Musculus iliopsoas
Referenční zóna:
Musculus iliopsoas má dvě hlavní referenční zóny. První je na přední části stehna, kde může zasahovat až do třísla, případně do genitálií.
Druhá zóna je podél bederní páteře. Aktivní je při tlaku na nejvýše položený spoušťový bod v hloubce břicha.
Anatomie:
Je složený ze dvou svalů, a to musculu psoas major a musculus iliacus. Psoas major začíná na přední straně bederních obratlů odud směřuje do pánve a spojuje se s musculus ilacus. Iliacus tedy vystýlá pánev zevnitř. Společně prochází přes lacuna musculorum. Lacuna musculorum je ztísněný prostor, kde často dochází k útlau nervus femoralis. Společná úponová šlacha poračuje na trochanter minor na stehenní kosti.
Inervační zásobení zajišťuje plexus lumbalis a nervus femoralis.
Funkce:
Hlavní funkcí je flexe v kyčelním kloubu. Při fixované stehenní kosti dochází k prohloubení bederní lordózy. Zkrácený iliopsoas má velký vliv na postavení pánve a je přítomný v tzv. dolním zkříženém syndromu.
Sval je spojovaný také s pomocnou zevní rotací kyčelního kloubu. Ideální pozice pro protažení svalu je tedy v extenzi a mírné vnitřní rotaci kyčle.
Symptomy spoušťového bodu:
Pacient se spoušťovým bodem v m. iliopsoas udává obtížné vstávání z hlubokého sedu. Pozice s nataženýma nohama jsou pro postiženého obtížné. Při lehu tedy preferuje leh na zádech s pokrčenýma nohama, nebo tzv „polohu plodu“ na boku.
Při jednostranném trigger pointu je bolest vnímána podél páteře a při oboustranném spíše jako pás na zádech. Další bolestivou oblastí je přední strana stehna.
Je omezená extenze v kyčelním kloubu, což se projeví při chůzi, kdy se zkrátí krok. U baletek bylo popsané bolestivé provádění arabesky s aktivním spoušťovým bodem v m.iliopsoas.
U dívek mezi 15 a 17 roky se popsal i tvz. psoas minor syndrom. Jedná se o svalové stažení, které je způsobeno nepřizpůsobením se svalu na růst pánve. V tomto případě se bolest podobá zánětu slepého střeva.
Rizikové faktory:
- Dlouhé sezení (zejména řidiči náklaďáků)
- Provádění sedů lehů
- Nestejná délka dolních končetin
- Těhotenství
Přidružené spoušťové body:
Druhostranný iliopsoas, quadratus lumborum, rectus abdominis, rectus femoris, tensor fasciae latae, pectineus, hluboké zádové svaly.
Terapie:
Režimová opatření
Vyhýbání se dlouhému sezení je hlavním režimovým opatřením. Vhodná je i korekce techniky provádění sedů lehů. A samozřejmostí je vyřešit asymetrie pánve.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění je vhodný cvik „kobra“. Začínáme v leže na břiše a vzepřeme se o ruce do záklonu. Důležité je abychom během provedení nezvedali pánev, ale nechali ji na zemi. Takto dojde k protažení flexoru kyčle. Výdrž ve cviku je okolo 30 sekund.
Posilovací cvičení
Cvik provádíme vsedě na zemi, pro snadnější udržení techniky je vhodné opřít si narovnaná záda o zeď. Zvedáme nataženou dolní končetinu s krátkou výdrží (6-10 vteřin). Pokud je cvičení bolestivé nebo příliš náročně, zkrátíme páku pokrčením kolene. V tomto případě je ale nutné udržet v koleni stejný úhel po celou dobu provedení cviku. Opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.