Bolest beder – příčiny
V dnešní době jsou bolesti beder jednou z nejčastějších zdravotních problémů v populaci. Na jejím vzniku se obvykle podílí více faktorů, proto je mnohdy těžké vystopovat konkrétní příčinu bolesti. Jednoduše si to můžeme představit na skleničce s vodou, pokud do sklenice neustále přiléváme vodu, jednou přeteče. Tak stejně to je s bolestí zad. Pokud jsme zdraví, sedavé zaměstnání, větší stres nebo jednorázová intenzivní fyzická aktivita se nemusí na našich zádech vůbec podepsat. V případě, že se však se nasčítá nedostatek spánku, nekvalitní strava, dlouhodobý stres, sedavé zaměstnání nebo další zatěžující faktory, obvykle sklenice přeteče a vzniká bolest. Proto musíme tyto obtíže chápat jako komplexní problém a taky komplexně přistupovat k jeho řešení.
V níže uvedeném textu se budeme věnovat možným příčinám vzniku bolesti bederní oblasti. Snažte se je avšak vnímat i v souvislosti s celkovým životním stylem.
Longissimus thoracis – příznaky spoušťového bodu
Bolest ze spoušťového bodu v tomto svalu se šíří podél bederních obratlů až do oblasti hýždí. Tyto bolesti často stojí za omezením hybnosti páteře. Lidé mají problémy při zvedání ze židle, chůzi do schodů nebo při jakémkoliv rychlém pohybu páteře
Iliocostalis thoracis – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu způsobuje bolest podél bederní páteře, která už se však dále nešíří do hýždí. Naopak, centrum bolesti bývá v oblasti dolních žeber nebo také ze strany pupku. Také způsobuje omezení pohybu v páteři.
Iliocostalis lumborum – příznaky spoušťového bodu
Referenční zóna bolesti tohoto svalu je velice obdobná jako u musculus longissimus thoracis, tedy postupuje podél bederní páteře až do oblasti hýždě. Stejně tak způsobu podobné obtíže: omezení hybnosti páteře, potíže při vstávání ze židle, chůzi do schodů.
Multifidy, rotatores – příznaky spoušťového bodu
Spoušťové body v hlubokých zádových svalech se projevují bolesti těsně okolo obratlů bederní páteře. Bolestivé v tomto případě bývají i spinozní výběžky obratlů.
Rectus abdominis – příznaky spoušťového bodu
V případě, že se objevuje spoušťový bod v dolní části přímého břišního svalu, projevit se může bolestí beder nebo SI kloubů. Bolest se obvykle popisována jako pás napříč bederní a pánevní oblastí. Trigger point v dolní části musculus rectus abdominis může dále způsobovat i gynekologické obtíže, např. bolestivou menstruaci. U mužů se pak můžeme setkat s bolestí penisu. Může také imitovat akutní apendicitidu (zánět slepého střeva) nebo renální koliku.
Iliopsoas – příznaky spoušťového bodu
Bolestí podél bederní páteře se může projevovat také spoušťový bod v musculus iliopsoas (v případě jednostranného bodu). Pokud se objevují trigger pointy v obou iliopsoatech, bolest je popisována jako pás napříč zády. Dále se může projevit bolestí na přední straně stehna, v tříslech nebo genitálií. Omezené bývá zanožení nohy v kyčli, což se projeví zkrácením kroku v chůzi.
Gluteus medius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus gluteus medius je jednou z častých příčin tzv. lumbalgie (bolesti beder). Bolest se může objevovat také v oblasti hýždí, kosti křížové nebo kosti kyčelní. Problematická bývá chůze, při které je typické vychylování boků do stran. Bolestivý bývá také spánek na problematickém boku.
Coccygeus – příznaky spoušťového bodu
Tento sval bývá v pozdní fázi těhotenství zodpovědný za bolest beder. Mnohdy je popisován jako jeden z klíčových faktorů funkční sterility u žen.
Další možné příčiny bolesti beder
Výhřez meziobratlové plotýnky
Asi jedna z nejskloňovanějších příčin bolestí beder, která však bývá mylně pokládána za viníka. Mnoho z nás totiž jistý stupeň výhřezu mít může, ale přesto nepociťovat žádné obtíže. Při výhřezu plotýnky dochází k tlaku meziobratlového disku na míšní kořeny. Tím mohou vznikat nepříjemné bolesti vyzařující často až do oblasti dolních končetin.
Dle místa výhřezu se pak liší části dolní končetiny, kterou bolest “projíždí”. Kořenový syndrom L4 se projevuje bolestí nebo změnou citlivosti po přední části stehna a vnitřní straně bérce. Může být provázen oslabením natažením nohy v koleni (extenzí kolene), např. při chůzi do schodů. U kořenového syndromu L5 projíždí bolest po boční straně stehna a lýtka až k 2. – 4. prstu u nohy. Typickým příznakem je také neschopnost postavit se na paty. Kořenový syndrom S1 je charakteristický bolestí po zadní straně stehna, která může končit až u 5. prstu. Bolest a změna citlivosti může být doprovázena neschopností postavit se na špičky. Ke zhoršení bolesti může docházet při zapojení břišní stěny (při kýchnutí, smíchu atd.) nebo pohybech v bederní páteři (obvykle předklon nebo rotace).
