Musculus pectineus
Referenční zóna:
Spoušťový bod v musculus pectineus se projevuje hlubokou bolestí v oblasti třísla. Obvykle se začíná projevovat těšně pod tříselným vazem. Z třísla referenční zóna pokračuje směrem na přední a vnitřní stranu stehna. Nedosahuje však dále než do jeho poloviny.
Anatomie:
Pectineus začíná na stydké kosti na útvaru pecten ossis pubis. Úpon nalezneme na linea pectinea na stehenní kosti.
Inervaci zajišťuje nervus femoralis. Často se objevuje i doprovodná větev z nervus obturatorius.
Funkce:
Sval má kombinovanou funkci flexe a addukce v kyčelním kloubu. Přičemž čím více je kyčel ve flexi, tím silněji pectineus funguje jako adduktor.
Symptomy spoušťového bodu:
Trigger point vyzařuje bolest do referenční oblasti v tříslu. Zřídkakdy se objevuje samostatně. Obvykle se skrývá za symptomy ostatních adduktorů kyčle a m.iliopsoas.
Charakteristická je perzistentní hluboká bolest. Zhoršení přichází při zátěži v kombinaci s abdukovanou kyčlí (například roznožení při závodním lezení a boulderingu). Objevuje se i omezená abdukce kyčelního kloubu, zejména při sedu v pozici lotosu.
Rizikové faktory:
- Zakopnutí/pád
- Vzpírání
- Lezení a bouldering
- Gymnastika
- Sexuální aktivita spojená se silným přinožením
- Jízda na koni
- Artróza kyčle
- Fraktura krčku
- Nestejná délka dolních končetin
Přidružené spoušťové body:
Terapie:
Režimová opatření
Regulace aktivit, kde dochází k silové addukci kyčlí (jízda na koni), nebo k natažení svalu do abdukce (lezení, gymnastika).
Při spaní na nepostiženém boku, je vhodné umístit mezi kolena polštář.
Pokud je přítomná asymetrie pánve, je vhodné se zabývat i odstranění těchto dysbalancí.
Uvolňovací cvičení
Uvolnění můžeme provést pomocí postizometrické relaxace (PIR). Lehneme si na okraj postele, kdy postiženou nohu vyvěsíme bokem dolů. Nohu zvedneme o kousek směrem proti gravitaci (stačí 1cm) na dobu 10-30 vteřin a poté nohu uvolníme do vyvěšení. To celé opakujeme 3-5x.
Izometrická kontrakce
Výchozí poloha cviku je leh na zádech s pokrčenými dolními končetinami. Mezi kolena umístíme overball a provádíme tlak po dobu 10 vteřin. Opakujeme 6-10x ve 2-3 sériích.
Posilovací cvičení
Ležíme na ne postiženém boku, nepostižená dolní končetina je pokrčená před tělem. Postižená noha je natažena a provádíme zdvihání a plynulé pouštění k zemi. Důležité je abychom nohu nikam nevytáčeli (špička a koleno směřuje celou dobu dopředu). Provedení by nemělo být bolestivé. Počet opakování je 8-20 ve 2-3 sériích.