Bolest břicha – příčiny
Bolest břicha ze spoušťových bodů
Iliocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu způsobuje primárně bolest v dolní hrudní části, která se však může šířit podél bederní páteře a objevit se může i zepředu v oblasti břicha na úrovni pupíku.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťových bodů v hlubokých zádových svalech se projevuje především lokálně, u páteře, v místě uložení spoušťového bodu. V některých případech bolest vyzařuje až do oblasti břicha, a to konkrétně u spoušťového bodu na úrovni 2. a 5. bederního obratle.
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body v přímém břišním svalu vyvolávají celou řadu různých obtíží. Bolest se objevuje v oblasti břicha, napříč dolní hrudní oblasti nebo napříč křížové oblasti a pánve. Zepředu způsobuje bolesti třísel, genitálií, může napodobovat gynekologické, urologické nebo žaludeční obtíže. Pokud se trigger point objevuje v horní části přímého břišního svalu, způsobuje bolest ve svém kvadrantu nebo přechází zezadu do oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Trigger point nacházející se ve střední části svalu pak vyvolává rozptýlenou bolest v oblasti břicha s tendencí přecházet do křečí (někdy může připomínat koliku). Bolestí beder a SI kloubů se pak projevuje spoušťový bod v dolní části svalu, na který bývají navázané i některé gynekologické obtíže, např. bolestivá menstruace.
Obliqui abdominis – příznaky spoušťového bodu
Trigger pointy v šikmých břišních svalech způsobují bolest napříč oblasti břicha, projevit se může ale také v oblasti hrudníku, třísel nebo varlat. V horní části vnějšího šikmého břišního svalu bývá často lokalizován spoušťový bod, který vyvolává bolest v oblasti pod hrudní kostí, dolních žeberních oblouků a horní části břicha. Bolest pak přechází napříč břichem na druhou stranu. Spoušťový bod v dolní části svalu se pak šíří přes břicho do třísel nebo i varlat. Vnitřní šikmý břišní sval, konkrétně jeho trigger point, pak může způsobovat urologické obtíže.
Pyramidalis – příznaky spoušťového bodu
Musculus pyramidalis je drobný břišní sval, jehož spoušťový bod způsobuje bolest především v podbříšku.
Quadratus lumborum – příznaky spoušťového bodu
Povrchové spoušťové body v musculus quadratus lumborum mají tendenci kopírovat okraj pánve a bolest přechází až do oblasti podbřišku, někdy může zasahovat až do oblasti třísel. Nejčastější bolestí z trigger pointu v tomto svalu je bolest beder, která se může šířit do oblasti SI kloubů, kyčlí až do břišní oblasti. Ostrá, bodavá bolest beder se objevuje při zvedání břemene, pohybu páteře do předklonu nebo úklonu.
Další možné příčin bolesti břicha
Překrvení jater
Bolest v pravém podžebří se často objevuje při vyšší fyzické námaze u méně trénovaných lidí, např. při intenzivním běhu nebo jiném sportu. Ta však po zastavení aktivity a zklidnění tepové frekvence zcela vymizí. Tato bolest vzniká kvůli náhlému překrvení a zvětšení jater.
Těhotenství
V období těhotenství jsou bolesti břicha docela běžné. V prvních měsících se bolesti objevují především v oblasti podbřišku, následně se přesouvají do oblasti pupku. Těchto bolestí se nemusíte nijak obávat, jsou běžné a dochází k ním vlivem zvětšující se dělohy a napínání vazu v dutině břišní. Lze tedy pociťovat občasné píchnutí nebo krátké křeče v oblasti břicha. Bolestí břicha mohou doprovázené také zažívací obtíže, které hlavně v prvních měsících těhotenství mívá mnoho žen.
