Musculi rhomboidei
Referenční zóna:
Rhomboideus minor et major mají referenční zónu ze spoušťového bodu v mezilopatkové oblasti. Výše položený rhomboideus minor se projevuje zhruba ve výšce horního úhlu lopatky. Rhomboideus major pokrývá oblast ve výšce asi 2/3 spodní části lopatky.
Anatomie:
Oba svaly začínají na spinálních výběžcích obratlů. Rhomboideus minor na C7-Th1 a rhomboideus major na Th2-Th5. Oba směřují šikmo dolů na mediální hranu lopatky.
Oba svaly jsou inervovány nervus dorsalis scapulae.
Funkce:
Hlavní funkcí musculi rhomboidei je addukce (stažení lopatek k sobě). Dál svaly společně elevují lopatku. Rhomboideus major rotuje její dolní úhel mediálně, což klopí jamku ramenního kloubu dolů.
Symptomy spoušťového bodu:
Bolest ze spoušťového bodu se projevuje povrchově v mezilopatkové oblasti, převážně v klidu. Zhoršení může dojít při zkrácené poloze svalu, jako když ležíme na boku postižené strany.
Křupání při pohybu lopatek, může také naznačovat k trigger pointu v rhomboidei.
Rizikové faktory:
- Malování pokojů
- Práce v předklonu v sedě bez použití opěrky (šití, psaní)
- Skolióza
- Nestejná délka dolních končetin
- Zkrácený pectoralis major (velký prsní sval)
Přidružené spoušťové body:
Scaleni, levator scapulae, střední část trapézu, infraspinatus, latissimus dorsi a pectoralis major.
Terapie:
Režimová opatření
Často se objevují ve spojitosti s kulatými zády, kdy jsou svaly v protažení. Je tedy vhodné zařadit cviky na mobilitu hrudní, krční páteře a na flexibilitu prsních svalů.
Při práci za počítačem je vhodné dělat pauzy na provedení cviků.
Uvolňovací cvičení
Uvolňujeme za pomocí míčku, po kterém by měli přijít posilovací cviky. Na míček si lehneme a vložíme mezi lopatku a páteř. V této oblasti hledáme citlivý bod a čekáme na relaese effect.
Posilovací cvičení
Cvik provádíme vleže na břiše a ruce jsou upaženy (s tělem tvoří tvar písmene T), dlaně směřují k zemi. Následně stáhneme lopatky od uší a zvedáme paže směrem ke stropu. Při provedení dáváme pozor abychom neprováděli nadbytečné předklonění hlavy, případně nahrbení hrudníku. Opakujeme 5-20x ve 2-3 sériích.