Musculus gluteus maximus
Referenční zóna:
Spoušťový bod v gluteus maximus se projevuje oblastí v různých částech hýždě. Ve svalu jsou popisovány 3 hlavní místa pro trigger point: v blízkosti kostí křížové (TrP1), v blízkosti sedacího hrbolu (TrP2) a poblíž kostrče (TrP3).
TrP1 – Tento spoušťový bod se projevuje bolestí hýždě v těsné blízkosti křížové kosti. Dále bolest zasahuje do oblasti SI kloubu. V menším procentu případů zasahuje do horní části zadní strany stehna.
TrP2 – Nejčastější trigger point m.gluteus maximus. Obvykle postihuje celou hýždi a je vnímána jako hluboká bolest. To má pak tendenci směřovat léčbu do hlubších svalů této oblasti. Dále je důležité zmínit, že tento bod nezpůsobuje bolest konečníku a kostrče.
TrP3 – Problém spojovaný s tímto bodem bývá popisován jako bolest kostrče při sezení. Za normálních okolností však kostrč není v kontaktu s židlí.
Anatomie:
Tento mohutný sval začíná na rozsáhlé oblasti: hřeben kosti kyčelní, kost křížová, kostrč a thorakolumbální fascii. Směřuje na stehenní kostk tuberositas glutae a několik vláken se napojuje na tractus iliotibialis.
Inervační zásobení je z nervus gluteus inferior
Funkce:
Hlavní funkcí je extenze kyčelního kloubu. V běžném životě se projevuje často excentricky při zpomalování, kontrolování pohybu (chůze ze schodů, dosedání, došlap atd.). Dále je gluteus maximus aktivní při chůzi, skákání, běhu.
Gluteus maximus také spolupracuje při abdukci a zevní rotaci kyčelního kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Postižený pociťuje bolest, případně křeče hýždí při zvýšené aktivitě svalu. Projeví se například při chůzi do schodů, nebo do kopce, běhu či skákání. Nebezpečným se může stát plavání kraulu, kde křeč spojená s bolestí může vyústit v život ohrožující stav.
Pacienti s TrP2 a TrP3 nevydrží dlouho sedět, popřípadě se sedu úplně vyhýbají.
Rizikové faktory:
- Podklouznutí/ pád na hýždě
- Chůze do schodů/kopce
- Injekce do hýždě
- Plavání kraulu
- Dlouhý sed v jedné pozici
- Sed s peněženkou v zadní kapse
- Předsun hlavy a předsunuté držení těla
- Mrtvý tah
Přidružené spoušťové body:
Gluteus medius, gluteum minimus, hamstringy, hluboké zádové svaly, iliopsoas, rectus femoris.
Terapie:
Režimová opatření
Jako doplněk terapie je vhodné omezení sedu a nesedět s peněženkou v zadní kapse.
Ze sportovních aktivit je dobré si hlídat intenzitu při plavání kraulu a provádění mrtvých tahů.
Uvolňovací cvičení
Provádíme vsedě na zemi nebo vleže na zádech s míčkem, nebo tenisákem. Míček si položíme do hýžďové oblasti a hledáme citlivé místo. V místě setrváme a čekáme na relaese effect. Cvik se dá provádět i s foam rollerem, ale provedení je poté složitější.
Posilovací cvičení
Stejně jako u hamstringů je pro posílení hýžďových svalů vhodné zařadit provádění mostu. Provádíme vleže na zádech pokrčené dolní končetiny a skrze tlak do chodidel (s lehkých důrazem do pat) zvedáme pánev nahoru. Provedení by nemělo být bolestivé. Pokud se objeví bolest, cvik nemusíme provádět v plném rozsahu případně ho provádíme pouze izometricky (to znamená provedeme pouze tlak do chodidel jako bychom se chtěli zvednout a vydržíme 10 sekund). Počet opakování je 8-20 ve 2-3 sériích.