Musculus gluteus medius
Referenční zóna:
Gluteus medius má 3 hlavní místa pro tvorbu spoušťových bodů.
TrP1 – Nachází se v blízkosti SI kloubu. Referenční zóna je téměř přes celou hýždi, kost křížovou a zasahuje také do bederní oblasti. Jedná se o častou příčinu lumbalgie.
TrP2 – Trigger point se nachází zhruba v polovině hřebenu kosti kyčelní. Projevuje se v laterální části hýždě a pokračuje na horní část stehna.
TrP3 – Je uložen v nejlaterálnější části svalu. Bolest je přítomna podél hřebenu kosti kyčelní a přes celou křížovou kost.
Anatomie:
Sval má 3 části, někdy je považován za analogii musculus deltoideus na ramenním kloubu. Sval začíná na lopatě kosti kyčelní a pokračuje na trochanter major na stehenní kosti.
Inervační zásobení zajišťuje nervus gluteus superior.
Funkce:
Jedná se o abduktor kyčle, který stabilizuje pánev, zejména v situacích, když jsme na jedné noze. Aktivní je během chůze, kdy zabraňuje pánvi vychýlení na nezatíženou stranu.
Přední vlákna svalu pomáhají vnitřní rotaci kyčelního kloubu a naopak zadní vlákna pomáhají rotaci zevní.
Symptomy spoušťového bodu:
Postižený pociťuje bolest během chůze, při které je typické nadměrné vychylování boků do stran. Obtížné či nemožné se stává svlékání kalhot/ponožek ve stoje. Postižený nemůže spát na boku, protože ho tato poloha budí. Při spaní na postiženém boku dochází ke kompresi svalu, které je bolestivá. Spánek na nepostižené straně je bolestivý, jen když je noha pokrčena do stabilizované polohy, kdy je sval v natažení. Tomu se dá zabránit podložením nohy, tak aby zůstala v horizontále.
Rizikové faktory:
- Pád/zachycení pádu
- Běh se špatnou technikou/nadměrná intenzita
- Tenis
- Injekce do hýždě
- Nestejná délka dolních končetin
Přidružené spoušťové body:
Piriformis, gluteus minimus, gluteus maximus, tensor fasciae latae, quadratus lumborum.
Terapie:
Režimová opatření
Lidé trpící tímto trigger pointem by při spaní na boku měli používat polštář mezi kolena. Tím zabráníme dlouhé pozici svalu v natažení, která může vyprovokovat symptomy.
Vhodné je nesedět dlouho v jedné pozici, případně používat houpací křeslo. Při sedu je také přínosné vyndávat ze zadní kapsy peněženku, která tlakem na sval může zapříčinit vznik spoušťového bodu.
Pro aktivní jedince přichází v úvahu regulace intenzity a objemu běhu, případně korekce techniky běhu.
Uvolňovací cvičení
Pro uvolnění se používá míček, nebo tenisák. Vhodné jsou dvě polohy a to poloha na zádech a na boku. Poloha na zádech – nohy jsou pokrčeny a míček vložíme do horní části hýžďové oblasti, těsně pod okraj pánve. Hledáme a následně setrváváme v citlivém místě do relaese effectu.
Druhou polohou je poloha na boku. Míček dáváme na hýžďovou oblast z boku. Pohybujeme se mezi lopatou kosti kyčelní a trochanterem major (útvar na stehenní kosti). Při nalezení bolestivého místa čekáme na relaese effect.
Izometrická kontrakce
Izometrické kontrakce upřednostňujeme v brzkých fázích rehabilitace. Jedním ze cviků je vleže na boku s pokrčenými koleny. Ležíme na neprocvičovaném boku a izometrii provedeme naznačením unožení nohy do vzduchu. Takto se sval aktivuje a vydržíme ve svalové kontrakci cca 10 sekund. Opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Posilování provádíme stejným způsobem jako předchozí cvik. Jediným rozdílem je, že pohyb provádíme v plném rozsahu pohybu. Pro větší obtížnost můžeme použít loop band. Provedení by mělo být bezbolestné, v případě nutnosti snížit obtížnost, případně provádět pouze izometrie. Cvik opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.