Dlouhé flexory prstů na noze (Musculus flexor digitorum longus a flexor hallucis longus)
Referenční zóna:
Flexor digitorum longus
Spoušťový bod se projevuje bolestí pod úrovní kolene, zejména na chodidle, mimo palcové strany. Občasně se objevuje bolest i do II.-IV. prstu a ještě vzácněji na vnitřní stranu kotníku a lýtka.
Flexor hallucis longus
Referenční zóna se nachází na chodidlové části palce a jeho metatarzu. Bolest může pokračovat na vnitřní hraně chodidla, ale nikdy nezasáhne patu nebo lýtko.
Anatomie:
Flexor digitorum longus: Začíná na zadní straně holenní kosti a do nohy pokračuje za vnitřním kotníkem. Upíná se do II.-IV. distálního článku prstů.
Flexor hallucis longus: Na zadní straně lýtkové kosti nacházíme začátek sval. Stejně jako flexor digitorum longus pokračuje za vnitřním kotníkem a úpon má na distálním článku palce.
Inervační zásobení obou svalů zajišťuje nervus tibialis.
Funkce:
Hlavní funkcí je ohýbání prstů a plantární flexe v hlezenním kloubu.
V průběhu chůze stabilizují chodidlo při stojné fázi, tím že zajišťují mediolaterální rovnováhu. Svaly mají zvýšenou aktivitu při běhu na měkkém povrchu.
Symptomy spoušťového bodu:
Nejvýraznějším symptomem je bolest chodidel při chůzi. Společně s musculus gastrocnemius mohou způsobit křeče do lýtek. Většina těchto křečí ovšem pochází z musculus gastrocnemius.
Při zvýšené aktivitě tyto svaly mohou být jedním z faktorů pro vznik kladívkových prstů. A zvýšená aktivita flexor hallucis longus je spojováne se vznikem hallux valgus. Je důležité zmínit, že v těchto případech se jedná o svalovou dysbalanci, kdy se na vzniku podílí více svalů.
Rizikové faktory:
- Běh na nerovném povrchu
- Nošení bot s velmi tvrdou podrážkou
- Běh na boso
- Nadměrná pronace přednoží
- Běh na měkkém povrchu
Přidružené spoušťové body:
Tibialis posterior, povrchové svaly nohy, hluboé svaly nohy dlouhé extenzory prstů na noze.
Terapie:
Režimová opatření
Pokud je problém způsoben Mortonovou nohou, tak je vhodné použít srdíčka do bot. U hypomobilní nohy budeme obnovovat kloubní vůli, nebo-li joint play.
Boty by měli mít dostatečně flexibilní špičku. Pokud je bota v této oblasti pevná, tak nedochází k pohybu metatarzofalangovém kloubu palce. Tímto způsobem pak palec vymizí ze stereotypu chůze.
Uvolňovací cvičení
Cviky vhodné k uvolnění lýtka zahrnují protahování nebo použití foam rolleru.
Provádíme vsedě na zemi, roller vložíme pod lýtko. Vzepřeme se na rukou a druhé noze a stupňujeme tlak do lýtka a provádíme pohyb směrem ke koleni a poté ke kotníku. Oproti uvolnění musculus gastrocnemius se pokoušíme tlak mířit více do hloubky. V citlivém místě se můžeme zastavit a čekat na uvolnění. Druhou nohu můžeme využít pro vzepření se (pro osoby, které se nezvednou pouze za pomoci rukou), anebo zatížením druhé nohy.
Izometrická cvičení
Izometrie můžeme provádět za pomoci rukou, nebo odporové gumy. Palec nebo prsty dostaneme do extenze a vytvoříme protitlak směrem do flexe rukou, nebo odporovou gumou. Trvání tlaku je 10 sekund při 6-20 opakováních a 2-3 sériích.
Pokročilejší varianta je vestoje, kdy přenášíme váhu těla dopředu na prsty a prsty tlačíme do podlahy. Opakování jsou stejná jako při předchozím cviku.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.