Svaly pánevního dna (musculus bulbospongiosus, ischiocavernosus, transversus perinei superficialis a profundus, sphincter ani, levator ani, coccygeus a obturatorius internus)
Referenční zóna:
Spoušťové body v zadní části pánevního dna (konkrétně sphincter ani, transversus perinei superficialis, levator ani, coccygeus) způsobují špatně lokalizovatelnou bolest. Pacient si může stěžovat na bolest konečníku, kostrče a křížové oblasti. Levator ani a coccygeus typicky zasahují do oblasti kostrče, což vede k bolesti zvané coccygodynie (kokcygodynie).
Přední část a její trigger pointy (ischiocavernosus a bulbospongiosus) se projevují do pohlavních orgánů. Bolest může zasahovat do pochvy, penisu i šourku.
Obturatorius internus se spoušťovým bode se projevuje problémy s vyměšováním a bolestí na zadní straně stehna.
Anatomie:
Pánevní dno zahrnuje svaly upínající se na malou pánev, rozlišujeme zde diaphragma pelvis, diaphragma urogenitale a povrchové svaly.
Diaphragma pelvis
Diapohragma pelvis má tvar nálevky a od malé pánve směřuje ke konečníku. Skládá se z musculus levator ani a coccygeus.
Diaphragma urogenitale
Tvar trojúhelníku má diaphragma urogenitale. Nachází se mezi dvěmi tubera ischiadica a symfýzou. Uzavírá hiatus urogenitalis, kterým prochází močovod a u žen vagína (pochva). Je tvořeno transversus perinei superficialis a profundus.
Povrchové svaly
Povrchové svaly tvoří podklad hráze. Rozlišujeme zde svaly urogenitálního trojúhleníku a análního trojúhelníku.
Anální trojúhelník tvoří musculus sphincter ani, vazivová membrána a ligamentum anococcygeum. Tato část připevňuje rektum ke kostrči.
Mezi svaly urogenitální patří ischiocavernosus a bulbospongiosus ovlivňující pohlavní orgány.
Funkce:
Sphincter ani
Sval bývá stále v určité míře kontrakce, která je zvýšena při mluvení, kašli, smíchu, zvedání zátěže apod.. Svou kontrakcí zabraňuje vyprázdnění a při svalovém uvolnění probíhá defekace.
Levator ani
Svojí kontrakcí také pomáhá zadržovat stolici, zejména při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Kontrakce zároveň reguluje kontinuitu stolice. Přední část svalu pomáhá vyprazdňovat močovod, během mikce.
Coccygeus
Zpevňuje pánevní dno proti intraabdominálnímu tlaku.
Obturatorius internus
Působí jako zevní rotátor kyčelního kloubu. Při flektované kyčli je jeho funkcí stává abdukce.
Bulbospongiosus, ischiocavernosus a transversus perinei
Kontrakce bulbospongiosu se podílí na vyprazdňování močové trubice, podílí se také na erekci penisu u mužů a erekci klitorisu u žen.
Na udržování erekce se podílí musculus ischiocavernosus.
Transversus perinei superficialis a profundus udržují hráz (perineum) ve středové linii a podporují pánevní dno při zvýšeném nitrobřišním tlaku.
Symptomy spoušťového bodu:
Sphincter ani
Spoušťový bod doprovází špatně lokalizovaná bolest v oblasti konečníku a bolestivé vyprazdňování.
Levator ani
Projevuje se zejména bolestí hráze. Bolest se špatně popisuje a může být popisována i jako bolest beder, kříže, kostrče, konečníku nebo pochvy. Akcentace obtíží nastává vleže na zádech, nebo při defekaci.
Coccygeus
Má obdobné příznaky jako trigger point levator ani. Bývá popisován jako jeden z klíčových faktorů funkční sterility u žen (nemožnost otěhotnět). V pozdní fázi těhotenství je zodpovědný za bolest beder.
Bulbospongiosus
U žen je hlavním symptomem bolestivý pohlavní styk, neboli dyspaneurie. Hlavním příznakem u mužů je bolest šourku, zejména vsedě. V některých případech způsobuje mužskou impotenci.
Ischiocavernosus
Dotyčný se potýká s bolestí hráze (perinea).
Obturatorius internus
Postižený může mít stálý pocit nutnosti vyměšování. Bolest je zejména v oblasti konečníku a občasně i na zadní straně stehna.
Rizikové faktory:
- Pád na kostrč
- Autonehoda
- Operace v pánevní oblasti
- Dlouhodobý sed
- Hemoroidy
- Endometrióza
Přidružené spoušťové body:
Terapie:
Připravuje se.
Zdroj obrázků
Travell JG, Simons DG, Simons LS (2018). Travell and Simons' Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Baltimore, MD: Lippincott Williams&Wilki.