Musculus infraspinatus
Referenční zóna:
Bolest ze spoušťového bodu se projevuje v hloubce oblasti předního deltového svalu. Pokračuje po přední a zevní straně paže a předloktí, někdy až do palcové strany ruky. Občasně se bolest objeví na zadní straně krku, těsně pod okciputem.
Spoušťový bod v blízkosti mediální hrany lopatky (směrem k páteři) se projevuje bolestí v mezilopatkové oblasti.
Anatomie:
Sval se nachází ve fossa infraspinata, což je jamka pod hřebenem lopatky (Spina scapulae). Upíná se na tuberculum majus humeri, tedy na pažní kost v horní části.
Inervační zásobení zajišťuje nervus suprascapularis.
Funkce:
Infraspinatus je hlavní zevní rotátor ramenního kloubu. Další funkcí je stabilizace hlavice pažní kosti v jamce během pohybu.
Symptomy spoušťového bodu:
Spoušťový bod v infraspinatu se projevuje bolestivou vnitřní rotací a addukcí prováděnou současně. Může být vnímán jako únava, slabost celého pletence.
Projeví se tak, že pacient nedosáhne do zadní kapsy u kalhot, pacientky mají problém dosáhnout na zadní zapínaná podprsenky, nebo zadní zapínání šatů. Nepříjemné může být i česání nebo čištění zubů.
Nepříjemně ovlivňuje také spánek. Postižený má problém ležet na obou bocích. Když leží na postiženém boku, váha hrudníku dráždí spoušťový bod. V poloze na nepostiženém boku, kdy je ruka v pozici před tělem, se dostává sval do bolestivého protažení.
Postižený se může setkat se zvýšenou lokální potivostí.
Rizikové faktory:
- Pád na schodech, kdy necháváme ruku za sebou na zábradlí
- Pád na lyžích s vytočením ruky, která se opírá o hůlku
- Usilovné používání hůlek při lyžování
- Tenisové podání (špatná technika, velký počet opakování)
- Menší autonehody
- Opakované natahování se z postele vedle/pod postel (při onemocnění)
Přidružené spoušťové body:
Teres minor, deltoideus – přední část, supraspinatus, teres major, latissimus dorsi, subscapularis, pectoralis major.
Terapie:
Terapie je shodná jako u musculus teres minor.
Režimová opatření
Zamezit provádění opakovaných pohybů provokujících bolest (tenisové podání, odražení hůlkami atd.). Minimalizovat riziko pádu na postiženou končetinu, případně naučit se pádové techniky.
Při spánku na nepostiženém boku podložíme postiženou končetinu polštářem, aby nepadala před tělo, poté je sval v protaženém postavení a spoušťový bod může být takto drážděný.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění lze provést o zeď, případně vleže na zemi. Nahmatáme si na lopatce spina scapulae (výrazný kostěný útvar na lopatce) a míček, nebo tenisák položíme těsně pod spinu do fossa infraspinata, kde je sval uložený. Tlačíme proti zdi/zemi a hledáme citlivé místo. Jakmile ho najdeme setrváme zde a čekáme na relaese effect. Při hledání citlivého místa můžeme používat i jiné polohy paže.
Izometrická kontrakce
V brzké fázi rehabilitace se přistupuje k izometrické kontrakci. Paže podél těla loket pokrčen zhruba do pravého úhle. Vytvoříme tlak předloktím (v oblasti skoro až u zápěstí) směrem do zevní rotace proti proti zdi, případně si vytvořit protitlak druhou rukou. Provedení by nemělo být bolestivé, tedy tomu přizpůsobíme intenzitu cviku. Doba trvání cviku je 10 sekund, počet opakování 6-10, ve 2-3 sériích.
Excentrická kontrakce
Začínáme v poloze vleže na neprocvičovaném boku s rukou pod hlavou. Procvičovaná horní končetina je podél těla pokrčena v lokti do pravého úhle. Ruku plynule spouštíme 4-6 vteřin směrem k zemi. Cvik opakujeme 10x ve 2-3 sériích. V případě, že je takto cvik příliš lehký, provádíme s činkou (při bolestivých stavech obvykle stačí 0,5-2kg).