Scheuermannova choroba – příčiny, příznaky a léčba
Pokud se dítě nebo dospívající hrbí v hrudní páteří je třeba mít na mysli Scheuermannovu chorobu. Neznamená to ovšem, že každý, kdo se hrbí trpí touto nemocí. Celkově postihuje okolo 2% populace ve věku mezi 9-18 lety a je jednou z nejčastějších příčin bolesti hrudní páteře u dětí. Jedná se o strukturální vadu páteře, která při neléčení vede k postupnému zhoršování stavu až k invaliditě. Aktivním cvičením se snažíme minimalizovat dopady deformací obratlů a pro dotyčného je tedy velmi důležité dodržovat každodenní cvičení.
Co to je Scheuermannova choroba a jiné názvy
Scheurmannova choroba je onemocnění deformující těla obratlů. Tvoří se takzvané klínové obratle, které jsou patrné na bočním rentgenovém snímku. Klínový obratel má sníženou přední část těla obratle a má tedy tvar klínu, což v důsledku tvoří nahrbení v hrudní páteři. Ruku v ruce s tím jde atypický růst a zúžení meziobratlových plotének.
V případě vychlípení chrupavčité části ploténky do sousedního těla obratle vzniká struktura nazývající se Schmorlův uzel. Schmorlovy uzly obvykle nepůsobí žádnou bolest. Komplikace vzniká, pokud prorostou do kostní dřeně obratle, kde způsobují zánět a bolest zad.
Alternativní názvy onemocnění
- morbus Scheuermann
- juvenilní kyfóza
- adolescentní kyfóza
- Scheurmannova kyfóza
- juvenilní osteochondróza
- Scheurmannova choroba, nemoc
- juvenilní diskogenní onemocnění
Jaké má Scheuermannova choroba stádia
Onemocnění můžeme rozdělit do několika stádií, které se liší symptomy a progresí onemocnění.
- Prodromální – V této fází o sobě onemocnění poprvé dává vědět, zejména bolestí a pocitem tuhnutí hrudní páteře. Začínají se tvořit drobně změny ve struktuře obratlů.
- Floridní – V tomto stádiu choroby dochází k výrazným deformitám páteře (zužování meziobratlových plotének, tvorba Schmorlových uzlů). Období trvá přibližně 2-3 roky a jedná se obvykle o poslední období růstové akcelerace.
- Reparační – V tomto období se progrese nemoci zastavuje a dochází ke kompenzaci svalové, vazivové a chrupavčité tkáně. Na rentgenu toto stádium poznáme podle sklerotického lemu na lamele obratle.
- Klidové – Stádium kdy se pohybový aparát na změny páteře adaptoval. K této fázi dochází po ukončení růstu kosterní soustavy.
Jaké jsou příčiny Scheuermannovy choroby
Příčiny Scheurmannovy choroby jsou multifaktoriální s významným genetickým podkladem. Dochází k poruše enchondriální osifikace v průběhu růstu ve věku 9-18 let. Při enchodriální osifikaci dochází k výměně chrupavčité tkáně za tkáň kostní. V případě onemocnění je tento proces zrychlen, nebo zpomalen což vede ke vzniku klínových obratlů a typických kulatých zad.
K tomuto postižení dochází nejčastěji v dolní částí hrudní páteře. Vzácněji se může však objevit i ve střední a horní části hrudní, případně v bedrech.
Jaké jsou příznaky Scheuermannovy choroby
V prvotní fázi se onemocnění nemusí projevovat. Postupně dochází k bolestem hrudní páteře a zatuhnutí hrudníku. Dotyčný se začíná nápadně hrbit v hrudní páteři. Vrchol křivky je obvykle lokalizován mezi 7.-10. hrudním obratlem, kde postupně ztrácí schopnost záklonu a objevují se blokády žeber. Jedná se tedy o hyperkyfózu, což je přílišné vyklenutí směrem dozadu (nahrbení se). Opakem je hyperlordóza, která v tomto případě vzniká kompenzačně v bederní a krční páteři. Kyfóza se více zvýrazní při předklonu dopředu.
K těmto změnám v zakřivení páteře se mají tendenci přidat neduhy jako jsou předsun hlavy a protrakce ramen. Při těžších formách hyperkyfózy dochází k takovému narušení stereotypu dechu a funkce srdce, že si dotyčný stěžuje na dušnost a bolest na hrudi.
U onemocnění se setkáváme s bolestí zad v oblasti deformace, která se obvykle objevuje při dlouhém sedu, chůzi anebo po větší fyzické námaze.
