Břišní svaly (Musculus rectus abdominis, obliquus externus, obliquus internus, transversus abdominis a pyramidalis)
Referenční zóna:
Trigger pointy břišních svalů se projevují zejména do oblasti břicha, pánve a beder.
Šikmé břišní svaly
Spoušťový bod v šikmých břišních svalech se projevuje na přední straně hrudníku, břicha, třísla a varlat. Z vnitřních orgánů postihují močový měchýř, močovod.
Přímý břišní sval
Referenční zónou je zde břicho, bedra, SI kloub, tříslo a penis. Setkáváme se s gynekologickými, urologickými a žaludečními problémy.
Transversus abdominis
Zasahuje břicho a spodní žebra. Referenční zóna má tvar pruhu a je uložena v horní části břicha.
Pyramidalis
Projevuje se pouze v oblasti podbřišku.
Anatomie:
Šikmé břišní svaly
Obliquus externus abdominis začíná na spodních osmi žebrech a směřuje na hřeben kosti kyčelní. Obliquus internus abdominis má začátek na hřebenu kosti kyčelní, thorakolumbální fascii a tříselném vazu a úpon nalezneme na spodních třech žebrech.
Inervaci zajišťují nervi intercostales a subcostalis. Internus je zásobován navíc z nervus iliohypogastricus a ilioinguinalis.
Přímý břišní sval
Začíná na hrudní kosti a chrupavkách 5-7. žebra. úpon nalezneme na stydké kosti. Linea alba je vazivová povázka, která rozděluje sval na pravou a levou část.
Inervace pochází nervi intercostales a subcostalis.
Transversus abdominis
Tento horizontálně položený sval začíná na chrupavkách 7-12. žebra, thorakolumbální fascii, hřebenu kosti kyčelní a tříselném vazu. Upíná se do linea alba a do aponeurózy obliquus internus.
Inervaci zajišťují nervis intercostales, nervus subcostalis, iliohypogastricus, ilioinguinalis a genitofemoralis.
Pyramidalis
Nejmenší z břišních svalů začíná na linea alba a upíná se do stydké kosti.
Inervační zásobení je z nervus subcostalis.
Funkce:
Společně se svaly podílí na vytváření břišního lisu, který je důležitý při vyměšování, mikci, zvraceni, kašli. Společně s hlubokými zádovými svaly zajišťují stabilitu proti vnějším silám a tím jsou jedním z faktorů pro rovnováhu. Za normálních okolností se neúčastní respirace, ale provádí výdechu proti odporu, nebo při velké fyzické aktivitě.
Přímý břišní sval páteř ohýbá do flexe a šikmé páteř rotují. Transversus abdominis společně s pyramidalis zvyšují napětí břišního lisu.
Symptomy spoušťového bodu:
Symptomy spoušťových bodů v břišních svalech jsou často matoucí, protože mohou mít i viscerální effekt (ovlivňují orgány). A naopak břišní orgány mohou aktivovat spoušťový bod.
Šikmé břišní svaly
Spoušťový bod v šikmých břišních svalech má několik vzorů referenční zóny.
Pokud je horní část obliquus abdominis postižena trigger pointem, projevuje se na přední straně hrudníku a v horní části břicha.
Postižená dolní část boku tendenci referovat bolest do třísla, různých částí břicha anebo do varlat.
Dolní část obliquus internus má stejnou referenční zónu jako spoušťový bod předchozí. Rozdíl vytváří fakt, že tento trigger point může postihnout i močový měchýř, močovod a způsobovat urologické problémy.
Přímý břišní sval
Horní část
Referenční zóna bývá obvykle oboustranně na přechodu hrudní a bederní oblasti. Jednostranná bolest spíše naznačuje jiný problém (např. trigger point v latissimus dorsi). Dále se může objevit bolest v břišním kvadrantu, kde se spoušťový bod nachází.
Střední část
Objevuje se difuzní bolest v oblasti břicha s tendencí přecházet do křečí. Někdy se jedná i o stav připomínající koliku.
Dolní část
Dolní část svalu se může projevit bolestí v obou SI kloubech a beder.
Gynekologické obtíže jsou dalším problémem se kterým se setkáváme. Nejčastěji se jedná o dysmenorrheu (bolestivou menstruaci).
Spoušťový bod v oblasti Mcburneyho bodu imituje akutní apendicitidu. Tento bod může způsobovat bolest v oblasti musculus iliacus, penisu, nebo imitovat renální koliku.
Transversus abdominis
Typicky se vytváří v horní části svalu a postihuje břicho a spodní žebra. Referenční zóna má tvar pruhu a je uložena v horní části břicha.
Belch button
Spoušťový bod není v konkrétním svalu a je uložen v zadní části boku. Nejčastěji se však jedná o musculus obliquus externi, nebo thorakolumbální fascii. Vyvolává problémy s žaludkem, říhání a zvracení.
Pyramidalis
Způsobuje bolest v podbřišku.
Rizikové faktory:
- Žaludeční vředy
- Trauma nebo operace břišní stěny
- Paradoxní dýchání
- Těžký kašel
- Celková únava
- Špatné držení těla
- Zácpa
- Těžký trénink břišních svalů
- Sporty zahrnující rychlý rotační pohyb trupu (hod oštěpem, vrh diskem atd.)
Přidružené spoušťové body:
Serratus anterior, latissimus dorsi, adduktory kyčle, bránice a hluboké zádové svaly.
Terapie:
Režimová opatření
Při viscerální problematice může být v některých případech nemožné se spoušťového bodu zbavit. K terapii je tedy vhodné řešit i orgánové onemocnění zejména trávící soustavy.
Dechový stereotyp je další faktor, na který se zaměříme, zejména pokud se jedná o paradoxní dýchání.
Uvolňovací cvičení
K uvolnění břišních svalů využíváme cvik kobra. Položíme se na břicho a ruce dáme vedle hlavy. Odtlačujeme se rukama do záklonu páteře, jako bychom chtěli hrudník vytočit směrem ke stropu a zároveň tlačíme pánev do země. V případě, že je cvik příliš intenzivní, lze se opřít o předloktí.