Menstruace
Bolest břicha je jistě jedna z největších nepříjemností, která doprovází menstruaci. Za bolesti v podbřišku, které se mohou šířit až do oblasti třísel nebo zad, jsou zodpovědné kontrakce dělohy, která se snaží vyloučit odlupující se děložní výstelku. U některých žen se mohou objevovat až křeče břicha. Další nepříjemné příznaky, které mohou menstruaci doprovázet, jsou migrény, nevolnost, zvracení nebo zvýšená únava.
Náhlá příhoda břišní
Jde o širokou skupinu různých břišních onemocnění, které vznikají z plného zdraví a mohou pacienta ohrozit na životě. Klasickým příznakem náhlé příhody břišní je silná bolest břicha, nemusí být však vždy. Jelikož se jedná o velice různorodé spektrum nemocí, členíme je do jednotlivých kategorií:
- Zánětlivé: Do této kategorie spadá např. akutní zánět apendixu, akutní zánět žlučníku nebo akutní zánět slinivky břišní.
- Traumatické: Jde o náhlé poranění břišních orgánů, např. natržení jater, sleziny ..
- Krvácivé: U této kategorie obtíží je velké riziko usmrcení vykrvácením, neboť nezpůsobují tak velké bolesti břicha. Krvácení způsobují různá úrazová poranění, protržení aneurysmat velkých cév, prasknutí vejcovodu při mimoděložním těhotenství ..
- Ileózní: Tyto obtíže jsou vyvolány neprůchodností střev.
Záněty orgánů
Žlučník (cholecystitida)
K zánětu žlučníku dochází nejčastěji kvůli přítomnosti žlučníkového kamene, který může dráždit stěny žlučníku, případně ucpat odtok žluči. V hromadící se žluči se pak mohou objevit bakterie vyvolat zánět. Cholecystitidu (zánět žlučníku) rozdělujeme na akutní a chronickou. Akutní forma spadá mezi náhlé příhody břišní a může být nebezpečná. Objevuje se bolest pod pravým žeberním obloukem, ta se může šířit pod pravou lopatku až do ramene. Bolestivé obtíže se zhoršují při pohybu, otřesech nebo hlubokém nádechu. Břicho bývá tuhé na pohmat, objevuje se horečka, nechutenství nebo také zvracení. Chronická forma se pak projevuje občasným bolením břicha, pocitem plnosti nebo nechutenstvím.
Slinivka břišní (pankreatitida)
Stejně jako u výše zmíněného žlučníku, i u slinivky břišní se objevuje akutní a chronická forma zánětu. Akutní pankreatitida patří mezi náhlé příhody břišní a může být tedy život ohrožující. Možných příčin vzniku je celá řada – žlučové kameny, nadměrné pití alkoholu, vysoká hladina tuků nebo vápníku v krvi, poranění slinivky při úrazu, užívání některých léků (např. kortikoidů).. Akutní zánět slinivky se projevuje intenzivní bolestí v nadbřišku, která se může šířit do boků, zad, lopatky nebo levého ramene. Dále se objevuje ztuhlost břišní stěny, nevolnost či zvracení
Žaludek (gastritida)
Akutní zánět žaludku (gastritida) je obvykle způsoben infekcí trávicí trubice (např. rotaviry, salmomela ..). Poměrně často vzniká také po nadměrném vypití alkoholu nebo při častém užívání nesteroidních protizánětlivých léků (Brufen, Diclofenak, Aspirin). Projevy u akutního zánětu mohou být velice obdobné jako u výše zmíněných orgánů – nechutenství, zvracení a bolest v nadbřišku. Příznaky chronického zánětu jsou zrádnější, ztráta na váze či chudokrevnost.
Tenké/tlusté střevo (enteritida)
Otrava jídlem, bakterie (např.salmonela), viry (např. rotaviry) nebo některé chronické onemocnění střev (celiakie, Crohnova nemoc) jsou nejčastějšími viníky vzniku zánětu střev. Zánět se pak projevuje nespecifickou bolestí břicha, zvracením, průjmy nebo zvýšenou teplotou.