Jak se Scheuermannova choroba diagnostikuje
Scheuermannovu chorobu diagnostikujeme z bočního RTG snímku hrudní páteře. Snímku předchází klinické vyšetření a anamnéza, kterými získáme podklady pro předepsání RTG. První podezření pro nemoc se objevuje u chlapců ve věku zhruba 9-18 let, kteří se hrbí. Jednoduchým testem, kdy pacienta položíme na břicho, dostaneme určitou představu o stavu páteře. Normálně se kyfotizace vyrovná, u Scheuermannovi nemoci však křivka zůstává stejná.
V klinickém vyšetření nacházíme svaly oslabené a zkrácené. Následující text bude popisovat pouze nejčastější z nich. Je důležité brát v potaz, že se objeví pouze některé z následujících zkrácených a oslabených svalů.
Oslabením rhombických svalů a dolní a střední části trapézu dochází ke zvýšené míře hrudní kyfózy. Zároveň se objevují zkrácené prsní svaly a krátké extenzory šíje, které mají vliv na protrakci ramen a předsun hlavy. Povolením břišních a hýžďových svalů, se zvětšuje anteverze pánve a tím dochází k lordotizaci bederní páteře. Do stejného nastavení pánve také pracují zkrácené hamstringy, iliopsoas a rectus femoris.
Všechny tyto svalové disbalance jsou částečně, nebo kompletně ovlivnitelné. Hlavní slovo bude mít strukturální stav obratlů, který v podstatě určí limit terapie.
Jak odlišit Scheurmannovu chorobu od vadného držení těla
Jednou z možností, jak odlišit vadné držení těla od Scheuermannovi nemoci je položit dotyčného na břicho, při vadném držení těla se křivka napřímí v opačném případě zůstane křivka páteře neměnná.
Pro potvrzení onemocnění je nutné rentgenové vyšetření. Definicí je stanovené, že se musí objevit alespoň 3 klínovité obratle za sebou. Klínovitý obratel je takový obratel, který má nižší tělo v přední části. Tato odchylka se měří ve stupních a klínovitý obratel je definován alespoň 5°.
Dále je na snímku patrná hyperkyfóza větší než 40° meřením dle Cobba. Na snímku jsou také patrné Schmorlovy uzly a zhruba u 40% nemocných se objevuje Edgrenovo-Vainovo znamení (Edgren-Vain sign), což je jev kdy se u větších Schmorlových uzlů objeví na protilehlé krycí ploténce zvýšený ohraničený kostní růst.
Jak se Scheuermannova choroba léčí
Základem léčby morbus Scheuermann by měla být pohybová terapie a v případě závažnějších případů doplněná o nošení korzetu.
Jedním z hlavních cílů rehabilitace by mělo být zlepšení stability trupu, posílení napřimovačů páteře a dolních fixátorů lopatek. Používáme kombinaci analytického posilování a komplexních cviků. Vybírat můžeme ze spousty fyzioterapeutických metod jako jsou: DNS, ACT, senzomotorická stimulace, metoda dle Schrothové, Klappovo lezení a mnoho dalších.
Jako podporu volíme cviky na mobilizaci hrudníku, doplněné o stretching zkrácených svalů, případně cviky s válcem (foam rollerem).
V těžkých případech se přistupuje i na operační řešení. Obecně se jedná o křivky nad 70°, případně kvůli velkým bolestem, nebo pro kosmetický defekt ovlivňující duševní zdraví pacienta.
Jakou má Scheuermannova choroba prognózu
Obecně lze říci, že pokud dotyčný pravidelně cvičí, tak je prognóza u morbus Scheurmann dobrá. Nutno však podotknout, že po proděláním nemoci se zvyšuje pravděpodobnost chronických bolestí zad. Proděláním nemoci se rozumí stav, kdy je ukončen růst jedince a nedochází tak k další progresi deformit.
Nadace Scheurmannovy choroby
„Nadace Scheuermann’s Disease Fund v České a Slovenské republice uskutečňuje osvětovou kampaň na podporu včasné diagnostiky a léčby Scheuermannovy choroby, skoliózy a vadného držení těla. Usiluje také o účinnější tlumení bolesti u dospělých pacientů. Provozuje pacientskou skupinu, která slouží pro vzájemnou podporu a předávání zkušeností. Více informací naleznete na www.scheuermannova-choroba.cz nebo www.scheuermannova-choroba.sk.“