Bolest zevní strany lokte – příčiny
Bolest na zevní straně lokte ze spoušťového bodu
Supinator – příznaky spoušťového bodu
Často je součástí tenisového lokte, přičemž mimo bolest laterálního epikondylu, se dále projevuje na bazi palce. Problematické mohou být kroutivé pohybu rukou, jako při šroubování, případně raketové sporty.
Brachioradialis – příznaky spoušťového bodu
Bolest se projektuje zejména do zevního epikondylu a loketní jamky, pokračuje přes palcovou stranu předloktí až na bazi palce. Omezení jsou zejména při úchopech, kdy mohou padat věci z rukou.
Extensor carpi radialis longus – příznaky spoušťového bodu
Od epikondylu po zápěstí se objevuje bolest ze spoušťového bodu delšího z radiálních extenzorů. Ulnární dukce bývá bolestivá, což se projeví bolestí při držení hrnku nebo nalévání vody z lahve.
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Hlavním problémem je bolest na zadní straně paže a často je přidružená bolest na zevním epikondylu a lokti. Vzácněji zasahuje i do předloktí a prstů. Akcentace bolesti je při opření o nataženou končetinu, jako při vzporu, chůzi o francouzských holích apod..
Supraspinatus – příznaky spoušťového bodu
Dominantní je bolest zevní strany ramene a laterálního epikondylu. Méně intenzivní bolest je v nadlopatkové oblasti, zevní straně paže a palcové straně předloktí. Hlavním potíž nastává při práci s rukama na úrovní ramen.
Extenzory prstů na ruce – příznaky spoušťového bodu
Od jednotlivých prstů až po laterální epikondyl může zasahovat bolest ze spoušťového bodu extenzoru prstů. Potíže nastávají opět při úchopech.
Anconeus – příznaky spoušťového bodu
Lokální bolestí v oblasti laterálního epikondylu se projevuje trigger point z musculus anconeus.
Další možné příčiny bolesti laterálního epikondylu
Tenisový loket
Laterální epikondylitida je častá diagnóza postihující extenzory ruky a prstů. Vzniká následkem přetížení svalů, případně jako následek úrazového stavu. S tímto stavem se setkáváme zejména u raketových sportů a manuálně pracujících.
Artróza loketního kloubu
Degenerativní onemocnění lokte projevující se zejména námahovou bolestí, a v pozdějších stádiích i klidovou bolestí. Ovlivňuje rozsah pohybu v loketním kloubu, což je ale ovlivnitelné aktivním cvičením při rehabilitaci.
Zlomeniny v oblasti lokte
Do laterálního epikondylu bolestivě zasahují zejména zlomeniny proximálního radia a distálního humeru. Po zranění je nutné znehybnění, případně operační léčba v případě více vychýlených zlomenin.
Kořenový syndrom C6
V tomto případě se bolest a necitlivost šíří po zevní straně paže až do prvních dvou prstů. Dochází k oslabení flexe v loketním kloubu a extenze v zápěstí. Dále se projevuje oslabením bicipitálního reflexu.
Bursitida lokte
Při častém a dlouhém opírání o lokty může vzniknout zánět tíhového váčku v loketním kloubu. Má typické projevy zánětu jako je otok, zarudnutí, lokálně zvýšená teplota omezení rozsahu pohybu.
Revmatoidní artritida
Další ze zánětlivých onemocnění postihující loket. Postiženého trápí zejména ztuhlost kloubů po neaktivitě, hlavně po ránu.
Luxace loketního kloubu
Vzniká většinou na základě pádu na nataženou ruku. Přidruženě k poranění může vzniknout i fraktura vřetenní kosti.
Posterior Interosseous Syndrome
Jedná se o vzácnější úžinový syndrom. Projevuje se zejména oslabením extenzoru prstů a palce. Extenze v zápěstí je zachována, jelikož musculu extensor carpi radialis longus není postižen (je inervován n. radialis)