nejčastějším příznakem zánětu močových cest je nucení na močení, přerušované močení, pocit pálení nebo řezání při močení. Objevuje se bolest dolní části břicha a podbřišku. Moč může nepříjemně zapáchat, být zakalená, případně se v ní objevuje i krev.
Ledvinové kameny
Ledvinový kámen shluk krystalů, který vznikl krystalizací minerálních látek rozpuštěných v moči. V mnoha případech nezpůsobují žádné obtížš a jsou vyloučeny s močí. Pokud se však kameny zvětší před močovým měchýřem na velikost cca 2-3 mm, mohou ucpat močovod. Následně se objevuje silná bolest v podbřišku nebo v boku, odkud mohou vystřelovat do třísla, nevolnost, zvracení. Ledvinové kameny bývají také nejčastější příčinou vzniku ledvinové koliky (viz níže). Tvorba ledvinových kamenů je často způsobena vyváženou stravou, nedostatečným příjmem tekutin, podílet se můžou také časté infekce močových cest nebo jiná onemocnění.
Ledvinová kolika
Kolika je silná, křečovitá bolest břicha, která vzniká kvůli stahům hladké svaloviny vnitřních orgánů. Orgány se pomocí stahů snaží posunout dále a odstranit překážku, která se v nich objeví, např. ledvinový kámen. Pro kolikovité záchvaty je typické, že silné bolesti břicha jsou střídány obdobím bez bolesti. Bolest se objevuje v podbřišku postižené strany (ledviny) a má tendenci vystřelovat do třísel, někdy také do oblasti genitálií.
Gynekologické obtíže
Menstruace
U žen bývá nejčastějším viníkem bolestí v podbřišku menstruační cyklus. Za tyto bolesti jsou zodpovědné kontrakce dělohy, která se snaží vyloučit odlupující se děložní výstelku. Z oblasti podbřišku se bolesti mohou šířit do oblasti třísel nebo zad. U některých žen se mohou objevovat až křeče břicha. Další nepříjemné příznaky, které mohou menstruaci doprovázet, jsou migrény, nevolnost, zvracení nebo zvýšená únava.
Těhotenství
V prvních měsících těhotenství jsou bolesti v oblasti podbřišku docela běžné. Postupem času se přesouvají do oblasti pupku. Těchto bolestí se nemusíte nijak obávat, jsou běžné a dochází k ním vlivem zvětšující se dělohy a napínání vazu v dutině břišní. Budoucí maminky obvykle popisují občasné píchnutí nebo krátké křeče v oblasti břicha a podbřišku. S bolestí břicha mohou být spojené také zažívací obtíže, které hlavně v prvních měsících těhotenství mívá mnoho žen.
Mimoděložní těhotenství
Jde o stav, který může být pro ženu život ohrožující, a proto je nutné jej včas diagnostikovat. Ke vzniku mimoděložního těhotenství dochází, když se oplozené vajíčko uhnízdí své ideální místo, např. ve vaječníku, vejcovodu, v oblasti děložního hrdla atd. Rizikovými faktory pro vznik mimoděložního těhotenství jsou prodělané gynekologické záněty, endometrióza, pooperační srůsty… Mnohdy se mimoděložní těhotenství nemusí nijak projevit nebo se projeví jen slabým krvavým výtokem z pochvy (plod nemá pro svůj vývoj správné podmínky a dochází k ukončení těhotenství). Pokud se však plod stále vyvíjí mimo ideální místo, narušuje sliznici dané části (např. vejcovodu). To se může projevit pobolíváním břicha a podbřišku. V případě, že dojde až o prasknutí vejcovodu, objevuje se intenzivní bolest břicha se silným krvácením do dutiny břišní, což ohrožuje ženu na životě.
Endometrióza
Nemoc, při které dochází k růstu děložní sliznice mimo děložní dutinu, např. v oblasti vaječníků, pochvy, střev .. Vyskytovat se může v jakékoliv orgánu (kromě sleziny), ale nejčastěji se objevuje v oblasti pánve. Proč k tomuto dochází, není zatím zcela jasné. Příznaků endometriózy je mnoho a závisí na místě výskytu děložní sliznice. Obvykle však bývá přítomna bolest břicha. Menstruace může být doprovázena mimořádné křečovitou bolestí v podbřišku. Často jsou popisovány také bolestivé obtíže při pohlavním styku a možná neplodnost. V některých případech se objevují také střevní obtíže, nadýmání nebo pocit plnosti.
Zánět vaječníků, vejcovodů, dělohy..
Záněty jednotlivých částí pohlavního ústrojí ženy bývají způsobeny bakteriemi, které se v mnoha případech do těla dostanou během pohlavního styku. Nejčastěji se jedná o bakterie, které způsobují např. kapavku, chlamydie. Infekce pak může vyvolat bolest v podbřišku, výtoky z pochvy s možným krvácením, horečku nebo bolestivý pohlavní styk (při akutním zánětu). Velice zrádné bývají chronické záněty pohlavního ústrojí ženy, neboť pak mohou zvyšovat riziko mimoděložního těhotenství a snižovat možnost početí.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.