Musculus tensor fasciae latae
Referenční zóna:
Pacient si většinou stěžuje na bolest na zevní straně stehna, občasně se bolest dostává až ke koleni. Spoušťový bod je aktivní zejména pří pohybu nebo zvýšené zátěži.
Anatomie:
Sval má začátek na
SIAS (spina iliaca anterior superior), což je snadno hmatatelný kostěný útvar na přední straně pánve. Upíná se do tractus iliotibialis, přes který nepřímo ovlivňuje i stabilizaci kolenního kloubu.
Inervaci zajišťuje nervus gluteus superior.
Funkce:
Stejně jako gluteus medius a gluteus minimus se účastní stabilizace pánve během chůze a stoji na jedné noze. Asistuje flexi, abdukci a vnitřní rotaci kyčelního kloubu.
Neméně důležitá je funkce laterální stabilizace kolene. Koleno je stabilizováno pomocí tractus iliotibialis, česky jako stehenní povázka. Od této funkce je také odvozený název svalu napínač svalové povázky.
Symptomy spoušťového bodu:
Projevy trigger pointu jsou zejména bolest a zatuhlost v oblasti kyčelního kloubu. Bolest má tendenci jít dále do stehna, ale ve většině případů nedosáhne až ke koleni. Postižený se začne vyhýbat dlouhému sedu v hlubokých křeslech. Rychlé chůzi a běhu se postižený pro bolest vyhýbá.
Častým problémem je nemožnost spát na boku. Ať už se jedná o postiženou, nebo nepostiženou stranu. Na postižené je to znemožněno bolestivým tlakem na trigger point. Leh na nepostiženém boku s pokrčenou horní nohou, dostává sval do natažení, kdy se aktivuje spoušťový bod. Řešením je leh s polštářem mezi koleny.
Rizikové faktory:
- Dopady z velké výšky
- Trauma
- Běh do kopce a z kopce
- Chůze po nakloněném terénu do strany
- Běh se špatnou technikou a nadměrná intenzita
- Dlouhý sed
- Spánek v poloze plodu
Přidružené spoušťové body:
Gluteus minimus, rectus femoris, iliopsoas, sartorius.
Terapie:
Režimová opatření
Postižený by se měl vyhýbat sed s překříženýma nohama (pozice polovičního lotosu).
V akutních fázích je vhodné se vyhýbat chůzi do strmých kopců, kde máme tendenci jít v předklonu.
Uvolňovací cvičení
Pro uvolnění spoušťového bodu je možnost využít foam roller. Lehneme si bokem na roller, který je v horní třetině stehna. Pohybujeme se na rolleru nahoru a dolů a hledáme citlivé místo. Pokiud nemůžeme bolestivé místo najít, můžeme zkusit překlopit se drobným pohybem směrem na břicho a opakovat pohyb na válci. Jakmile citlivé místo najdeme chvilku setrváme a čekáme na relaese effect.
Izometrická kontrakce
Pro autoterapii je zde vhodné využít antigravitační relaxace (AGR). Ležíme na nepostiženém boku na vyvýšeném místě (postel, lehátko) Postiženou nohu zanožíme a svěsíme směrem dolů. Izometrii provádíme iniciací pohybu směrem ke stropu (pohyb maximálně v rámci pár centimetrů). Vydržíme 10 sekund a opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Leh na neprocvičovaném boku, spodní noha pokrčena a horní je natažena. Provádíme unožování směrem od země. Důležité je, aby noha směřovala celou dobu směrem před tělo a nevytáčela se do vzduchu. Další častou chybou je, že provádíme pohyb přiblížením pánve k žebrům. Počet opakování je 8-20 ve 2-3 sériích.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.