Spondylolistéza
Jedná se o stav, kdy dochází k posunu obratle vpřed vzhledem k sousednímu obratli pod ním. Vlivem posunu se dostává mimo své standardní postavení a způsobuje bolesti beder s možném šířením bolesti do hýždí, kyčle, zevní nebo vnitřní strany stehna. Může se objevovat široké spektrum příznaků – drobné posuny mohou být zcela bezpříznakové, větší posuny se poté projevují bolestí bederní páteře, obvykle při dlouhodobém stoji nebo chůzi. Bývá omezena i hybnost páteře, v některých případech se může objevit až únava, slabost nebo bolest dolních končetin po delší době stání nebo chůzi.
Stenóza páteřního kanálu
Postupným zúžováním páteřního kanálu dochází k útlaku nervových a změnám cévních struktur, takže dolní končetiny mohou být hůře prokrvované a nervově zásobené. Stenóza vzniká na základě vrozených dispozic nebo degenerativními procesy (např. artrozou částí páteře, výhřezem ploténky, ale ve většině případů na základě kombinací různých faktorů). Nejčastějším příznakem pak jsou tzv. neurogenní klaudikace. Ty se projevují brněním, mravenčením do dolních končetin, slabostí a únavou nohou při delší době stání nebo chůze. Nemocný se pak musí po určitém úseku zastavit, předklonit a tím se mu uleví od výše zmíněných obtíží.
Osteoporóza
Jde o nemoc, při které dochází ke změně mikrostruktury kostí vlivem úbytku kostní hmoty. K tomu dochází kvůli snížení aktivity osteoblastů a zvýšení aktivity osteoklastů. Osteoporóza může být řadu let bez příznaků a projevit až po čase, např. nadměrným “hrbením” páteře, snížením výšky postavy a také bolestí zad.
Skolióza
Onemocnění páteře, při kterém křivka páteře vybočuje v pravo-levém směru se současnou rotací obratlů. Tím se mění tvar obratlů (zúžení na jedné straně), meziobratlové ploténky jsou na straně konkavity stlačovány a páteřní kanál zúžen. Skolióza narušuje statiku páteře, snížení hybnosti páteře, ale i třeba také zhoršení dechových pohybů vlivem stlačení žeber. Obvykle se projevuje asymetrickým postavením lopatek, výrazným vyklenutím žeberních oblouků na jedné straně (tzv. gibus), ale i bolestí zad v bederní nebo hrudní oblasti.
Spondyloartritidy
Jde o autoimunitní revmatická onemocnění, které se projevují zánětem v oblasti páteře (často SI kloubů), ale i kloubů končetin, převahou na dolních končetinách. Probíhající zánět způsobuje strukturální poškození kostí kloubu v různém rozsahu. Do této skupiny onemocnění patří mimo jiné také morbus Bechtěrev. U tohoto onemocnění je typická zánětlivá bolest dolní části zad (beder a SI kloubů). Bolest se objevuje obvykle v druhé polovině noci a budí ze spaní. Typická je i ranní ztuhlost páteře, která se zlepší po rozcvičení zad.
Endometrióza
Jde o růst děložní sliznice mimo dělohu. Nejčastěji jsou postiženy struktury v oblasti pánve (vaječníky, pochva, střeva, močový měchýř ..). Endometrióza je častým viníkem sterility u žen (neplodnost), bolestivé menstruace, může způsobovat bolesti při pohlavním styku nebo vyprazdňování. V závislosti na umístění děložní sliznice může vyvolávat bolesti zad v oblasti beder nebo podbřišku. Způsobovat může také pocit plnosti, nadýmání nebo střevní potíže.
Borelioza
Infekční multisystémové (postihuje více orgánu) onemocnění přenášené klíšťaty, které může mít celou řadu různých příznaků. Nejedná se o smrtelné onemocnění, ale svým chronickým průběhem značně ovlivňuje kvalitu života. V první fázi (2-4 týdnu od přisátí) může probíhat bez příznaků, na kůži lze pozorovat zarudlá skvrna v místě přisátí klíštěte, pociťovat příznaky podobné chřipce, bolesti svalů, kloubů .. V druhé fázi (1- 4 měsíce od nakažení) už můžou být zasaženy klouby, srdce nebo i nervový systém. Objevuje se slabost, bolesti svalů, brnění končetin nebo zánět spojivek. Často se objevuje také bolest zad, především v bederní a krční oblasti. Pokud je nemoc neléčená, dostává se po několika měsících do chronického stádia. V této fázi je provázena velkou únavou, může také dojít k trvalému poškození některých orgánů.