Nestabilní kotníky – příčiny
Častá podvrtnutí při chůzi nebo běhu, pocit nestability kotníku, nejistota při pohybu v členitém terénu – to vše může způsobovat nestabilní kotník. Na zhoršení stability hlezenního kloubu se může podílet celá řada faktorů, od oslabení svalů dolní končetiny, spoušťových bodů v peroneálních svalech nebo také poranění vazů stabilizující oblast kotníků.
Peronei – příznaky spoušťového bodu
Peroneální svaly se táhnou po zevní straně bérce, kde se také může objevovat bolest z výše položeného spoušťového bodu. Avšak centrum bolesti bývá okolo zevního kotníku. Nejčastějším příznakem spoušťového bodu v peroneálních svalech však je nestabilita kotníku. Obvykle je popisována slabost nebo ztuhlost zevní strany kotníku. Lidé s tímto trigger pointem mívají často výrony kotníků nebo zlomeniny bércových kostí.
Další možné příčiny nestabilních kotníků
Vymknutí kotníku
Tímto výrazem označujeme úraz vazů hlezenního kloubu (často lze najít v literatuře také výron kotníku, distorze hlezna nebo podvrtnutý kotník). K vymknutí dochází nejčastěji při špatném došlápnutí na hranu nohy (častěji na vnější hranu). Tím se noha dostává do inverzního postavení (stáčí se palcem vzhůru) a vnější strana nohy je násilně natažena. Následkem toho je vaz ligamentum talofibulare anterius“natažen” nad snesitelnou míru. Špatné našlápnutí je doprovázeno prudkou, ostrou bolestí na zevní nebo vnitřní straně nohy. V některých případech je možné pokračovat v chůzi/běhu, ale často dochází ke znemožnění dalšího pohybu. Po chvilce se objevuje otok a zarudnutí v oblasti hlezna, zvyšuje se teplota v místě otoku a výrazné omezení hybnosti. Správné zhojení tkáně po úrazu je velice důležité. Pokud nedojde ke kvalitnímu zhojení, může vzniknout tzv. chronická instabilita. Ta se projevuje především opakovaným “podvrtnutím”, zhoršenou stabilitou nohy, zvláště při pohybu po nerovném povrchu.
Hypermobilita
Jedná se stav, kdy pohyb v kloubu je větší než dle fyziologické normy, nejčastěji z důvodu větší laxicity vazů (vazy nejsou tak pevné a dovolují větší rozsah pohybu). Kvůli větší hybnosti kloubu se však zhoršuje stabilita kloubu a je náchylnější pro různé úrazy a zranění (např. vymknutí kotníku). Nestabilita se projevuje především při chůzi nebo běhu v náročném terénu.
Porucha citlivosti nohou
Při poruše citlivosti nohou bývá do značné míry ovlivněna i stabilita. Tím, že necítíme vjemy z chodidla, stává se hlezenní kloub více nestabilní a náchylnější k úrazu. Častým onemocněním, při kterém dochází ke změně až ztrátě citlivosti nohou, je polyneuropatie. Jedná se o postižení nervů, při kterém může docházet nejen poruše citlivosti, ale i motoriky nebo hluboké čití. Typickým příznakem polyneuropatie je zhoršená citlivost nohou spojená s pocitem brnění, bolestí nebo pálení v prstech. S polyneuropatií se v mnoha případech setkáváme u pacientů s cukrovkou nebo alkoholiků.