Musculus sartorius
Referenční zóna:
Pro spoušťový bod v musculus sartorius je typická ostrá až štípavá bolest na přední straně stehna. V závislosti na poloze trigger pointu se bolest projevuje v horní, střední nebo dolní třetině stehna. Bolest je vnímána skoro vždy povrchově.
Anatomie:
Sval začíná na SIAS (spina iliaca anterior superior), což je snadno hmatatelný kostěný útvar zepředu na pánvi. Probíhá šikmo přes stehno ddo pes anserinus major, což je společný úpon s grailis a semitendinosus.
Inervaci zprostředkovává nervus femoralis.
Funkce:
Sval při své aktivitě pomáhá flexi v kyčelním kloubu, a to zejména při počáteční fázi kroku. V kyčelním kloubu pomáhá svou aktivitou také skromně do abdukce. Další pomocnou funkci má při flexi kolenního kloubu a zároveň stáčí koleno dovnitř, tedy do valgózního postavení.
Sartorius svůj název dostal od slova sartor – krejčíř. A to z důvodu polohy v sedě, s překříženýma nohama, kdy tento sval polohu udržuje.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavním symptomem je povrchová bolest na přední straně stehna. Ve spoušťovém bodu v dolní části stehna může bolest zasahovat i do kolene. Nikdy však není cítit v hloubce kolene.
V horní části stehna se problém může jevit jako útlak nervus cutaneus femoris lateralis, nebo-li meralgia paresthetica. Projevuje až pálivou bolestí nebo sníženou citlivosti, případně necitlivostí přední a zevní strany stehna.
Rizikové faktory:
- Pád
- Nadměrná pronace přednoží
Přidružené spoušťové body:
Rectus femoris, iliopsoas, pectineus, tensor fasciae latae, gluteus maximus, hamstringy, gluteus medius, gluteus minimus a adduktory kyčle.
Terapie:
Režimová opatření
Omezit sezení s nohou přes nohu, kdy je kotník opřen o druhé koleno (podobné lotosovému sedu), kdy je sval náchylný na vytvoření spoušťového bodu.
Pro spánek na boku je vhodné vložit polštář mezi kolena.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění se dá využít foam roller, kdy postižený leží na břiše a pod stehnem má roller. Vytváří tlak rollerem do přední stranu stehna a vyhledává citlivé místo. Jakmile citlivé místo najdeme chvilku setrváme a čekáme na relaese effect. Stejné provedení jako u quadriceps femoris, citlivost bude ale na jiných místech.
Posilovací cvičení
Leh na zádech odporová guma je okolo nártu nebo kotníku procvičované dolní končetiny. Nohu proti odporu přitahujeme do pozice lotosu a zpátky pohyb brzdíme. Pokud se objeví bolest, cvik nemusíme provádět v plném rozsahu případně ho provádíme pouze izometricky (to znamená naznačíme pohyb tak aby se svaly aktivovaly a vydržíme 10 sekund). Počet opakování je 6-10x ve 2-3 sériích.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.