Musculus supinator
Referenční zóna:
Spoušťový bod se projevuje bolestí zejména na laterálním epikondylu. Referenční zóna poté přeskočí předloktí a způsobuje bolest u baze palce. Výjimečně se bolest objeví i na zadní straně předloktí.
Anatomie:
Sval začíná na laterálním epikondylu, ligamentum radiale collaterale, ligamentum annulare a na proximální části ulny. Obtáčí kosti vřetení a upíná se na její přední část.
Inervace je zprostředkována nervus radialis.
Funkce:
Hlavní funkcí je supinace předloktí (otočení dlaně vzhůru). Dále se několik svalových vláken účastní pomocné flexe v loketním kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Hlavním symptomem je bolest laterálního epikondylu, případně baze palce. Je jedním ze svalů, které jsou postiženy při tenisovém lokti. Problematické se stává nošení těžších břemen, hraní tenisu. Po aktivitě bolest neustává a je přítomna i v klidu.
Rizikové faktory:
- Raketové sporty (tenis, squash, badminton ..)
- Práce se šroubovákem
- Žehlení
- Venčení psa, který trhá za vodítko
- Mytí oken
Přidružené spoušťové body:
Triceps brachii, extensory prstů, extensor carpi radialis logus et brevis, brachioradialis, brachialis, biceps brachii a palmaris longus.
Terapie:
Režimová opatření
Přenášení těžších věcí provádíme v supinaci (dlaně vzhůru) a s flektovaným (pokrčeným) loktem. V této pozici využíváme víc biceps brachii a brachialis.
Presura
Na uvolnění spoušťového bodu můžeme využít presuru, prováděnou druhou rukou. Tlak provádíme v horní třetině předloktí z dorzální strany (hřbet předloktí).
Posilovací cvičení
K posilování supinatoru využijeme tyč, nebo násad od koštěte. Cvik provádíme ve stoje s loktem u těla a pokrčeným do pravého úhlu. Začínáme dlaní směrem k zemi a provádíme pohyb tyčí ve směru hodinových ručiček. Opačným pohybem posilujeme pronátory. Většinou posilujeme obě svalové skupiny v rámci 1 opakování. Počet provedení udržujeme v rozmezí 6-10 opakování ve 2-3 sériích.