Adductor a opponens pollicis
Referenční zóna:
Adductor pollicis
Spoušťový bod se projevuje bolestí po zevní straně palce. Epicentrum je v okolí baze palce a může se přelít až na palcový val.
Opponens pollicis
Bolest se zde projevuje na přední straně zápěstí, zejména na palcové straně a na palci samotném.
Anatomie:
Adductor pollicis: Sval má dvě hlavy: caput obliquum a caput transversum. Začínají na II.-III. metakarpu a zápěstních kůstkách. Úpon směřuje do metakarpofalngového kloubu palce a do ulnární sezamské kůstky.
Inervaci zajišťuje nervus ulnaris.
Opponens pollicis: Sval začíná na os trapezius, což je karpální, nebo-li zápěstní kůstka. Úpon směřuje do palcového metakarpu.
Inervace je zprostředkována nervus medianus.
Funkce:
Adductor pollicis: Hlavní funkcí je addukce palce, což znamená přitážení k ostatním prstům. Má také pomocnou funkci flexe palce v MCP kloubu.
Opponens pollicis: Provádí pohyb směrem k malíku, který nazýváme opozice.
Symptomy spoušťového bodu:
Člověk postižený trigger pointem v těchto svalech si stěžuje na nemotornost palce. Objevují se potíže při psaní, kdy dotyčný stěží udrží propisku. Činnosti jemné motoriky se stávají obtížné či dokonce neproveditelné. Jedná se například o zapínání knoflíků, šití a kreslení. Tyto všechny úkony jsou vykonány pinzetovým úchopem, který je prováděn právě těmito svaly.
Rizikové faktory:
- Zahrádkaření – zejména trhání plevele
- Šití
- Malování, kreslení
- Fraktury prstů a zápěstí
Přidružené spoušťové body:
Interossei, scaleni, brachialis, supinator, brachioradialis a extensor carpi radialis longus.
Terapie:
Režimová opatření
Aktivity jako je šití, trhání plevele, malování a kreslení je vhodné si dávkovat do kratších časových intervalů, než se svaly dostanou do potřebné kondice.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění používáme protažení nebo masáž meziprstního prostoru.
Pasivního protažení docílíme za pomoci druhé ruky. Obejmeme palec a odtahujeme ho směrem od ostatních prstů. Tah bychom měli cítit v oblasti prvního meziprstního prostoru. V pozici setrváme 30-40 sekund.
Masáž prvního meziprstního prostoru provádíme pomocí prstů druhé ruky. Pinzetovým úchopem prostor mneme a v citlivém místě můžeme i setrvat.
Izometrické cvičení
Pro izometrii nastavíme palec do protažení (viz. uvolňovací cvičení). Palcem poté zatlačíme směrem zpátky k prstům. Provedení trvá 10 sekund při 6-10 opakováních a 2-3 sériích.