Velice často se také setkáváme současně se zánětem žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida) nebo-li střevní chřipka. Toto onemocnění trvá obvykle jen pár dní, kdy následně příznaky odezní. Doprovázena bývá průjmy, nevolností a zvracením, bolestí břicha, velkou únavou nebo zvýšenou teplotou.
Játra (hepatitida)
Bolest v pravém podžebří, žloutenka, slabost nebo nechutenství jsou klasickými příznaky akutního zánětu jater (hepatitidy). Chronické záněty pak mohou probíhat bezpříznakově, avšak postupným poškozováním jaterní tkáně může dojít k cirhóze jater. Ke vzniku hepatitidy dochází nejčastěji virovou infekcí z 5 kmenů, a proto rozeznáváme hepatitidu A-E. Významný vliv na vznik zánětu jater má také alkohol. Dále se může podílet na vzniku nadměrné užívání některých léků (napt. Paralen, Panadol).
Vaječníky, vejcovody, děloha
Infekce, která obvykle způsobuje zánět, se dostane do oblasti pánve nejčastěji při pohlavním styku. Zánět je způsoben bakteriemi (kapavka, chlamydie), které pak vyvolávají bolest v podbřišku, výtoky z pochvy s možným krvácením, horečku nebo bolestivý pohlavní styk (při akutním zánětu).
Akutní zánět slepého střeva (apendicitida)
Jde o velice nebezpečný, život ohrožující stav, který je nutné řešit co nejdříve pomocí operačního zákroku. Proto spadá akutní apendicitida mezi zánětlivé náhlé příhody břišní. Zprvu se objevuje mírná bolest okolo pupku, která se však později zintenzivňuje, je velice prudká a přesouvá do oblasti pravého podbřišku. Břicho bývá na pohmat tuhé, může se objevit zvýšená teplota nebo zácpa (někdy naopak průjem).
Crohnova nemoc
Jde o chronický zánět, který se může objevit v kterékoliv částí trávicího ústroji, nejčastěji však v oblasti přechodu tenkého a tlustého střeva. Jedná se o autoimunitní onemocnění, tzn. že imunitní systém reaguje agresivně na svou vlastní tkáň v oblasti trávicího traktu. Proč se tohle děje, není zatím zcela jasné. Crohnova nemoc se projevuje bolestí křečovitými bolestmi břicha, především v pravém podbřišku, dlouhotrvajícími průjmy a případnou krví ve stolici. Nemocný může začít hubnout, být unavený a celkově podvyživený.
Ulcerozní kolitida
Jedná se o další autoimunitní zánětlivé onemocnění neznámé příčiny. V tomto případě však zánět postihuje pouze tlusté střevo, kdy začíná v oblasti konečníku a postupuje vzhůru. Typickým příznakem jsou nutkavé průjmy, mnohdy spojené s křečemi a bolestmi břicha, bolestmi konečníku a bolestivým vyprazdňováním. Přidávat se může také zvýšená teplota, únava a hubnutí.
Celiakie
Podobně jako Crohnova nemoc, i celiakie je autoimunitní zánětlivé onemocnění střev, u kterého však známe vyvolávací příčinu – lepek. Tedy imunitní systém reaguje agresivně na přítomnost lepku ve stravě. Poté dochází ke vzniku chronického zánětu tenkého střeva. Projevy nemoci jsou různé. U některých lidí se celiakie nemusí projevit vůbec, jiní se mohou potýkat s bolestí břicha, průjmy, plynatostí, hubnutím, únavou, krví ve stolici ..
Divertikulitida
Jde o zánět tlustého střeva, konkrétně jeho vytvořených výchlipků stěny (divertiklů). Obvykle vzniká kvůli hromadění stolice v těchto “kapsách” a následného napadení stěny tlustého střeva bakteriemi, kdy se rozvine akutní zánět. Projevuje se bolestí břicha v levém podbřišku, zvýšenou teplotou, nechutenstvím nebo zvracením.
