Musculus triceps brachii a musculus anconeus
Referenční zóna:
Bolest ze spoušťových bodů se zde projevuje na zadní straně paže, pokračující hlavně na laterální epikondyl, zadní stranu předloktí až do 4. a 5. hřbetu prstu. . Na Mediální epikondyl směřuje bolest z mediální hlavy tricepsu. Bolest pokračuje přes přední stranu předloktí až do 4. a 5. bříška prstu. Neméně důležitou, ale často přehlíženou zónou je nadlopatková oblast. Téměř vždy se objevuje také přidružená bolest do lokte.
Anatomie:
Triceps brachii: Dlouhá hlava začíná na tuberculu infraglenoidale na lopatce. Mediální a laterální hlava začínájí na zadní ploše pažní kosti. Společná úponová šlacha směřuje na olecranon ulnae (loket).
Inervaci zprostředkovává nervus radialis.
Anconeus: Malý sval začínající na laterálním epikondylu a upíná se distálně od olecranon ulnae a působí jako prodloužení tricepsu. Někdy se mu přezdívá čtvrtá hlava tricepsu.
Inervace je také z nervus radialis.
Funkce:
Hlavní funkcí obou svalů je extenze lokte, tedy jeho napřímení. Dlouhá hlava tricepsu se také účastní extenze a addukce v ramenním kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Obvykle se jedná o těžko lokalizovatelnou bolest na zadní straně paže. Postižená strana je většinou neschopna plné extenze v lokti. Bolestivé jsou aktivity, kde dochází k rychlému nebo silovému natažení lokte jako je třeba při tenisu.
V některých případech se bolest projektuje do 4. a 5. prstu (do hřbetu i bříška).
Při citlivějším mediálním epikondylu má loket tendenci vytáčet se směrem od těla, aby zabránil kontaktu s trupem.
TrP1 – Zde se spoušťový bod projevuje bolestí směrem nahoru do nadlopatkové oblasti, někdy přesahuje až do krku. Směrem dolů vynechává loket a projeví se na zadní straně předloktí.
TrP2 – Bolest se soustředí na laterálním epikondylu a často je komponentou tenisového lokte. Někdy směřuje až na zadní stranu předloktí.
TrP3 – Hlavním místem bolesti je zadní strana paže. Méně často se bolest objevuje na zadní straně předloktí a do 4. a 5. prstu.
TrP4 – Často přidružený jednomu z předchozích trigger pointů. Bolest se objevuje primárně v oblasti lokte.
TrP5 – Jediný spoušťový bod tricepsu, který je lépe přistupný zepředu. Vyzařuje bolest na mediální epikondyl a přes přední stranu předloktí míří do 4. a 5. prstu.
Anconeus – Spoušťový bod v tomto malém svalu se projeví lokální bolestí na laterálním epikondylu.
Rizikové faktory:
- Chůze o berlích
- Backhand při raketových sportech (hlavně při minutí míčku)
- Golf
- Špatná technika nebo cvičení přes únavu u kliků
- Časté řazení v autě (např. jízda po městě)
- Manuální práce za stolem bez opory loktů
Přidružené spoušťové body:
Latissimus dorsi, teres major, teres minor, supinator, brachioradialis, extensor carpi radialis longus a serratus posterior superior.
Terapie:
Režimová opatření
Vždy pokud je to možné používáme opěrku ve vhodné výšce. Při psaní, nebo čtení se snažíme mít paži svěšenou, tak aby loket nebyl hrudníkem.
Pokud jsme nuceni používat francouzské hole, měli bychom zátěž dávkovat. Nezvyklý sval se může v tomto případě lehce přetížit. Toto neplatí je-li sval v dobré kondici.
Uvolňovací cvičení
Protažení a použití míčků jsou možnosti volby pro uvolnění tricepsu.
Pro protažení můžeme zvolit polohu vestoje, vkleče, nebo vsedě. Udržujeme napřímený trup, ruku zvedneme směrem ke stropu a pokrčíme loket tak jako bychom se rukou chtěli dotknout ramene. Druhou ruku přiložíme na loket procvičované paže a lehkým tlakem směrem za sebe udržujeme sval v natažení. V pozici držíme 30-40 sekund.
Pro variantu s míčkem si klekneme ke stolu tak, abychom měli rameno těsně nad úrovní stolu. Paži položíme na stůl a do oblasti tricepsu vložíme míček a hledáme citlivé místo a pozici (ve flexi a extenzi lokte) a čekáme na relaese effect.
Izometrické cvičení
Izometrii provádíme vestoje zády ke zdi. Ruku opřeme dlaní, nebo pěstí proti zdi. Tlakem do zdi vytvoříme izometrickou kontrakci, ve které vydržíme 10 sekund. Celé opakujeme 6-20x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
K posílení můžeme zvolit například tricepsové kliky (lehčí varianty – z kolen, nebo proti zdi). Pro tricepsovou variantu budeme držet lokty u těla, rovnoběžně s osou těla. Pokud je klik příliš náročný zaměříme se pouze na jeho excentrickou fází (pohyb dolů), kterou budeme brzdit. Provádíme 6-20 opakování ve 2-3 sériích.