Musculus piriformis a zevní rotátory kyčle (gemellus superior, gemellus inferior quadratus femoris, obturatorius internus, obturatorius externus)
Referenční zóna:
Příznaky spoušťového bodu z musculus piriformis je těžké odlišit od doprovodné bolesti ostatních zevních rotátorů. Z tohoto důvodu budeme o těchto problémech mluvit v souvislosti hlavně s musculus piriformis. Označením pro problémy pocházejí z této oblasti je deep gluteal syndrome (někdy překládaný jako hluboký hýžďový syndrom).
Trigger point z musculus piriformis se projevuje primárně bolestí v oblasti SI kloubu, hýždě a ve vyšší části stehna zezadu. Bolest je často popisována jako při útlaku sedacího nervu (piriformis syndrom, výhřez plotýnky S1), jen nepokračuje dále do lýtka.
Anatomie:
Piriformis nebo-li hruškový sval začíná na kosti křížové a směřuje na trochanter major. Existuje určitá variabilita ve vzájemném postavení svalu vůči sedacímu nervu, kdy některé varianty jsou náchylnější k útlaku nervu.
Ostatní laterální rotátory odstupují distálně od piriformu. „GOGO“ je mnemotechnická pomůcka pro pořadí odstupu čtyř svalů (gemellus superior, obturatorius internus, gemellus inferior, obturatorius externus) a jako poslední je quadratus femoris.
Plexus sacralis zásobuje všechny zevní rotátory mimo obturatorius externus, který má inervační zásobení z nervus obturatorius.
Funkce:
Hlavní funkcí jak společný název napovídá je zevní rotace kyčelního kloubu. Dále stabilizují hlavici stehenní kosti v kyčelní jamce.
Při 90° flexi kyčelního kloubu se piriformis začíná chovat jako abduktor kyčelního kloubu.
Symptomy spoušťového bodu:
Postižený spoušťovým bodem pociťuje bolest v oblasti SI kloubu, hýždě a na zadní straně stehna. Symptomy postižený pociťuje typicky při dlouhém sedu, zejména na tvrdém povrchu.
Výrazným problémem je, když spoušťový bod ovlivní i intimní partie. Ženy může v rámci spoušťového bodu sužovat dyspareunie, která se může projevit bolestí, svěděním, pálením nebo nedostatečnou lubrikací během pohlavního styku. Muži při stejném problému trpí impotencí. Bolest se může objevit i během vyprazdňování stolice, zejména v oblasti konečníku a hráze.
V případě, kdy sval způsobí útlak cév, dochází k otoku dolní končetiny.
Rizikové faktory:
- Pád/ zachycení pádu
- Zvedaní těžkého břemene s vytočením
- Běh se špatnou technikou/nadměrná intenzita
- Delší doba s nohama od sebe – gynekologická poloha, urologické vyšetření, sex
- Autonehoda
- Dlouhý sed/sed s váhou na jedné straně hýždě
- Nestejná délka dolních končetin
Přidružené spoušťové body:
Gluteus minimus, gluteus medius, gluteus maximus, levator ani, coccygeus.
Terapie:
Režimová opatření
Při spaní na boku je doporučeno vložit polštář mezi kolena. Tím zabráníme imobilizaci svalu v prodloužené pozici, která může dráždit trigger point.
Důležité je kompenzovat delší sed. Ať už jsme v kanceláři, nebo v autě stačí na krátkou dobu přerušit činnost a projít se.
Regulace sportovní aktivity, kde dochází zatížení stojné nohy s vnitřně rotačním pohybem (Florbal, tenis, fotbal).
Uvolňovací cvičení
Využívá se pasivní protažení nebo pressura míčkem. Pro uvolnění míčkem se posadíme na zem a míček vložíme pod jednu stranu hýždě. Nohu, pod kterou je míček pokrčíme a spustíme zevní stranou (jako u pozice lotosu). Míčkem hledáme citlivé místo a poté zde setrváme do relaese effectu.
Pro protažení můžeme zvolit cvik vleže na zádech, pokrčené nohy. Kotník protahované nohy položíme na koleno druhé nohy. Neprotahovanou nohu přitahujeme rukama pod stehnem, nebo za holeň směrem k hrudníku. Ve cviku setrváme okolo 30 sekund.
Izometrická kontrakce
Izometrie je zde stejná jako u gluteus medius. Jedním ze cviků je vleže na boku s pokrčenými koleny. Ležíme na neprocvičovaném boku a izometrii provedeme naznačením unožení nohy do vzduchu. Takto se sval aktivuje a vydržíme ve svalové kontrakci cca 10 sekund. Opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Posilování provádíme stejným způsobem jako předchozí cvik. Jediným rozdílem je, že pohyb provádíme v plném rozsahu pohybu. Pro větší obtížnost můžeme použít loop band. Provedení by mělo být bezbolestné, v případě nutnosti snížit obtížnost, případně provádět pouze izometrie. Cvik opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.