Bolest na zadní straně ramene – příčiny
Deltoideus – příznaky spoušťového bodu
Mimo bolest na zadní straně ramene se objevuje bolestivé sahání na druhé rameno a zapažování.
Levator scapulae – příznaky spoušťového bodu
Trigger point se projevuje bolestí v rozsáhlé oblasti na zadní straně krku, nad lopatkou, na vnitřní hraně lopatky a částečně do zadní strany ramene. Omezení je zejména v rotaci hlavy na opačnou stranu, kdy je postižený nucen otočit celé tělo. Je jedním ze svalů, který způsobuje ztuhlý krk.
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Typická je hluboká bolest ze strany ramene hlavně při upažení, ale může být i v klidu. Postižený dále může pociťovat bolest v nadlopatkové oblasti v místě spoušťového bodu. Na horní končetině bolest pokračuje po zevní straně paže s přesahem dopředu i dozadu, na laterální epikondyl a výjimečně až na dorzální stranu předloktí. Omezené aktivity jsou česání, holení nebo čištění zubů. Dalším příznakem je křupání ramenního kloubu.
Teres major – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu se objevuje zejména na zadní straně ramene a paže. Občasně zasáhne i zadní stranu předloktí. Bolest se projeví při práci s rukama nad horizontálou.
Teres minor – příznaky spoušťového bodu
Doprovází spoušťový bod infraspinatu, po jehož odstranění zůstává bolest v oblasti ramene a paže zezadu.
Subscapularis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod vyvolává bolest na lopatce, zadní straně ramene a paže. Zajímavým symptomem je příznak hodinek. Dotyčný má klidovou bolest ramene, nedá si ruku za hlavu a nedosáhne do opačného podpaží. Abdukce v rameni akcentuje přiznaky.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Poznávacím znamením je bolest od lopatky, která se táhne po zadní straně celé horní končetiny. Z prstů je bolestivě zasažen malíček. Bolest lopatky je klidová a zhoršuje se při zvedání těžkých věcí s nataženýma rukama.
Latissimus dorsi – příznaky spoušťového bodu
Při bolesti dolního úhlu lopatky by se měl brát v potaz trigger point v latissimus dorsi. Méně často se objevuje bolest na zadní straně ramene a paže a zasahuje do 4-5. prstu. Bolest se zhoršuje při pohybech lopatky.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Postižený má problém vykonávat aktivity s nataženým loktem, popřípadě extenzi vůbec provést. Potýká se s bolestí na zadní straně celé horní končetiny, zejména ramene a paže.
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Ve střední části trapézu se může objevit spoušťový bod projevující se bolestí nadlopatkové oblasti a zadní části ramene. Tento bod je citlivý na tlak, což se projeví v zimních měsících při nošení těžkých kabátů.
Iliocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Postižený se potýká s bolestí beder a hrudní páteře. Omezuje se rozsah páteře zejména do úklonů a rotací. Problémy dělá zvedání ze židle, chůze do schodů. Mírně se také může podílet na bolesti zadní části ramene.
Další příčiny bolesti na zadní straně ramene
Impingement syndrom
Je funkční změna v oblasti ramenního kloubu. Projevuje bolestí v hloubi ramene s tendencí pokračovat po straně paže. Mezi příčiny patří zejména dysbalance svalů rotátorové manžety, mezilopatkových svalů a dolních fixátorů lopatek nebo dysfunkce krční a hrudní páteře. Může vzniknout i následkem úrazu.
SLAP léze
Zkratka SLAP je z anglického Superior Labral tear from Anterior to Posterior, což znamená odtržení labra (chrupavčitý lem, zvětšující kloubní jamku) od kloubní jamky v horní části. Projevuje se pozátěžovou pulzující bolestí a omezuje aktivity s rukama nad hlavou. Hlavní postiženou skupinou jsou zaměstnání s rukama nad hlavou a overhead sporty.
Zmrzlé rameno
Odborným názvem adhezivní kapsulitida je onemocnění kloubního pouzdra, kdy dochází k jeho postupnému zvrásnění. Charakteristicky dochází v první fázi k nástupu intenzivní bolesti v klidu i pohybu. V druhé fázi dochází k omezení pohybu ramenního kloubu do všech směrů. Příčina onemocnění není příliš jasná, pravděpodobně bude mít metabolický podklad, jelikož častěji na zmrzlé rameno trpí lidé s diabetem, revmatoidní artritidou, nebo lupusem.
Ruptura rotátorové manžety
Jedná se o poškození jedné nebo více šlach svalů tzv. rotátorové manžety. Dle závažnosti se projevuje různou mírou bolesti a omezení rozsahu. Intenzita se zvyšuje zvednutím paže nad horizontálu, dále se objevuje pocit slabosti paže.
Fraktury v oblasti ramene
Jedná se o zlomeniny lopatky (scapula), klíčku (clavicula) nebo pažní kosti (humerus). Vždy záleží na typu a závažnosti zlomeniny. Při méně závažných frakturách se přistupuje na konzervativní léčbu, která spočívá v znehybnění segmentu a následnou rehabilitací, kde je nutný důraz na postupné zvyšování zátěže.
Výhřez krční ploténky C7
Bolest se šíří po zadní straně horní končetiny až do 1.-3. prstu. Objevuje se oslabení musculus triceps brachii, u kterého je snížená výbavnost jeho reflexu tzv. tricipitální reflex.
Vykloubení ramenního kloubu
Stav při kterém dojde ke změně postavení kloubních ploch, případně jejich oddělení. Obvyklým mechanismem je pád nebo úder na paži. Charakteristická je intenzivní bolest a pocit vyskočení ramene z kloubu. Významně ovlivňuje funkci celého pletence, zejména rozsah je výrazně omezený do všech směrů.