Bolest chodidla – příčiny
Obtíže v oblasti chodidla se značně promítají do stereotypu chůze, běhu, problematický může být i samotný stoj. Tím, že se snažíme najít úlevovou pozici, kde by bolest chodidel nebyla cítit, dochází ke změně postavení vyšších etáží (kolen, kyčlí ..) a možnému vzniku obtíží třeba až v oblasti páteře. Proto je třeba bolesti chodidel včas řešit.
Mezi svaly, jejichž spoušťové body mohou vyvolávat bolest chodidla, patří:
Gastrocnemius – příznaky spoušťového bodu

Nejčastěji se objevující spoušťový bod v musculus gastrocnaemius vyzařuje bolest na vnitřní stranu chodidla mezi patu a hlavičky metatarzů. Kromě bolesti chodidla se mohou objevovat také křeče lýtek.
Flexor digitorum longu – příznaky spoušťového bodu

Bolest ze spoušťového bodu v musculus flexor digitorum longus bývá lokalizována na střed chodidla, více k malíkové hraně (nikdy u palcové hrany). Při chůzi se bolest chodidla stupňuje. Zvýšená aktivita svalu se může podílet na vzniku kladívkových prstů.
Abductor hallucis – příznaky spoušťového bodu

U tohoto svalu se objevuje bolest na vnitřní straně paty a částečně chodidla. Problematická může být chůze, při které se bolest šíří do chodidla a způsobuje kulhání nebo jinou změnu stereotypu chůze. Nepomáhá změna bot ani pořízení ortopedických vložek. Je nutné nejprve odstranit spoušťový bod a až poté pracovat na dysbalancích dolní končetiny.
Soleus – příznaky spoušťového bodu

Spoušťový bod v musculus soleus vyzařuje bolest přes Achillovu šlachu, patu a lehce do chodidla. Tento bod je také často zodpovědný za bolest paty u rekreačních běžců.
Interossei pedis – příznaky spoušťového bodu

Bolest se objevuje na chodidle v průběhu šlachy přes konkrétní metatarz, ale někdy i na nártu. Lidé s tímto spoušťovým bodem si stěžují na bolest chodidla při chůzi, pocit tlaku nebo otoku na chodidle.
Tibialis posterior – příznaky spoušťového bodu

Spoušťový bod v musculus tibialis posterior se může projevovat nepříjemnou bolestí oblasti celého chodidla i prstů. Primárně však vyzařuje bolest do oblasti Achillovy šlachy a dolní části lýtka. Bolest se objevuje především při chůzi nebo běhu po nerovném povrchu.
Další příčiny bolesti chodidla
Mortonova neuralgie
Jedná se o útlak nervů (nervi digitales plantares communes) v oblasti zanártních kostí, nejčastěji mezi 3. a 4. K útlaku dochází obvykle při nadměrném zatěžování špičky chodidla (např. chůze v botách na vysokém podpatku). Obvykle se projevuje ostrou, pálivou bolestí a ztuhlostí prstů.
Plantární fascitída
Zánět plantární fascie, silného vazivového pruhu upínajícího se na patní kost z chodidlové strany. Tam se také projevuje bolest, především při prvním raním nášlapu na chodidlo. Bolest se zhoršuje při chůzi po nerovném povrchu a může dojít i k omezení dorzální flexe (přitažení špičky).
Plantární fibromatóza
Onemocnění, při kterém se bez zjevné příčiny začíná ztlušťovat podkožní vazivo a vzniká jakási “boule” v oblasti pod hlavičkou metatarzu palce. Jde o růst pojivové tkáně, která může přilnout ke kůži, fascii nebo šlaše svalu. “Boule” způsobuje nepříjemný tlak do chodidla při stoji, chůzi či běhu.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.