Bolest palce a palcového valu na ruce – příčiny
Bolest palce ruky nás může omezovat jak při běžných činnostech jako je psaní, držení hrnu apod., ale také při sportovních aktivitách, zejména při raketových sportech jako je například tenis. Potíže mohou mít formu mírného nekomfortu, nebo se projevovat omezením jemné motoriky a omezovat tak každodenní aktivity. V článku popíšeme nejčastější možné příčiny bolesti palce ruky.
Supinator – příznaky spoušťového bodu
Nepříjemné, nebo nemožné se stává nošení těžkých břemen a hraní raketových sportů. Bolestivé projevy se soustředí do laterálního epikondylu a baze palce.
Scaleni – příznaky spoušťového bodu
Bolest palce spojená s bolesti zadní strany předloktí a zevní strany paže může souviset s trigger pointem ve skalenových svalech. Palec může být necitlivý případně oteklý.
Brachialis – příznaky spoušťového bodu
Trochu překvapivě hlavní referenční zónou je zde baze palce a to v klidu i při pohybu. V některých případech dochází i k útlaku nervus radialis a mimo bolest tedy postižený vnímá i parestezie. Doprovodným symptomem je bolest v loketní jamce.
Brachioradialis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus brachioradialis se projevuje bolestí, která se táhne od laterálního epikondylu k bazi palce. Dotyčný má problém udržet hrnek v ruce a jen také omezen při raketových sportech.
Adductor a opponens pollicis – příznaky spoušťového bodu
Dle umístění trigger pointu se bolest projevuje v různé části palce. Dotyčný udává problémy při držení propisky, a tedy problematické psaní.
Infraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Zde je bolest palce pouze okrajová a spíše překrytá ostatními symptomy. Jedná se zejména o přední část horní končetiny.
Subclavius – příznaky spoušťového bodu
Podobný případ jako u musculus infraspinatus, kdy se bolest vede přes přední stranu horní končetiny. Navíc se zde objevuje také bolest pod klíční kostí.
Extenzory zápěstí – příznaky spoušťového bodu
Bolest táhnoucí se na zadní straně předloktí, ruky a směrem k palcovému valu se objevuje u spoušťového bodu radiálních extenzorů zápěstí. Často se objevuje v rámci tenisového lokte.
Flexor pollicis longus a pronator teres – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod flexor pollicis longus se zde projeví bolestí v celém palci. Mohou se objevit i problémy s jemnou motoriku, případně padání předmětů z rukou.
Pronator teres se vyznačuje spíše hlubokou bolestí na přední straně zápěstí, předloktí a částečně také zasahuje do palcového valu.
Další možné příčiny bolesti palce
Morbus de Quervain
Je zánětlivé onemocnění šlach m.abductor pollicis longus a extensor pollicis brevis. Objevuje se při chronickém přetěžování těchto svalů, často u žen pečujících o děti (Mommy thumb) anebo častým využíváním mobilu (BlackBerry thumb).
Revmatoidní artritida
Autoimunitní onemocnění projevující se bolestí, otoky a červenáním kloubu. Klouby prstů ruky jsou postiženy nejčastěji. V pozdějším stádiu vznikají deformity labutí šíje, nebo Boutonnierova deformita.
Rhizartróza
Pokud postihne artróza základní kloub palce nazvýváme ji rhizartróza. Postižený pociťuje omezení hybnosti palce a jeho bolest. Nemoc nelze vyléčit, ale je možné zpomalit její průběh. Většinou se přistupuje k léčbě konzervativně, ale v závažných případech je možná i operační léčba.
Syndrom karpálního tunelu
Úžinový syndrom v oblasti karpálního tunelu, který utlačí nervus medianus. Nejčastěji se projevuje nočním brněním prstů a problematickou jemnou motorikou. Projevy stejný je pronator teres syndrom. Zde však dochází k útlaku stejného nervu na úrovni lokte.
Skákavý prst
Přeskočení při natahování prstu je typickým příznakem skákavého prstu, méně často se prst zasekne v natažené poloze. Jedná se o zánětlivé postižení šlach a jejich obalů.
Lyžařský palec
Název je odvozen od mechanismu poranění pří pádu na lyžích a zachycení palce v poutku hůlky. Poraněn je kolaterální (boční) vaz palce. Způsobuje nestabilitu palce, omezení stisku ruky a hybnost palce. Objevuje se také otok a bolest palce.