Bolest konečníku a bolestivé vyprazdňování – příčiny
S bolestí konečníku se potýká nemálo lidí. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivé téma, mnoho lidí se stydí o těchto obtížích mluvit a řešit je. Ačkoliv se může v mnoha případech jednat o nezávažné problémy, je dobré vždy vyhledat odborníka, který vyloučí závažnější příčiny (např. rakovinu tlustého střeva). Bolest v oblasti konečníku jsou často zapříčiněné hemeroidy nebo spoušťovými body.
Bolest konečníku a bolestivé vyprazdňování ze spoušťových bodů
Svaly pánevního dna spoušťové body
Sphincter ani – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v řitním svěrači obvykle způsobuje těžce lokalizovatelnou bolest . Lidé si stěžují na bolest konečníku, kostrče nebo křížové kosti. Nepříjemné až bolestivé bývá také vyprazdňování.
Levator ani – příznaky spoušťového bodu
Tento spoušťový bod se projevuje především bolestí v oblasti hráze. Avšak mnoho lidí popisuje bolesti jako v kříži, v bedrech, oblasti konečníku nebo pochvy. Bolest se zhoršuje vleže na zádech nebo při vyprazdňování.
Coccygeus – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu má obdobné příznaky jako výše uvedený levator ani. Navíc bývá považován jako jeden z hlavních viníků funkční sterility u žen (nemožností otěhotnět).
Obturatorius internus – příznaky spoušťového bodu
Neustálé nutkání na vyprázdnění mohou pociťovat lidé se spoušťovým bodem v musculus obturatorius internus. Současně se objevuje bolest konečníku a na zadní straně stehna.
Piriformis – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v tomto svalu se projevuje především bolestí v SI kloubu, hýždi nebo zadní straně stehna. Ty mají tendenci se zhoršovat při dlouhodobém sedu na tvrdém povrchu. V některých případech může spoušťový bod v musculus piriformis imitovat obtíže jako při výhřezu plotýnky S1. U žen se můžeme setkat s bolestmi při pohlavním styku, u mužu pak s možnou impotencí. Bolesti se mohou objevovat i při vyprazdňování, a to v oblasti konečníku a hráze.
Další možné příčiny bolestí konečníku a bolestivého vyprazdňování
Hemoroidy
Jedná se o nemoc cév v oblasti konečníku, kdy dochází k uzlovitému rozšíření těchto cév. Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Zatímco vnitřní vznikají rozšířením žil nacházející se ve stěnách konečníku, u vnějších dochází k rozšíření povrchových podkožních žil v okolí řitního otvoru. Hemoroidy často způsobují krvácení, u vnitřních hemeroidů se pak můžeme setkat i s krví ve stolici. Krev bývá jasně červená a odkapává. Dále se objevuje bolest v oblasti konečníku, nejčastěji při vyprazdňování.
Ulcerózní kolitida
Ulcerózní kolitida je autoimunitní zánětlivé onemocnění neznámé příčiny, při kterém dochází ke vzniku zánětu v oblasti tlustého střeva. Ten začíná v oblasti konečníku a postupuje vzhůru. Obvykle se projevuje nutkavými průjmy, mnohdy spojené s křečemi a bolestmi břicha a podbřišku, bolestmi konečníku a bolestivým vyprazdňováním.
Přidružená zvýšená teplota, únava či hubnutí.
Crohnova nemoc
Při této nemoc dochází k tvorbě chronického zánětu, který se může rozvinout v kterékoliv částí trávicího traktu. Nejčastěji je lokalizována na přechodu tenkého střeva a vzestupného tračníku, což je část tlustého střeva na pravé straně břišní dutiny. Průběh, stejně jako příznaky mohou být velice variabilní. Obvykle se nemoc projevuje dlouhotrvajícími průjmy, někdy s příměsí krve ve stolici, bolestí a křečemi břicha, horečkami nebo únavou. Neobvyklé není ani časté nutkání na stolici nebo bolest a mokvání v okolí konečníku.
Řitní trhlina
Nebo také anální fisura je bolestivé poranění sliznice konečníku. Obvykle vzniká jako důsledek většího tlaku při vyprazdňování. To bývá zapříčiněno chronickou zácpou, kdy konečníkem prochází velký objem tuhé stolice a tkáň řitního otvoru bývá nadměrně roztažena a natržena. Kromě zácpy se může vzniku řitní trhlinu podílet také dlouhotrvající průjem, těhotenství a porod nebo hemeroidy. Mezi hlavní projevy řitní trhliny patří ostrá bolest při vyprazdňování, přítomnost jasně červené krve ve stolici nebo nepříjemné svědění či pálení v oblasti konečníku.
Rakovina tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva a konečníku je velice zrádná v tom, že se mnohdy rozvíjí bezpříznakovitě a projeví se až v pozdějším stádiu nemoci. Zpočátku se tvoří pouze nezhoubné střevní polypy, které však pomalu rostou a mohou se z nich následně stát zhoubné útvary. Příznaku nemoci je celá řada – hlen nebo krev na/uvnitř stolice nebo uvnitř stolice, která navíc bývá tmavá až černá, střevní křeče a bolesti břicha, zapáchající stolice, časté nutkání na stolici, střídání průjmů a zácpy.
Výhřez konečníku
Jedná se o situaci, kdy dochází k „vytlačení“ části konečníku řitním otvorem ven. Tento útvar je pak možné i nahmatat, objevují se bolesti konečníku, které se zhoršují při vyměšování. Často také vidíme čerstvou krev ve stolici. Docházet může také samovolnému úniku stolice (inkontinenci).