Bolest prstů na ruce (dlaňová část) – příčiny
Bolest na bříšku prstů ze spoušťových bodů
Flexory prstů – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body zasahují do konkrétních prstů dle vlastní lokace. Ovlivněná je manipulace s předměty.
Interossei a abductor digiti minimi – příznaky spoušťového bodu
Opět se projevuje v závislosti na poloze trigger pointu do konkrétních prstů, a to jak do bříšek, tak i do hřbetu prstů. Projevuje se zhoršenou jemnou motorikou.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Dominantní je bolest u dolního úhlu lopatky, poté pokračuje po vnitřní straně horní končetiny a končí ve 4. a 5. prstu na hřbetu i bříšku.
Serratus anterior – příznaky spoušťového bodu
Další ze svalů, který zasahuje až malík a prsteník, ovšem pouze z dlaňové strany. Dotyčnému je však na obtíž spíše dýchavičnost, bolest u lopatky a na boku. Společně s pectoralis major může imitovat onemocnění srdce.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Pouze mediální hlava tricepsu zasahuje do ventrální části horní končetiny. Bolest zasahuje do mediálního epikondylu, přední strany předloktí a poté přeskakuje na malík a prsteník.
Pectoralis major – příznaky spoušťového bodu
Do prstů zasahuje pouze trigger point ze sternální části svalu, a to konkrétně do 4. a 5. prstu. Společně s bolestí na hrudi, vedoucí do horní končetiny se může jevit jako problém srdeční etiologie.
Subclavius – příznaky spoušťového bodu
Z podklíčkové oblasti, přes přední stranu paže, radiální část předloktí do 1.-3. prstu se vede referenční zóna z musculus subclavius. Svoji roli také sehrává při thoracic outlet syndromu.
Pectoralis minor – příznaky spoušťového bodu
Malý prsní sval při postižení trigger pointem vyzařuje bolest v oblasti prsních svalů, přední strany ramene, malíkové hrany předloktí do 4.-5. prstu. Levostraně může být snadno zaměněn za srdeční obtíže.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Dominantním projevem je bolest lopatky, která poté pokračuje po zadní straně ramene, paže a ulnární straně předloktí až do malíku. Postižený má problém při zvedání břemene s nataženýma rukama.
Další možné příčiny bolesti prstů z dlaňové části
Syndrom karpálního tunelu
Jedním z nejčastějších úžinových syndromů, projevující se bolestí a brněním do prvních tří prstů. Může mít také vliv na provádění úchopů.
Pronator teres syndrom
Stejně jako u syndromu karpálního tunelu je utlačený nervus medianus, ovšem v úrovni lokte. Projevuje se bolestí a brněním 1.-3. prstu a palcového valu.
Syndrom horní hrudní apertury
Je útlak nervu nebo cévy při vstupu do hrudníku. Hlavním symptomem je bolest celé horní končetiny, brnění a chlad prstů a dlaně. Postižena je i manipulace s předměty.
Dna
Zvýšenou produkcí kyseliny močové a jejím hromaděním vzniká dna. Typicky začíná na kloubu palce u nohy, ale objevuje se i v ostatních kloubech. Postižený kliub je bolestivý na dotyk a kůže na něm je zarudlá a teplá.
Revmatoidní artritida
Prsty bývají častější oblastí výskytu projevů revmatoidní artritidy. Jedná se o autoimunní onemocnění kloubů, projevující se zánětem. Postižený pociťuje ztuhlost a bolest prstů, občasně doprovázena otoky a zarudnutím.
Artróza prstů
Postihuje častěji ženy a projevuje se zejména bolestí a ztuhlostí prstů. Bolest může mít charakter bodnutí během pohybu, případně znemožňuje dát ruku v pěst, nebo plně natáhnout prsty. V pozdějších fázích onemocnění se objevují Heberdenovy a Bouchardovy uzly.
Dupuytrenova kontraktura
Jedná se o fibromatózu palmární fascie, které se projevuje tvorbou uzlů a popruhů v dlani a prstech. Nejčastěji se objevuje u malíkové strany. Muži jsou častěji postiženy než ženy a lidé v severských regionech, proto se také někdy označuje jako nemoc Vikingů.
Zlomeniny prstů
Úrazovým mechanismem je pád na prsty, případně skřípnutí prstů. Doprovodné bývají poškození vazů stabilizující články prstů. Léčba se provádí znehybněním, a to hliníkovou dlahou, nebo zafixovaním o sousední prst. Při vyšší míře dislokace fraktury je indikován operační zákrok.
Deformity prstů
Vznikají na podkladě revmatoidního onemocnění, nebo svalové dysbalance. Nejznámnější deformity prstů jsou: Deformita labutí šíje, Boutonnierova deformita, kladívkový prst, Bouchardovy uzly a Heberdenovy uzly.
Radikulární syndrom C6, C7 a C8
Kořenové syndromy se do prstů projevují následovně: C6 – palec, C7 – ukazovák a prostředník, C8 prsteník a malík. K uvedeným prstům a částem dlaně dále náleží i oblast daného dermatomu.