Povrchové svaly nohy (musculus extensor digitorum brevis, extensor hallucis brevis, abductor hallucis, flexor digitorum brevis, abductor digiti minimi)
Referenční zóna:
Krátké extenzory (extensor digitorum brevis a extensor hallucis brevis): Referenční zóna se objevuje pouze v oblasti nártu.
Povrchové krátké flexory (flexor digitorum brevis): Spoušťový bod se projevuje na chodidle v oblasti hlaviček II-IV. metatarzu.
Abduktory palce a malíku (abductor hallucis a abductor digiti minimi): U svalů palce se objevuje bolest na vnitřní straně paty a chodidla.
Obtíže způsobené trigger pointem v malíkovém svalu se projevují v oblasti hlavičky V. metatarzu.
Anatomie:
Extensor digitorum brevis: Začátek je na hřbetu patní kosti a úpon směřuje do dorzální aponeurózy II.-IV. prstu.
Extensor hallucis brevis: Také začíná na hřbetní straně patní kosti a upíná se do dorzální aponeurózy palce.
Inervaci obou svalů zprostředkovává nervus peroneus profundus.
Flexor digitorum brevis: Odstupuje z tuber calcanei a plantární aponeurózy. Upíná se na došlapovou část středních článků II.-V. prstu.
Inervace pochazí z nervus plantaris medialis.
Abductor hallucis: Od vnitřní strany patní kosti míří na bazi proximálního článku palce.
Inervaci zajišťuje nervus plantaris medialis.
Abductor digiti minimi: Odstupuje ze zevní strany patní kosti a plantární aponeurózy. Úpon je na bazi proximálního článku malíku.
Inervaci je zprostředkována nervus plantaris lateralis.
Funkce:
Svaly pohybují prsty do flexe (flexor digitorum brevis), extenze (extensor digitorum brevis) .Palcem pohybují do extenze (extensor hallucis brevis), abdukce (abductor hallucis) a malíkem do abdukce a mírně do flexe (abductor digiti minimi).
Během chůze zajišťují flexibilitu nohy pro absorbování nárazů, ale zároveň poskytují stabilitu nohy jako celku při odrazu.
Symptomy spoušťového bodu:
Trigger point v jakémkoliv z těchto svalů se projevuje bolestí chodidel, kdy nepomáhá výměna bot. Ani ortopedické vložky v tomto případě nepřináší úlevu, naopak můžou problémy zhoršit svým tlakem na sval. Adekvátní podpora klenby je dobře tolerována po odstranění spoušťových bodů. Postižený je limitován vzdáleností, kterou je schopen ujít, případně se může objevit kulhání.
Rizikové faktory:
- Boty omezující pohyb prstů
- Fraktura hlezna nebo přednoží
- Nadměrná pronace přednoží
- Hypermobilita i hypomobilita kloubů nohy
- Chůze nebo běh na nerovném povrchu
Přidružené spoušťové body:
Dlouhé extenzory prstů na noze, hluboké svaly nohy a dlouhé flexory prstů na noze.
Terapie:
Režimová opatření
V případě, že je trigger point způsobený Mortonovou nohou používáme srdíčka do bot. Pří hypermobilní noze můžeme korigovat vhodnou vložkou. Jakmile se dostanou svaly nohy do potřebné kondice je ke zvážení barefootová obuv, do té doby noze postupně dávkovat chůzi na boso.
Pokud je hlavním faktorem hypomobilita nohy, je důležité dbát na obnovu hybnosti jednotlivých kloubů nohy.
Uvolňovací cvičení
Jednoduchým uvolněním plosky nohy je masáž míčkem. Provádíme vsedě, nebo vestoje a masírujeme tlakem míčkem o zem. Využíváme krouživé pohyby, podélné pohyby, nebo působíme bodově. Pro každého je vhodná jiná tvrdost míčku, pro citlivější chodidlo je vhodný tenisák, případně měkčí ježek. Zdatnější využijí ježka větší tvrdosti, případně golfový, nebo lacrossový míček.
Posilovací a koordinační cvičení
Na získání základní síly a koordinace nohy je vhodná chůze v písku. Mokrý písek usnadňuje cvičení, a naopak suchý písek zvyšuje nároky na svaly nohy.
Koordinaci a sílu flexorů prstů získáme zvedáním předmětů nohou. Vhodné jsou ponožky, skleněnky, propisky atd..