Bolest lokte – příčiny
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Dlouhá a mediální hlava tricepsu mají tendenci se při spoušťovém bodu projevují zejména bolestí lokte. Všechny hlavy společně zasahují i do oblasti mediálního, laterálního epikondylu. Dále bolest může směřovat na zadní stranu paže, předloktí a do 4.-5. prstu. Postižený má problém natáhnout ruku v lokti, být v opoře o ruce s nataženými lokty nebo provádět extenzi lokte proti odporu.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Hluboká klidová bolest v okolí lopatky je hlavním příznakem, dále se projevuje na celé zadní straně horní končetiny. Problematické je zvedání těžkých břemen.
Teres major – příznaky spoušťového bodu
Bolest lokte se objevuje pouze vzácně. Obvykle bolest ze zadní strany ramene, paže a předloktí. Bolest se projevuje zejména při aktivitě, například u řízení bez posilovače.
Další možné příčiny bolesti lokte
Tenisový loket
Nejčastější typ přetížení svalů a šlach v oblasti lokte. Postihuje extenzory, které v tomto případě narovnávají prsty a zápěstí. Jak již název napovídá často k tomuto stavu dochází při raketových sportech. Další rizikové aktivity jsou šroubování, práce na zahradě nebo řízení auta. Léčba spočívá zejména postupném posílení svalů.
Golfový loket
Nazývaný též oštěpařský, nebo lezecký loket, pro aktivity, při kterých vzniká. Jedná se o přetížení flexorů ruky a prstů. Postižený má problémy s držením těžších, ale i lehčích věcí. Nejen sportovní aktivita vede k tomuto stavu. Setkávají se s ním i například malíři, dělníci nebo tesaři.
Bursitida lokte
Bursitida obecně je zánět tíhového váčku (bursa) v kloubu. Nazývá se také jako „loket studentů“. Vzniká tedy při dlouhém opření o loket při práci u stolu. Další příčinou je pád na loket. Projevuje se otokem, zarudnutím, zvýšenou teplotou v místě a omezením rozsahu pohybu, což jsou typické známky zánětu.
Fraktury v oblasti lokte
Jedná se o zlomeniny olecranu, proximálního radia a distálního humeru. Zde je mechanismem pád nebo úder do dané oblasti. Zlomeninu je třeba potvrdit rentgenem a na jeho základě se stanoví léčba. Fraktury s malou dislokací směřují ke konzervativní léčbě znehybněním sádrovou fixací a při dislokaci větší je nutná operační léčba.
Dislokace
Postižený si obvykle stěžuje na bolestivý a oteklý loket po pádu na nataženou ruku. Potvrzení diagnózy je nutné provést rentgenový snímek. Dislokace se objevuje samostatně, nebo v doprovodu zlomeniny, nejčastěji hlavičky radia a u dětí se často přidruženě objevuje zlomenina mediálního epikondylu.
Artróza loketního kloubu
Méně častá lokalita artrózy. Bolest se projevuje zprvu jen jako námahová a posléze i klidová. Dalším problémem je omezení rozsahu pohybu, což ovlivňuje i svaly v okolí lokte. Léčba spočívá ve zpomalení progrese onemocnění, čehož se docílí aktivním cvičením. Při 3.-4. stupni artrózy se přistupuje k totální endoprotéze loketního kloubu.
Revmatoidní artritida
Méně typickou lokací pro revmatoidní artritidu je loket. Ovšem i zde se může projevit. Toto chronické zánětlivé onemocnění střídá období exacerbace a remise. Hlavním příznakem je ztuhlost kloubů, a to zejména po ránu nebo delší inaktivitě.