Kameny (ledvinové, žlučníkové)
Pojem “kámen” představuje krystalický shluk, který vznikl z minerálů rozpuštěných v moči nebo žluči. Zatímco ledvinové kameny se objevují častěji u mužů, žlučníkové trápí spíš ženy.
Ledvinový kámen
Vznikají krystalizací minerálních látek rozpuštěných v moči a mnohdy jsou v ní také vylučovány bez jakýchkoliv obtíží. Pokud se však kameny zvětší před močovým měchýřem, mohou ucpat močovod. Následně se mohou rozvinout jednotlivé příznaky – silné bolesti v podbřišku nebo v boku, odkud mohou vystřelovat do třísla, nevolnost, zvracení. Ledvinové kameny bývají také nejčastější příčinou vzniku ledvinové koliky. Důvodů, proč se ledvinové kameny tvoří, je celá řada. U mnohých lidí je to způsobeno vyváženou stravou, nedostatečným příjmem tekutin, podílet se můžou také časté infekce močových cest nebo jiná onemocnění.
Žlučníkové kameny
Tyto shluky jsou tvořeny především cholesterolem, jehož vyšší hodnoty mohou být rizikovým faktorem vzniku. Žlučníkové kameny nemusí způsobovat žádné obtíže. Někdy může drobný kamínek projít žlučovodem a následně jej vyloučíme stolicí. To bývá doprovázeno některými nepříjemnými příznaky- nechutenstvím, nevolností a plynatostí. Na druhou stranu mohou žlučníkové kameny vyvolat řadu komplikací, např. žlučníkovou koliku, akutní zánět žlučníku nebo slinivky břišní ..
Kolika
Jako kolika bývá označována silná, křečovitá bolest břicha, která vzniká kvůli stahům hladké svaloviny vnitřních orgánů. Orgány se pomocí stahů snaží posunout dále a odstranit překážku, která se v nich objeví. Pro kolikovité záchvaty je typické, že silné bolesti břicha jsou střídány obdobím bez bolesti. Podle orgánů, které mohou koliku způsobu, řadíme:
- Ledvinová kolika: Ke vzniku dochází nejčastěji ucpáním močových cest (obvykle močovodu) ledvinovým kamenem. Bolest se objevuje v podbřišku postižené strany (ledviny) a má tendenci vystřelovat do třísel, někdy také do oblasti genitálií.
- Žlučníková kolika: Podobně jako u ledvin, dochází ke vzniku ucpáním žlučovodu žlučovým kamenem. Bolest se pak projeví v pravém podžebří a může vystřelovat až do zad.
- Ucpání střev: Obtíže způsobené ucpáním části střeva bývají špatně popsatelné a lidé si mohou stěžovat na bolest celého břicha. Tento stav může být život ohrožující, neboť hromadící se stolice ve střevech může narušit celistvost stěny střeva a bakterie vniknou do dutiny břišní.
Vředová choroba
Vřed je jakýsi defekt na sliznici trávicí trubice, který se může objevit všude, kde se nachází kyselina chlorovodíková, tzn. v žaludku, duodenu nebo jícnu. Nejčastěji se však s ním setkáváme v oblasti žaludku. K narušení sliznice může docházet z různých důvodů, např. zvýšená konzumace alkoholu, kouření, vyšší míra stresu, časté užívání léků na bázi kyseliny acetylsalicylové (např. Aspirin, Acylpyrin..), infekční onemocnění Helicobacter pylori ..
Refluxní choroba jícnu
Jde o onemocnění, při kterém dochází vlivem ochablého dolního svěrače jícnu ke vtékání žaludečních šťáv do jícnu. Pokud se tyto šťávy nachází v jícnu dlouhodobě, sliznice se poškodí a rozvine se zánět jícnu. Ačkoliv se refluxní choroba jícnu projevuje především pálením žáhy, nepříjemným pocit pálení za hrudní kostí, vtékání žaludečního obsahu do krku a úst nebo nekontrolované říhání, objevit se může také bolest v horní části břicha.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.